LG Hockey Games: Finové utahali českého soupeře a vyhráli 4:1

14:09aktualizováno  17:50
STOCKHOLM/PRAHA - Čeští hokejisté nenavázali na čtvrteční povedený výkon proti Švédsku a s druhým severským výběrem z Finska prohráli 1:4, přestože svěřenci kouče Růžicky v zápase opět vstřelili úvodní gól. V neděli od 12:00 hodin zakončí Češi LG Hockey Games zápasem s Ruskem. Čeští hokejisté porážkou definitivně ztratili šanci na vítězství jak v turnaji, tak v celé Euro Hockey Tour.

Tomáš Vokoun inkasuje první branku z finské hole. foto: ČTK

Zápas dvou "poločasů". Takto nehokejově by se dalo charakterizovat druhé vystoupení českého výběru na LG Hockey Games, poslední prověrce hokejových velmocí před blížícím se světovým šampionátem.

Čeští hokejisté na svého severského soka od úvodních vteřin vlétli a jindy nepolapitelní Finové si občas nestíhali ani přečíst jmenovky soupeřů na dresu, jak rychle se kolem nich Češi proháněli. V 5. minutě šel pykat na trestnou lavici Kuuka a Růžičkovi svěřenci potvrdili skvělý nástup do utkání gólem Voráčka při následné přesilové hře - 1:0.

Jakub Voráček střílí gól.

Také po zbytek úvodního dějiství to byli čeští hokejisté, kteří udávali tempo, dalších branek v síti Säteriho se ale fanoušci nedočkali. Od druhé třetiny se začal poměr sil postupně vyrovnávat, hlavně ale českou nedisciplinovaností, která stála hráče hodně sil (jak se v poslední třetině ukázalo, právě to duel rozhodlo).

A Finové se dočkali i zaslouženého vyrovnání. Ve 33. minutě po sérii chyb na útočné polovině se dostal do úniku Hartikainen a se štěstím nájezd zakončil pod ležícím Vokounem - 1:1. Tři minuty na to šli hráči s lvíčkem na prsou postupně do tří a i když dvojnásobné oslabení ubránili, stálo je to další dávku sil - například obránce Blaťák strávil na ledě na jedno střídání přes tři minuty!

Komarov před Vokounem.

Do poslední třetiny vtrhli Finové jako velká voda a neustálým tlakem a výpady svého soka postupně doslova rozebrali. Několikrát podržel spoluhráče v poli jistý Vokoun, ve 48. minutě už ale podruhé kapituloval, když jej překonal Salmela. Hokejisté Suomi poté přidali ještě zesláblému soupeři další dva góly a připravili mu nejvýraznější porážku v letošním ročníku Euro Hockey Tour.

Čeští hokejisté tak přišli o naději na vítězství na LG Hockey Games v evropské tour. A jelikož v odpoledním zápase porazili Rusové 4:2 Švédsko, je již nyní jisté, že Češi skončí v EHT na třetím místě a podniku ve Švédsku nejlépe na druhém místě.

VÝSLEDKY + TABULKY

Česká republika - Finsko 1:4 (1:0, 0:1, 0:3)
Branky a nahrávky: 6. Voráček (Gřegořek, Rachůnek) - 34. Hartikainen (Mikael Granlund, Lehterä), 48. Salmela (Kuukka, Aaltonen), 53. Kontiola (S. Kapanen, Hytönen), 57. S. Kapanen (Kontiola, Aaltonen). Rozhodčí: Lärking, Sjöberg - Käck, Sabelström (všichni Švéd.). Vyloučení: 6:5. Využití: 1:0. Diváci: 3000.

Česká republika: Vokoun - K. Rachůnek, Gřegořek, Němec, Blaťák, Nakládal, Barinka, Krstev, Mojžíš - Voráček, Červenka, Klepiš - Jan Kovář, Marek, Rolinek - Kašpar, Vampola, Novotný - M. Růžička, Koukal, Hubáček. Trenéři: Vladimír Růžička, Josef Jandač a Ondřej Weissmann.

Finsko: Säteri - Jaakola, Puistola, Vatanen, Niskala, Hietanen, Kukkonen, Kuukka, Salmela - Mikael Granlund, Lehterä, Hartikainen - Aaltonen, Kontiola, S. Kapanen - Hahl, Santala, Pihlström - Louhivaara, Hytönen, Komarov. Trenéři: Jukka Jalonen, Timo Lehkonen a Risto Dufva.

Švédsko - Rusko 2:4 (0:1, 0:2, 2:1)
Branky a nahrávky: 45. Ekman-Larsson (Persson), 57. Harju (Persson) - 17. Rjasenskij (Bělov), 39. Sušinskij (Denisov, Kalinin), 40. Aťjušov (Kulikov), 41. Kuljomin (S. Fjodorov). Rozhodčí: Laaksonen, Partanen (oba Fin.) - Dahmén, Winge (oba Švéd.). Vyloučení: 6:11. Využití: 1:3. Diváci: 9332.