Liberec ani Plzeň nezaváhaly. Čeká je 'finále' o titul

20:16
PRAHA - Fotbalisté Liberce zvítězili v 29. ligovém kole v podještědském derby v Jablonci 2:0 a udělali velký krok k zisku titulu. Slovan vede tabulku o tři body před Plzní a v posledním zápase právě s Viktorií mu doma stačí remizovat.

Jan Nezmar foto: ČTK

Libereckým hráčům zpočátku vidina titulu svazovala nohy a s výjimkou úvodní čtvrthodiny byl většinu první půle aktivnější Jablonec. Domácí si zjednali respekt také ostrou hrou, ve třinácté minutě Lafata zasáhl loktem Nezmara a ten se za postranní čárou dlouho dával dohromady.

Ještě než se vrátil na trávník, mohli hosté udeřit. I v oslabení se hnali na domácí branku v přečíslení tři na jednoho, Štajner ale brejk prováhal a vracející se Pavlík pomalou přihrávku odehrál do bezpečí.

Liberci odskakovaly přihrávky a otěže utkání překvapivě začal přebírat Jablonec. Chvílemi zatlačil soupeře před jeho vápno a největší šanci měl ve 24. minutě. Na centr z pravé strany si naskočil Lafata a k 26. gólu v sezoně a osmé trefě v posledních šesti zápasech proti Slovanu mu chyběly jen centimetry.

Slovan, který z posledních pěti soubojů s Jabloncem vyhrál jediný, se probudil v závěru poločasu. Ve 42. minutě po akci Gebre Selassieho propadl míč přes Štajnera až k Váchovi a Špita zachránila tyč. Dorážku pak z brankové čáry odvrátil Beneš. V nastaveném čase první půle si hosté pořádně oddechli. Po Pavlíkově pasu a Benešově prodloužení doklepl Piták míč do sítě, asistent ale odmával ofsajd.

Po změně stran Slovan otevřel hru a domácím se naskýtal prostor k nebezpečným brejkům. V 55. minutě se řítil na Bičíka Kopic, míč si ale posunul daleko, takže hostující brankář stačil zpětnou přihrávku srazit na roh. Liberec stupňoval tlak, nebezpečnější situace si ale paradoxně vytvářel Baumit. V 62. minutě Bičík jen sledoval, jak Eliášova rána zpoza vápna těsně minula tyč.

Libereckému kouči Šilhavému dokonale vyšlo střídání. Hadaščok byl na trávníku necelé tři minuty, když na bližší tyči po centru Gebre Selassieho zakončil krásnou akci, kterou kolmicí zahájil Štajner. Jablonec ve strhujícím závěru mocně usiloval o vyrovnání, hosté ale díky tomu mohli podnikat protiútoky do rozevřené obrany. Hadaščok nejprve jedním z nich pohrdl, podruhé už ale uspěl a definitivně rozhodl.

Plzeň zničila Příbram výhrou 5:0

Fotbalisté Plzně v 29. kole první fotbalové ligy porazili Příbram 5:0 a v posledním kole si na hřišti Liberce zahrají o titul. Dnešní výhru zařídili Bakoš, Petržela, Čišovský a dvěma penaltami Horváth. Postarali se tak o to, že se Plzeň dostala na druhé místo tabulky před Spartu a k obhajobě titulu jí stačí zvítězit v sobotu v Liberci. Plzeň zároveň protáhla sérii bez inkasovaného gólu na 546 minut.

Plzeň od úvodních minut potvrzovala svou aktuální formu. Již ve 4. minutě se uvolnil na pravé straně v pokutovém území Petržela a po jeho přihrávce netrefil ve stoprocentní šanci branku Darida. Vzápětí fauloval Papšys zakončujícího Petrželu a následný pokutový kop bezpečně proměnil plzeňský kapitán Horváth.

Domácí vstřelená branka povzbudila a Středočeši jen s obtížemi odolávali jejich ofenzivnímu náporu. Výborně pracující záložní řada Západočechů nepustila soupeře téměř k míči a ve 22. minutě brankář Hruška vyrazil prudkou střelu nekrytého Koláře jen k dobíhajícímu Bakošovi, který pohodlně zvýšil na 2:0.

Úřadující mistři hrozili také ze standardních situací, po rohovém kopu však Pilařův umístěný halfvolej tygřím skokem vytěsnil Hruška. Ve 37. minutě už se zaplněné Štruncovy sady radovaly potřetí, když individuální akci Pilaře zakončil přesnou střelou k pravé tyči Petržela.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Krátce před koncem první půle musel poprvé vážněji zasahovat Čech proti zblokovaném pokusu Pleška z přímého kopu. Na druhé straně se řítil sám na branku Petržela, Hruška však skvěle zasáhl.

Po přestávce domácí navázali na aktivní hru směrem dopředu. Nejprve sice Čech zlikvidoval štiplavý pokus Koukala, postupně ale hru jasně ovládli Viktoriáni a o od další pohromy uchránil Příbram v 57. minutě jen Hruška, jenž vychytal průnik rychlonohého Pilaře.

Hosté poté díky Hruškovi přežili gólové možnosti Pilaře, Bakoše a Petržely. V 69. minutě už ale Hruška kapituloval po ťukesu Bakoše se skórujícím Čišovským a tragický výkon letošní ligové štiky podtrhl pátou brankou opět z pokutového kopu Horváth.

VÝSLEDKY 29. KOLA

Dukla Praha - Sparta Praha1:1 (0:0)
Branky: 63. Lietava - 53. Hušbauer. Rozhodčí: Královec - Filípek, Mencl. ŽK: Lietava, Rada - Hušbauer, Kerič, Přikryl. Diváci: 4590.

Dukla: Rada - Hašek, Božič, Vorel, Vrzal - Gedeon - Malý (80. Pospíšil), Hanousek, Podrazký (54. Pázler), Svatonský (71. Engelmann)- Lietava. Trenér: Kozel.

Sparta: Vaclík - Vidlička, E. Brabec (80. Grajciar), Jarošík, Pamič - Přikryl, Holek, Matějovský, Hušbauer, Krejčí - Kerič (71. Sionko). Trenér: Hašek.

Baumit Jablonec - Slovan Liberec 0:2 (0:0)
Branky: 66. a 89. Hadaščok. Rozhodčí: Jech - Urban, Štěrba. ŽK: Zábojník, Lafata, Novák - Kelič, Breznaník. Diváci: 6045.

Jablonec: Špit - Zábojník (76. Jarolím), Pavlík, Beneš, Novák - Kopic (84. Třešňák), Eliáš, Piták, Loučka, Jablonský (62. Vošahlík) - Lafata. Trenér: Komňacký.

Liberec: Bičík - Gebre Selassie, Nezmar, Kelič, Fleišman - Bosančič (90. Musiol), Vácha, Janů, Breznaník (74. Rilke) - Štajner - Šural (63. Hadaščok). Trenér: Šilhavý.

Bohemians 1905 - FK Teplice 0:0
Rozhodčí: Drábek - Jiřík, Košec. ŽK: Růžička, Vyhnal, Abraham, Sňozík, Borek - Rosa, Zoubele, Vachoušek. ČK: 62. Rosa. Diváci: 1930.

Bohemians: Sňozík - Růžička, Borek, Ptáček, Bartek - Abraham, Jindřišek - Moravec, Šumský (57. Hartig), Kraják (74. Budínský) - Nešpor (25. Vyhnal).

Trenér: Weber Teplice: Grigar - Vondrášek, Matula, Rosa, Ježdík - Dolejš (69. Stožický), Ljevakovič, Vachoušek, Zoubele (62. Smejkal), Vůch - Jindráček (86. Mujagič). Trenér: Rada.

1. FC Slovácko - Viktoria Žižkov 2:1 (1:1)
Branky: 7. Hlúpik, 90. Došek - 32. Tusjak. Rozhodčí: Orel - Wilczek, Pilný. ŽK: Hlúpik, Volešák, Ondřejka, Trousil, Čtvrtníček - Šťastný. Diváci: 6895.

Slovácko: Melichárek - Reinberk, Trousil, Košút, Kubáň - Hlúpik (58. Lukáš), Daníček, Volešák, Pavelka (62. Čtvrtníček) - Ondřejka (66. Trávník), Došek. Trenér: Soukup.

Žižkov: Boháč - Šťastný, Kiidron, Kropík, Čermák - Sivrič (81. Slodowy), Tenno (58. Sloboda), Hílek, Valenta, Tusjak (67. Kotyza) - Kalod. Trenér: Nádvorník.

Baník Ostrava - Slavia Praha 3:0 (2:0)
Branky: 25. a 65. Magera, 34. Vomáčka. Rozhodčí: Paták - Moláček, Pelikán. ŽK: Magera - Jarolím, Škoda. Diváci: 13.127.

Ostrava: Baránek - Zawada, Frydrych, Vomáčka, Marek - Vašenda (58. Droppa), Magera - Fantiš, Lukeš (70. Greguš), Kukec (89. Poliaček) - Kraut. Trenér: Látal.

Slavia: Čontofalský - Dostál, Latka, Hubáček, Trubila - Vlček (67. Nitrianský), Cicman, Jarolím, Veselý (46. Petrák) - Škoda, Pospěch. Trenér: Poustka.

Dynamo České Budějovice - FK Mladá Boleslav 1:0 (0:0)
Branka: 86. Němec. Rozhodčí: Kovařík - Handlíř, Tacina. ŽK: Brezinský - Johana, Mareš. ČK: 67. Brezinský, 87. Riegel - 70. Táborský, 72. Johana. Diváci: 2502.

Č. Budějovice: Daněk - Krajčík, Řepka (31. Riegel), Brezinský, Novák - Hudson, Javorek (81. Linhart), Otepka, Rýdel, Sandro (90. Wermke) - Němec. Trenér: Cipro.

Ml. Boleslav: Šeda - Kysela, Johana, Rolko, Táborský - Kúdela, Ščuk (88. Synek) - Bulut (57. Kulič), Fillo, Mareš - Chramosta. Trenér: Koubek.

FC Hradec Králové - Sigma Olomouc 1:2 (0:1)
Branky: 79. Dvořák z pen. - 39. Ordoš, 54. Klesnil. Rozhodčí: Zelinka - Ubias, Marek. ŽK: Fukal, Malinský - Navrátil, Vepřek, Dreksa, Ordoš. Diváci: 4102.

Sestavy: Hradec: Koubek - Hochmeister, Fukal, Poděbradský - Holeš, Šisler, Janoušek, Zelený (65. Rezek) - Mrázek (82. Malinský), Štěpán, Černý (59. Dvořák). Trenér: Kotal.

Olomouc: Zlámal - Janotka, Dreksa, Škerle, Vepřek - Navrátil (89. Koutný), Kučera, Nepožitek - Schulmeister (90. Hála), Klesnil (82. Varadi), Ordoš. Trenér: Uličný.