Liberec i Sparta čeká poslední krok do Evropské ligy. Slavia? Té pomůže zázrak

10:00
PRAHA - Den D pro tři české kluby v Evropské lize je zde. Už večer se totiž rozhodne o tom, zda Liberec, Sparta a Slavia zažijí pohárový podzim na hřišti, nebo se na něj budou dívat jen v televizi.

Bude mít kouč Liberce dobrou náladu i večer? foto: ČTK

„Hráči se asi neumí koncentrovat celých 90 minut,“ řekl po prvním zápase s Anderlechtem trenér Slavie Praha Dušan Uhrin. Tato věta zatím odráží dosavadní působení českých celků v evropských pohárech. Minimálně poločas jsou lepším týmem, což se ukazuje i ve statistikách. Ale na ty se ve fotbale nehraje. Výjimkou je Slovan Liberec, který si také jako jediný z českých celků přináší do odvety dobrý výsledek.

Úvodní utkání 4. předkola fotbalové Evropské ligy: Slavia Praha - Anderlecht...
AEK Larnaka - Slovan Liberec, úvodní utkání 4. předkola fotbalové Evropské ligy.

Slovan Liberec – AEK Larnaka, od 19:00 (první zápas 1:0)

Liberečtí vyzvou ve čtvrtečním podvečeru k odvetě kyperskou Larnaku. Venku zvítězili 1:0, kdy se o jediný gól postarali centrující Bartošák a hlavičkující Coufal. Popasovat se ale musí s absencí trenéra Trpišovského, který byl v nervózním závěru prvního zápasu vykázán na tribunu.

Asistent trenéra Slovanu Jaroslav Köstl:

„Chvíli jsme mysleli, že bude trenér Trpišovský v roli maskota, ale příliš mu nešla poločasová sestava, tudíž zde žádná komunikace mezi námi a trenérem probíhat nebude.“

„Naštěstí jsem to odnesl já a ne nikdo z hráčů,“ nechal se slyšet trenér Slovanu. V odvetě tak usedne na tribunu. Velký problém to ale pro Trpišovského nebude, tribuna je na stadionu U Nisy velmi blízko hřišti.

Soupeři bude chybět obránce Ortiz, jenž byl v prvním souboji po dvou žlutých kartách vyloučen. Ostatně utkání na Kypru bylo na osobní tresty velmi bohaté, sudí rozdal celkem deset žlutých karet.

Zatímco v Evropské lize Slovan třikrát ve třech zápasech vyhrál, v lize se vítězného pocitu ještě nedočkal. V neděli s Brnem jen remizoval, a tak po čtyřech kolech jeho hráči vybojovali pouhé dva body.

Sparta Praha – SonderjyskE, od 20:00 (první zápas 0:0)

Pražská Sparta si z Dánska přivezla remízu 0:0. Pokud hosté vstřelí branku, tak jakýkoliv nerozhodný výsledek nebo porážka odsoudí klub z Letné ke konci v evropských pohárech pro tuto sezónu.

Trenér Zdeněk Ščasný o psychice hráčů:

„Těžko jim řeknu, že ve čtvrtek nejsme favoriti, nebo že zápas není důležitý. Všichni ví, že když to nezvládneme, tak je to obrovské zklamání. To je výhoda pro soupeře, který to má jako odměnu za úspěšnou sezónu a v Evropě ještě nebyl.“

„SønderjyskE remizovalo s Midtyjallendem v lize, hráli úplně jiný fotbal, než ve čtvrtek (se Spartou). Musíme být hodně obezřetní, protože jsou schopni skórovat téměř ve všech venkovních zápasech,“ řekl kouč Sparty Zdeněk Ščasný po nedělním duelu s Jabloncem.

Sparta v něm zvítězila 3:0, ale první branku zápasu vstřelil až v 70. minutě Lafata, jenž se poté trefil ještě jednou. Poslední gól přidal mladík Pulkrab, kterého si v úterý pojistila Sparta smlouvu až do roku 2020.

Anderlecht Brusel – Slavia Praha, od 20:00 (první zápas 3:0)

Nejhorší výchozí pozici z českého trojlístku má Slavia. Eden totiž minulý čtvrtek „vyloupil“ belgický Anderlecht, který se tak pomstil za moment v roce 2005, kdy jejich šatnu na Strahově vykradl neznámý pachatel v teplákové soupravě bruselského týmu.

Hlavní trenér Slavie Dušan Uhrin:

„Chceme udělat co nejlepší výsledek. To, že jsme doma prohráli 3:0, je hodně špatné, ale samozřejmě vždycky nějaká šance je, i když hodně malá.“

Přitom ještě na začátku srpna viděl trenér Dušan Uhrin šance obou soupeřů vyrovnaně. „S losem jsme spokojeni, vidím to padesát na padesát. Slavia s nimi v minulosti vypadla a my se budeme snažit, aby se to teď nestalo,“ komentoval los play off Evropské ligy Uhrin. Výsledek? První duel minulý týden skončil porážkou sešívaných 0:3. Že jsou jejich šance na postup mizivé, není třeba dodávat. I přesto Slavia nehází flintu do žita.

O víkendu si slávisté spravili náladu výhrou 3:0 nad Příbramí, po jedné brance vsítili Mešanovič, Škoda a Hušbauer. Posledně jmenovaný už bude moct nastoupit v odvetě s Anderlechtem, protože mu vyprší trest za žluté karty.