Lev vyhrál v lotyšské Rize, soupeře přemohl po nájezdech

18:44
RIGA - Hokejisté Lva Praha vyhráli na ledě Dinama Riga 2:1 po samostatných nájezdech a posedmé za sebou uspěli na kluzištích soupeřů. Český tým si vynutil prodloužení až při power play, zisk dvou bodů hostům zajistili úspěšnými nájezdy Martin Thörnberg a Jakub Klepiš.

Lev slaví branku do sítě Rigy. Zleva Vrána, Birner a Řepík. foto: ČTK

"Po ospalém začátku jsme se naštěstí dokázali probudit. Nejvíce se o to zasloužila čtvrtá formace, která zvedla agresivitu v útočné třetině a získávala puky. Přidal se k ní celý tým a potom hlavně ve třetí třetině jsme si vytvořili velký tlak," pochvaloval si obránce Lva Martin Ševc.

Hokejisté Lva i Dinama se v KHL představili poprvé po reprezentační přestávce, dlouhá pauza se však na týmech příliš nepodepsala. Od počátku byli aktivnější Pražané, brankáře Tellqvista, který dostal přednost před Sedláčkem, se jim ale dlouho překonat nedařilo. Švédský gólman měl v první části mnohem více práce než jeho protějšek Vehanen, oba však drželi čisté konto.

Výsledky KHL

Chanty-Mansijsk - Novosibirsk 2:1

Omsk - Vladivostok 4:1 (za domácí Blaťák 0+1)

Jekatěrinburg - Novokuzněck 2:0 (čisté konto Jakub Kovář)

Barys Astana - Chabarovsk 8:2

Petrohrad - Ufa 1:2

Skóre se poprvé změnilo ve 25. minutě, kdy se prosadil domácí Hossa. Slovenský útočník dokončil akci Ozolinše, a trefil se tak proti svým bývalým spoluhráčům. V minulé sezoně totiž hrál za Lva. Zároveň Hossa ukončil dvouzápasovou neprůstřelnost brankářů českého týmu.

Vedoucí branka domácí povzbudila a druhý gól mohl přidat Upitis, ale neprosadil se stejně jako následně Szczechura, který má za sebou také krátké angažmá v dresu Lva. Pražané se snažili vyrovnat, ale blíže ke skórovaní měli hráči Dinama. V 50. minutě je mohl k tříbodovému zisku přiblížit Cipulis, ze samostatného nájezdu ale Vehanena nepřekonal. Ještě blíže gólu byl následně Wilson, trestné střílení nařízené po faulu Oystricka ale neproměnil.

A domácí hokejisty neproměněné příležitosti nakonec mrzely. V 59. minutě Tellqvist ještě šanci hostů zlikvidoval, při následně power play ale kapituloval. Prodloužení si vynutil Němec, který trefil od modré čáry levý horní roh branky. V nastaveném čase mohl rozhodnout Wilson, finského gólmana v dresu Lva ale opět překonat nedokázal.

"Udělali jsme hodně individuálních chyb. Ve druhé třetině se nám povedlo dát vedoucí gól. Soupeř ale pak přidal a výborně nás napadal v naší třetině. Měli jsme dvě šance rozhodnout zápas v závěru, ale nepovedlo se nám to," litoval trenér Rigy Artis Abols.

O vítězi duelu tak stejně jako v prvním vzájemném měření sil v sezoně rozhodly samostatné nájezdy. A opět byli šťastnější Pražané. Zatímco Vehanen oba pokusy domácích zlikvidoval, Tellqvista překonali Thörnberg i Klepiš. "Jsem pyšný hlavně na to, jak jsme odehráli třetí třetinu, protože jsme dostali soupeře hodně pod tlak a vyrovnali. Nakonec se nám povedlo vyhrát na nájezdy, za což jsem samozřejmě rád," řekl kouč Lva Kari Jalonen.

Spokojený byl nakonec i Ševc, který přiznal, že před začátkem třetí dvacetiminutovky bylo v kabině Pražanů rušno. "Něco jsme si řekli a doplnili energii. Trenér trochu proházel formace, což také hodně pomohlo. I díky tomu jsme pak soupeře přehrávali. Určitě jsme měli na to vyhrát v základní hrací době, i výhra za dva body nás těší," dodal Ševc.

Dinamo Riga - Lev Praha 1:2sn (0:0, 1:0, 0:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 25. Hossa (Ozolinš) - 59. Němec (Sekáč, Thörnberg), rozhodující nájezd Thörnberg. Rozhodčí: Kadyrov, Komarov - Birin, Medveděv. Vyloučení: 1:2. Bez využití. Diváci: 10.170.

Lev Praha: Vehanen - Mäenpää, Ševc, Němec, Oystrick, Jaakola, Gragnani, Mikuš, Nakládal - Ullström, Novotný, Azevedo - Thörnberg, Zackrisson, Sekáč - Klepiš, Vrána, Ridderwall - Řepík, Cingel, Matai. Trenér: Kari Jalonen.