Liberec prohrál v předkole LM v Kluži 0:1

22:39aktualizováno  22:58
KLUŽ - Fotbalisté Liberce prohráli v úvodním utkání třetího předkola Ligy mistrů v Kluži 0:1. Slovan ve středu v Rumunsku nejprve v první půli trefil tyč, pak ale převzali aktivitu domácí a v 53. minutě vstřelil jediný gól z penalty kapitán Cadú. Odveta je na programu za týden na severu Čech.

Liberecký záložník Lukáš Vácha foto: ČTK

Liberečtí bez kapitána Janů, který zůstal na lavičce, v úvodu naznačili, že by se po sobotní výhře 4:0 v prvním ligovém kole v Příbrami mohli dostávat do formy. Do utkání vstoupili lépe než před týdnem v druhém předkole v kazašské Karagandě, kde vydřeli postup až díky brance Jana Blažka v poslední minutě prodloužení. Na přibližně z poloviny zaplněném čtyřiadvacetitisícovém stadionu slušně kombinovali a nedopustili očekávaný úvodní nápor domácího týmu. V prvních minutách měli dokonce navrch.

Kluž - Liberec 1:0

Branka: 53. Cadú z pen. Rozhodčí: Yildirim - Satman, Sezertam (všichni Tur.). ŽK: Deac, Rada - Hadaščok, Tóth, Breznaník.

Sestavy: Kluž: Felgueiras - Pinto, Rada, Cadú, Camora - Bastos (80. Valente), Vass (78. Edimar), Muresan (46. Saré), Deac - Kapetanos, Sougou.
Liberec: Bičík - Kušnír (46. Ljulka), Tóth, Kelič, Fleišman - Vácha - Šural, Bosančič, Breznaník - Štajner (89. Morozenko) - Hadaščok (67. Blažek).

Rumunský šampion, kterého před třemi lety krátce vedla česká trenérská dvojice Aleš Jindra, Dušan Uhrin mladší, poprvé zahrozil až ve dvacáté minutě. Radovu nepovedenou střelu málem ve skluzu zasáhl Kapetanos. Vzápětí po chybě Kušníra zacentroval ze strany Deac a Bičík si oddychl, když Sougou ve slušné pozici mířil hlavou mimo. Po půlhodině se mohli hosté dočkat vytouženého gólu ze hřiště soupeře.

Aktivní Šural vystřelil z pravé strany a brankáře Felgueirase zachránila tyč. Odražený balon sebral Bosančič, prostor mezi tyčemi ale netrefil. Hra se rychle přesunula na druhou stranu a Liberec mohl děkovat Bičíkovi, který téměř zázračně vyškrábl Kapetanosovu šanci zblízka na roh.

Účastník základní skupiny Ligy mistrů z let 2008 a 2010 stupňoval tempo a Bičík musel za minutu ve skluzu zlikvidovat další náznak šance. Těsně před pauzou pak zachránil Slovan do třetice, když zmařil také Camorův únik ze strany.

Štajner vyrovnání odmítl

Po přestávce trojnásobný rumunský mistr, jenž před třemi lety v Evropské lize dvakrát podlehl Spartě, pokračoval ve zvýšené aktivitě a v 53. minutě otevřel skóre. Tóth, náhradník za zraněného stopera Nezmara, fauloval ve vápně Kapetanose a kapitán Kluže, populární stoper Cadú, k radosti domácích fanoušků nařízenou penaltu s přehledem proměnil.

Slovan mohl bleskově odpovědět. Štajner prošel v 56. minutě až před domácí branku, gólmana Felgueirase ale neprostřelil. Na opačné straně naskočil na roh Cadú a k druhému gólu v zápase mu moc nechybělo. Liberec se už do výraznější šance nedostal a naopak mohl být rád, že ho v závěru znovu podržel Bičík.