Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Liberec na cestě do Evropské ligy ve 2. předkole narazí na Rigu

20:54aktualizováno  22:50
RIGA - Fotbalisté Liberce se ve 2. předkole Evropské ligy utkají se Skontem Riga. Tým z lotyšské metropole porazil v dnešní domácí odvetě 1. předkola FC Tiraspol na penalty 4:2, v normální hrací době skončil zápas opět 1:0 pro hosty. Severočeši odehrají úvodní utkání 18. července na hřišti soupeře, odvetu pak o týden později doma.

Slovan Liberec - Teplice. Autor druhého gólu Liberce David Pavelka (uprostřed) se raduje se spoluhráči Lubošem Huškem (vlevo) a Josefem Šuralem foto: ČTK

Riga na svém hřišti držela dlouho postupovou bezbrankovou remízu, ale deset minut před koncem zařídil Tiraspolu prodloužení gólem Zarichnjuk. V nastavené půlhodině rozdílová branka nepadla a v penaltovém rozstřelu byli úspěšnější domácí střelci. Ti proměnili všechny úvodní čtyři pokusy, zatímco hráči moldavského celku dvakrát neuspěli.

"Riga vyhrála zaslouženě, byť se to výsledkem nezdá. Ale domácí tým byl celé utkání lepší, vytvořil si řadu šancí, takových pět bylo vyložených. Oproti tomu měl jejich soupeř jedinou a využil ji. Při pokutových kopech se ale ukázala fotbalovost domácích, kteří mají ve svém středu několik velmi šikovných hráčů," řekl pro web Liberce trenér Jaroslav Šilhavý.

"Pojedeme sem s tím, že chceme postoupit. Soupeře určitě nepodceníme, viděli jsme jeho přednosti i slabiny. Asi největší výhodou domácích bude jejich rozehranost," doplnil kouč Slovanu, jenž utkání v Rize osobně sledoval.

Spartě Praha přidělil los druhého předkola švédský Häcken, který Letenští nejprve přivítají doma. Vítěz Poháru České pošty Jablonec vstoupí do soutěže až ve 3. předkole.

Reprezentační záložník Bořek Dočkal přispěl brankou k drtivé výhře Rosenborgu 7:2 nad severoirskými Crusaders. Mužstvo z Trondheimu tak po úvodní venkovní výhře 2:1 stvrdilo postup suverénním způsobem. Dočkal, jenž odehrál celý zápas, se trefil v 57. minutě.

Dál jde i Trömso. Další norský zástupce porazil slovinské Celje 2:0 díky gólům z úvodních 16 minut a napravil domácí porážku 1:2. Za vítěze odehrál poslední dvacetiminutovku český útočník Zdeněk Ondrášek. Jeho tým si postup pohlídal, přestože v závěru dohrával bez vyloučeného beka Cisse.

Jiný český hráč Pavel Pergl naopak v Evropské lize končí. Vaduz s bývalým sparťanským obráncem v sestavě doma remizoval s Čichurou 1:1 a po výsledku 0:0 z Gruzie byl vyřazen.