Liberec nevyhrál ani pátý zápas v řadě. Výhru Dukly trefil Pospěch

18:00
LIBEREC - Fotbalisté Liberce prohráli s Duklou 0:1 a protáhli čekaní na ligovou výhru na pět zápasů. Duel 15. kola rozhodl ve 49. minutě osmou brankou v sezoně bývalý hráč Slovanu Pospěch. Severočeši prohráli doma v nejvyšší soutěži poprvé po patnácti zápasech a mohou přijít o čtvrté místo v tabulce. Zároveň jim nevyšla generálka na čtvrteční utkání Evropské ligy s Freiburgem.

Fotbalista Zbyněk Pospěch z Dukly foto: ČTK

Hlasy trenérů po utkání

Jaroslav Šilhavý (Liberec)
"Samozřejmě nás ta prohra mrzí, zvlášť před tím důležitým pohárovým zápasem. Do utkání jsme vstoupili velice špatně, zaspali jsme prakticky celý první poločas. Dukla se lépe pohybovala, byla u každého míče dříve. I díky nám si vytvořila několik gólových šancí, naštěstí je neproměnila. Druhý poločas jsme začali lépe, paradoxně jsme dostali gól na 0:1. Soupeř se postupně stáhl k vlastnímu vápnu. My jsme se snažili a myslím, že v závěru jsme si vytvořili velký tlak. Měli jsme i dvě velké šance, bohužel jsme je neproměnili. Máme teď velké problém dávat góly. Věřím, že se z toho ale oklepeme a zmobilizuje síly na zbytek podzimní sezony, hlavně na ten čtvrteční zápas s Freiburgem."

Luboš Kozel (Dukla)
"Dokázali jsme v Liberci vyhrát, což byl spíš náš takový sen. Navíc si myslím, že to vítězství není šťastné, je naprosto zasloužené. Do utkání jsme velmi dobře vstoupili, prvních dvacet minut jsme domácí zaskočili. Velmi dobrou kombinační hrou jsme se dostávali do šancí, ale bohužel brankově jsme to moc nevyjádřili, jak je v poslední době naším zvykem. Za první poločas jsme nepustili domácí do brankové šance. Odměnou za to asi byl gól, který dal Zbyněk Pospěch, což je momentálně asi náš jediný hráč, jenž je gólový. Krásnou střelou nás poslal do vedení těsně po půli, čímž určil ráz zápasu dál. Domácí zvýšili aktivitu, trošku hru zjednodušili. My jsme trošku z aktivity ubrali, ale bránili jsme poměrně dobře. Ze hry jsme domácí moc do šancí nepustili, vyrovnání viselo ve vzduchu až posledních deset minut, kdy tam zase přišel Pimpara. Při šanci Delarge při nás stálo štěstí. Jsem rád, že jsme napravili minulý výsledek s Bohemkou a vezeme si tři body, které jsme pro nás velice cenné."

Dukla z předešlých deseti kol prohrála jen na Spartě a pod Ještědem od úvodních minut ukazovala, že je v herní pohodě. Lépe kombinovala a účastníka evropských pohárů ve středu hřiště přehrávala. Hosté zahrozili už ve druhé minutě, Néstorův průnik ale stihli liberečtí zadáci odvrátit. Ve čtrnácté minutě se pro změnu na opačné levé straně uvolnil Mareš, udělal kličku gólmanovi a vrátil míč před bránu, i tentokrát ale domácí defenziva nebezpečí zažehnala. Slovan, který v předchozích čtyřech kolech uhrál jen tři remízy, působil nervózně a dal vzpomenout na nepovedené první poločasy z úvodu sezony. Dukla měla další šanci v 36. minutě. Néstor přiťukl Pospěchovi, který však trefil z velkého vápna brankáře Kováře.

"Do utkání jsme velmi dobře vstoupili, prvních dvacet minut jsme domácí zaskočili. Velmi dobrou kombinační hrou jsme se dostávali do šancí, ale bohužel brankově jsme to moc nevyjádřili," uvedl kouč Dukly Luboš Kozel. Liberec se probral až v závěru poločasu a teprve šest minut před pauzou poprvé zaměstnal gólmana Radu. Rabušic však s přízemní střelou z úhlu neměl příliš nadějí na gól a stejný hráč pak neuspěl ani v závěru první půli, kdy po kličce Radovi nedokázal zakončit.

Druhý poločas začal aktivněji Slovan, do vedení ale šla ve 49. minutě Dukla. Po rychlém brejku napřáhl za vápnem Pospěch a s pomocí břevna překonal Kováře. Prosadil se tak proti svému bývalému zaměstnavateli a osmým gólem v sezoně potvrdil pozici nejlepšího týmového střelce sezony. Vůbec poprvé skóroval mimo domácí stadion na Julisce. "V Liberci jsem prožil nejkrásnější fotbalová léta. Lidi tu znám, mám tu kamarády. Chutná to o to víc. Výsledek 1:0, branka Pospěch, na to se hezky dívá," řekl Pospěch.

Liberec ve třetím soutěžním utkání po sobě musel dotahovat jednobrankovou ztrátu, na rozdíl od předešlých duelů v Seville a v Teplicích ale tentokrát smazat manko nedokázal. Nepomohlo mu ani nasazení čerstvých hráčů Delarge s Coufalem ani tradičního žolíka Pimpary, který už dvakrát v závěru zařídil Slovanu body. Liberec vyvinul tlak až příliš pozdě. Největší šanci na vyrovnání zahodil Delarge, z malého vápna trestuhodně přestřelil. "Samozřejmě nás ta prohra mrzí. Věřím, že se z toho ale oklepeme a zmobilizuje síly na zbytek podzimní sezony, hlavně na ten čtvrteční zápas s Freiburgem," přál si liberecký kouč Jaroslav Šilhavý.

Naopak Kozel, který v Liberci v minulosti dělal asistenta, měl ze tří bodů velkou radost. "Byl jsem tu dva roky, vždy se sem rád vracím vidět ty lidi. Vždy se nám tu hraje dobře. Za tu dobu, co jsem s Duklou v lize, jsme tu už podruhé vyhráli a jednou těsně prohráli 2:3, když jsme ještě v 60. minutě vedli. Poměrně rádi sem jezdíme," konstatoval Kozel.

15. kolo první fotbalové ligy

Slovan Liberec - Dukla Praha 0:1 (0:0)
Branka: 49. Pospěch. Rozhodčí: Proske - Moláček, Dobrovolný. ŽK: Sackey, Rabušic - Mareš, Vrzal, Malý, Gedeon. Diváci: 3227.
Liberec: Kovář - Kušnír, Kováč, Kelič, Frýdek - Sackey (68. Delarge) - Šural, Pavelka, Rybalka (82. Pimpara), Kalitvincev (75. Coufal) - Rabušic. Trenér: Šilhavý.
Dukla: Rada - Romera, Štetina, Vorel, Vrzal - Hlinka (77. Malý), Gedeon, Marek Hanousek - Néstor (88. Matěj Hanousek), Pospěch, Mareš (83. Marek). Trenér: Kozel.

1. FK Příbram - Vysočina Jihlava 5:0 (3:0)
Branky: 10. Mareš, 31. Stratil, 33. T. Pilík, 76. Švancara, 81. Pleško. Rozhodčí: Příhoda - Blažej, Nádvorník. ŽK: Krejčí (Jihlava). Diváci: 2864.
Příbram: Hruška - Krbeček, Zápotočný, Hájovský, Pleško - Mareš (79. Krameš), Tarczal, Mišůn, T. Pilík (85. Danoski) - Stratil (59. Švancara), Řezníček. Trenér: Čuhel.
Jihlava: Blažek - Jánoš, Tlustý, Krejčí, Josl - Marek, Karlík (66. Kosak) - Vaculík, Koloušek, Harba (66. Jungr) - Přeučil (85. Teplý). Trenér: Komňacký.