Extraliga: Liberec vytvořil 38. výhrou rekord, také Sparta získal 100 bodů

21:00
PRAHA - Hokejisté Liberce zvítězili v dnešním utkání 49. kola extraligy na ledě Olomouce 2:0 a vytvořili 38. výhrou nový rekord základní části, který dosud drželi společně s Pardubicemi (sezona 2002/03) a Jihlavou (1981/82).

Radost hokejistů Liberce. foto: ČTK/AP

Bílé Tygry, kteří vedou tři kola před koncem tabulku o osm bodů před Spartou a mají blízko k zisku Prezidentského poháru, dělí už jen dva body od historického maxima Pardubic. Šestí Hanáci musí hájit přímou účast v play off, Chomutov na ně ztrácí jen tři body. Liberec dal oba góly v oslabení.

Olomoucký tým nastoupil bez zraněných Vošvrdy a Valenty, hostům scházel brankář Lašák a útočníci Jelínek s Lakatošem. Kohouti hráli hned v úvodu přesilovku po faulu Bakoše na Konráda, ale přišli v ní o Laše. Ten dostal zblízka pukem a okamžitě zamířil do šatny. Hosté se ubránili a ihned začali zatápět v olomouckém pásmu. Radivojevičův výjezd zpoza branky si však Konrád pohlídal.

Extraliga: Litvínov vs. Pardubice.
Extraliga: Mladá Boleslav vs Plzeň

V šesté minutě měla obrovskou šanci Olomouc: Mikúš našel parádní „žabičkou“ Húževku, který zblízka napálil puk jen do gólmana Schwarze. Hosté měli největší příležitosti při vyloučení Staňka. Konrád chytil s vypětím sil bekhendovou ránu Bulíře, dělovku Šimka od modré čáry i Birnerovu dorážku. Hosté o chvilku později hráli 80 vteřin v pěti proti třem, Olomoučtí ale nelehké chvíle přestáli bez úhony.

Druhou část začali lépe Severočeši, domácí dostala do hry přesilovka, jíž sice neodehráli dobře, ale zmírnili díky ní tlak Tygrů. Ve 26. minutě potáhl puk Holec a vyzkoušel skrytou ranou Schwarze.

O stejné se pokusil i Buc, skóre se však neměnilo. V polovině utkání měli domácí další obrovskou šanci, v níž strážce liberecké branky vychytal lapačkou Řípu. Ještě před přestávkou hrála Olomouc přesilovku, ve které ale chybovala při zakládání útoku, Vlach zacílil puk nad Konrádovu lapačku a poslal Liberec do vedení.

VÝSLEDKY 49. KOLA EXTRALIGY

HC Dynamo Pardubice - HC Verva Litvínov 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 13. Marcinko (Redenbach, Gregorc), 27. P. Sýkora - 24. Hübl (Kubát, Lukeš). Rozhodčí: Hodek, Pešina - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 4:9, navíc Kubát (Litvínov) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 7338.

HC Energie Karlovy Vary - HC Vítkovice Steel 1:5 (1:1, 0:4, 0:0)

Branky a nahrávky: 6. T. Rachůnek (Bičánek, J. Svoboda) - 12. Szturc (Kovář), 21. Kolouch (Kucsera, Vandas), 24. Čerešňák (Olesz, M. Hlinka), 33. P. Zdráhal (Štencel, Sloboda), 34. Kucsera (Vandas, Kolouch). Rozhodčí: Hejduk, Lacina - Bláha, Frodl. Vyloučení: 3:3. Využití: 0:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 2077.

HC Olomouc - Bílí Tygři Liberec 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 40. J. Vlach (Vitásek, Plodek), 59. Radivojevič (Vampola). Rozhodčí: Šír, R. Čech - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 4:7. Bez využití. V oslabení: 0:2. Diváci: 5141.

Piráti Chomutov - HC Kometa Brno 5:2 (0:1, 1:0, 4:1)

Branky a nahrávky: 32. Skinner, 42. Kämpf (D. Květoň), 49. Červenka (Tomica, Račuk), 52. Harant (Račuk), 53. Kämpf (J. Mrázek) - 12. Ton (J. Hruška), 45. Ostřížek (Ton, J. Hruška). Rozhodčí: Hrubý, Šindler - D. Jelínek, J. Ondráček. Vyloučení: 1:5. Využití: 1:0. Diváci: 4911.

PSG Zlín - Mountfield Hradec Králové 4:1 (1:1, 3:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 7. P. Holík (Říčka), 28. Roman Vlach (Štumpf, O. Veselý), 35. Maruna (J. Ondráček, Cibák), 38. Urbanec (Cibák, Maruna) - 8. Bednář (Šimánek, Vydarený). Rozhodčí: Hribik, R. Svoboda - Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 5:6. Využití: 1:0. Diváci: 4563.

BK Mladá Boleslav - HC Škoda Plzeň 5:1 (0:1, 2:0, 3:0)

Branky a nahrávky: 22. Musil (Rýgl), 23. Klimenta (Klepiš), 44. Pacovský (Jarůšek, Hyka), 52. Lenc (Klepiš, Rýgl), 58. Hyka (Bárta) - 6. Jeřábek (Kratěna). Rozhodčí: Fraňo, Polák - Lhotský, Jiří Svoboda. Vyloučení: 4:4. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 3853.

HC Oceláři Třinec - HC Sparta Praha 2:3 po sam. nájezdech (1:2, 1:0, 0:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 17. Adamský (Dravecký, Plíhal), 27. Plíhal (Svačina, Dravecký) - 13. Černoch (Čajkovský, Hamilton), 17. Piskáček (Přibyl, Forman), rozhodující nájezd Hamilton. Rozhodčí: Hradil, Mrkva - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 3:6, navíc Klimek (Sparta) 10 min. Bez využití. Diváci: 4986.

Ve třetím dějství mohli Kohouti srovnat v šanci Pekr společně s Rácem, jenže ten zakončil přímo do Schwarzova betonu. Při přesilovce Bílých Tygrů udržel Konrád naděje Hanáků, když chytil nebezpečné střely Vampoly a Krenželoka. Tři minuty před vypršením základní hrací doby nevyužili své možnosti k zajištění prodloužení Holec a obránce Jaroměřský, jenž byl sám před brankou ze situace natolik překvapen, že ani nestačil zakončit.

Olomouc měla potom ještě k dispozici přesilovku, kterou domácí trenéři umocnili odvoláním Konráda z branky, ale hosté ve čtyřech proti šesti dokázali rozhodnout, když Radivojevič trefil prázdnou branku.

Sparta dobyla led Třince

Dařilo se i druhému týmu tabulky Spartě, která i bez několika ofenzivních opor vyhrála v Třinci 3:2 po samostatných nájezdech a jako druhá v extraligové sezoně pokořili hranici 100 bodů. Ačkoliv Pražané v normálním hracím čase ztratili náskok 2:0, v nájezdech jim páté vítězství za sebou zařídil Curtis Hamilton. Vicemistr prohrál popáté z posledních šesti utkání, v tabulce zůstává desátý, ale znovu si zkomplikoval boj o předkolo play off.

I když Třinec vstoupil do zápasu aktivněji, Sparta dokázala, že se nachází v mnohem lepší střelecké pohodě. Navzdory tomu, že jí scházeli tři ze čtyř nejproduktivnějších hráčů Hlinka, Sabolič a Buchtele, lehce nabrala dvougólové vedení. Ve 13. minutě se prosadila čtvrtá formace mladíků, když Černoch po ledě doklepl mezi Hrubcovy betony ránu Čajkovského.

Hosté se ani nesnažili tvořit hru, ale z brejků byli nebezpečnější. Po třinecké chybě se dostali v 17. minutě do přečíslení a Piskáček zblízka do sítě za bezmocného Hrubce jen usměrnil dokonalou přihrávku Přibyla. „Nastoupili jsme do utkání sice dobře, ale celkově to bylo takové upracované. Hráli jsme hodně zápasů v řadě a bylo to na nás znát,“ řekl Daniel Přibyl.

Třinec se rychle zmátořil a blesková odpověď ho vrátila do hry. Už za 38 sekund se nad Taylorovu lapačku zápěstím z levého křídla trefil Adamský. Dvougólový rozdíl mohl obnovit Netík, ale z otočky zamířil do Hrubce.

Domácí šli ve druhé části s větším hladem za vyrovnáním. Dosáhl ho v 26. minutě důrazný Plíhal, který na brankovišti přetlačil Dragouna s Taylorem a zasunul puk do branky. Až pak znovu zapnula i Sparta, které svědčilo, že se soupeř nechával strhnout k otevřené bitvě. Z několika menších šancí ani solidně sehrané přesilovky však neudeřila a mohla mluvit o štěstí, že jí Plíhal z dalšího závaru před brankou nepřitížil třetím gólem.

„V druhé třetině jsme vítězství mohli strhnout na naši stranu. Více jsme se tlačili do brány, z toho pramenily šance, které jsem proměnili ve dva góly. Bohužel nějaké další jsme už nevyužili,“ prohlásil útočník Třince Vladimír Dravecký.

Ocelářům bod evidentně nestačil a hrnuli se za vítězstvím, jejich tlak z úvodu třetí části však narážel na Taylora. Neujaly se příležitosti Adamského nebo Irgla. Domácí v prodloužení promarnili i téměř dvouminutovou přesilovku a následně se museli dlouho bránit ve třech proti pěti. Po Formanově ráně je zachránil Hrubec. „Nesehráli jsme to špatně. Myslím, že tam byla i tyčka. Bohužel jsme to nevykombinovali až do gólu,“ uvedl Přibyl.

Porážku hostů v nájezdech v poslední sérii odvrátil Kudrna a Hamilton hned čtvrtou penaltou rozhodl o teprve druhém vítězství Pražanů v Třinci z posledních jedenácti duelů. „I přes porážku jsme ukázali charakter, když jsme vyrovnali zápas z 0:2. Škoda nevyužitých šancí v přesilovkách. Teď chceme vyhrát poslední tři zápasy, o další týmy a výsledky se nestaráme,“ dodal Dravecký.