Liberec před EL v Seville pouze remizoval s nováčkem Znojmem 0:0

19:13aktualizováno  19:58
LIBEREC - Fotbalisté Liberce v generálce na čtvrteční zápas Evropské ligy v Seville nečekaně klopýtli s dosud posledním týmem ligové tabulky Znojmem. Slovan ve 13. kole nejvyšší soutěže s nováčkem doma remizoval 0:0, z posledních šesti kol vyhrál jednou a může přijít o čtvrté místo. Jihomoravané bodovali ve čtvrtém zápase po sobě a minimálně do pondělí poslali na poslední příčku Bohemians Praha 1905.

Slovan Liberec - 1. SC Znojmo. Renato Kelič z Liberce (vzadu) a Matúš Lacko ze Znojma foto: ČTK

Hlasy trenérů po utkání

Jaroslav Šilhavý (Liberec)
"Jsme samozřejmě zklamaní, do utkání jsme vstupovali jako favorit. Myslím, že ten první poločas jsme zvládli celkem dobře až na to, že z těch šancí, které jsme si vytvořili, nepadl gól. Vývoj zápasu by se odvíjel jinak, takhle mohlo Znojmo pořad spoléhat na organizovanou obrannou fázi a pomýšlet na smrtící brejky. Druhý poločas byl z naší strany velice špatný, chyběla nám větší kvalita v koncovce a větší odvaha. V závěru nás podržel Lukáš Hroššo, chytil dva góly. Nakonec jsme mohli být rádi i za ten bod."

Leoš Kalvoda (Znojmo)
"Trošičku jsme se toho zápasu obávali. Viděli jsme Liberec v Evropské lize se Sevillou a poté se Spartou a určitě podal kvalitní výkony. Navíc nám nastaly komplikace, chyběli nám Vašíček a Nepožitek, takže jsme hráli bez klasického útočníka. Ale musím hráče pochválit, odvedli disciplinovaný kvalitní výkon a bod jsme si určitě zasloužili. Za celý zápas jsme vlastně nepustili Liberec do gólové šance, čehož si cením. Ke konci jsme naopak měli dvě tři dost gólové šance a mohli jsme odjíždět ještě více spokojeni. Získali jsme osm bodů v posledních čtyřech kolech. Trošku déle nám trvalo, než si sedla sestava, než se kluci v té lize rozkoukali. Výsledky se začínají projevovat, předvádíme teď docela slušný fotbal."

když Liberec posbíral v úvodních dvanácti kolech sezony o třináct bodů víc než poslední Znojmo a v tabulce byl o dvanáct míst výš, v počtu vstřelených branek byl před dnešním soubojem jen o dvě trefy lepší. A produktivita ho trápila i tentokrát. Prvních deset minut se favorit nemohl dostat do tempa, až v jedenácté minutě nasprintoval do brejku Rabušic, ale brankář Hrubý jeho tvrdou střelu vyrazil. Znojmo se v posledních kolech zvedlo a zlepšení potvrzovalo i U Nisy.

Po čtvrthodině zahrozil Crnkič, který přízemní střelou jen těsně minul Hroššovu branku. Slovenský gólman si odbyl ligovou premiéru kvůli tomu, že ve čtvrtečním duelu v Seville zastoupí jedničku Kováře, který bude pykat za vyloučení z domácího duelu se španělským soupeřem. "Takhle to bylo domluvené už po té červené kartě, jsem rád, že jsem se rozchytal," řekl Hroššo. V polovině první půli Slovan stupňoval tlak, k vedení to ale nevedlo. Po Šuralově přihrávce zkoušel patičkou na bližší tyči usměrnit míč do sítě Rabušic, mířil však mimo a prodloužil čekání na ligovou branku, trvající od konce července.

O chvíli později neuspěl ani Pavelka, jehož ránu nadzvedl nad břevno Hrubý. "První poločas jsme zvládli celkem dobře až na to, že nepadl gól," řekl trenér Liberce Jaroslav Šilhavý, jemuž bodová ztráta pokazila nedělní 52. narozeniny. Na startu druhé půle měli znovu šanci hosté. Lacko ve 49. minutě trefil bránícího Coufala a dorážející Crnkič mířil mimo. Liberecký kouč zkusil oživit ofenzivu vystřídáním Delarge a příchodem Slováka Kolára, domácí ale pokračovali v rozpačitém výkonu. K velkým šancím se nemohli přes defenzivu hostů dostat, měli jen optickou převahu.

Liberec byl bezradný a do jeho hry se vkrádala křeč. Nepomohlo ani nasazení uzdraveného Frýdka. Nováček začal cítit, že by mohl nečekaně bodovat a v ofenzivě si dovoloval stále víc. Nakonec měl k vítězství nečekaně blíž a Slovan mohl děkovat za bod Hroššovi. V 79. minutě brankář nejprve vyrazil Oklešťkův pokus z úhlu, za dvě minuty vychytal tváří v tvář Buchtu a pak si poradil i s ostrou ranou Mudry. "Za celý zápas jsme vlastně nepustili Liberec do gólové šance, toho si cením. Ke konci jsme naopak měli dvě tři dost gólové šance a mohli jsme odjíždět ještě více spokojeni," řekl znojemský kouč Leoš Kalvoda.

Těší ho, že se nováček poslední dobou zvedá. "Získali jsme osm bodů v posledních čtyřech kolech. Trošku déle nám trvalo, než si sedla sestava, než se kluci v té lize rozkoukali," řekl. Naopak Liberec se v lize na rozdíl od pohárové Evropy střelecky trápí, má negativní skóre 14:15 a může se mu vzdálit špička tabulky. "Mít jako čtvrtý pátý tým pasivní skóre, to o něčem vypovídá. Trápíme se dopředu, musíme zapracovat na tom, když máme hrát do plných. Pořád to házíme za hlavu, ale těch zápasů je už hodně moc. S tímhle ani ve špičce být nemůžeme," řekl rozmrzele útočník Rabušic.

13. kolo první fotbalové ligy

Slovan Liberec - 1. SC Znojmo 0:0
Rozhodčí: L. Kovařík - Mencl, Moláček. ŽK: Lacko (Znojmo). Diváci: 3379.
Liberec: Hroššo - Coufal, Kováč, Kelič, Fleišman - Sackey (72. Frýdek) - Šural, Pavelka, Rybalka (87. Pimpara), Delarge (55. Kolár) - Rabušic. Trenér: Šilhavý.
Znojmo: Hrubý - Mudra, Jonov, Hudec, Cihlář - Helísek (76. Buchta), Lacko (90. Simerský), Hnaníček, Hrošovský (89. Reljič), Crnkič - Okleštěk. Trenér: Kalvoda.

1. FC Slovácko - Dukla Praha 0:1 (0:0)
Branka: 74. Mareš. Rozhodčí: K. Hrubeš - Jiřík, Zeman. ŽK: Došek, Valenta, Košút, Kuncl, Rada - Mareš, Néstor. Diváci: 4034.
Slovácko: Melichárek - Kuncl (88. R. Mezlík), T. Rada (86. Trousil), Košút, Šimko - Daníček - Biolek, Valenta, Petr (78. Ondřejka), Kerbr - Došek. Trenér: Habanec.
Dukla: F. Rada - Romera, Štetina, Vorel, Matěj Hanousek (64. Vrzal) - Malý, Gedeon, Marek Hanousek - Néstor (32. Kalouda), Marek, Mareš (81. Božič). Trenér: Kozel.

1. FK Příbram - Slavia Praha 0:0
Rozhodčí: Franěk - Vlasjuk, Mokrusch. ŽK: Hájovský, T. Pilík, Řezníček - Gecov. Diváci: 4288.
Příbram: Hruška - Krbeček, Zápotočný, Hájovský, Pleško - Mareš (76. Danoski), Mišůn, Tarczal, T. Pilík - Švancara (58. Mašán), Řezníček (90. Stratil). Trenér: Čuhel.
Slavia: Rakovan - Dostál, Škoda, Dobrotka (81. Koreš), Neves - Gecov, Mičola (67. Škutka), Lička, Zmrhal (60. Petrák), Nitrianský - Juhar. Trenér: Koubek.

Zbrojovka Brno - Vysočina Jihlava 1:0 (0:0)
Branka: 72. Pašek. Rozhodčí: Ardeleánu - Kovařík, Kotík. ŽK: Skalák, Zavadil - Karlík. Diváci: 3307.
Brno: Hladký - Janotka, Košťál, Pernica - Pašek, Fischer, Zavadil, Hyčka - Lutonský (75. Glaser), Kroupa (81. Markovič), Skalák (88. Avdič). Trenér: Kotal.
Jihlava: Blažek - Tlustý, Krejčí, Šourek, T. Marek - Karlík, Jánoš (76. Přeučil), Jungr (80. Teplý), Koloušek, Masopust - Harba. Trenér: Komňacký.