Lev prohrál v kazašské Astaně vysoko 1:5

14:40aktualizováno  16:22
ASTANA - Hokejisté Lva Praha prohráli v Kontinentální lize na ledě Barysu Astana 1:5 a po čtvrté porážce z posledních pěti zápasů ztratili další důležité body v bojích o play off v Západní konferenci. Lev sice vedl po trefě Tomáše Surového v oslabení, ale domácí v 35. minutě během 20 vteřin otočili stav a v závěrečném dějství přidali ještě tři branky.

Lev Praha - Čeljabinsk. Brankář Lva Tomáš Pöpperle inkasuje první gól. Přihlíží Ondřej Němec foto: ČTK

"Dnes jsme odehráli možná nejhorší zápas od té doby, co jsem u týmu," řekl trenér Lva Václav Sýkora, který mužstvo převzal 6. listopadu. "Barys lépe bruslil a my hráli špatně s pukem i bez puku. Dali jsme sice šťastný vedoucí gól, ale soupeř potom převzal iniciativu a měl spoustu šancí, které dokázal využít. Dnes jsme se na ledě opravdu špatně pohybovali a Barys šel víc za vítězstvím." Po utkání v Kazachstánu zakončí svěřenci trenéra Václava Sýkory třízápasovou sérii venkovních zápasů v úterý s Jugrou Chanty-Mansijsk.

Barys - Lev 5:1

Branky a nahrávky: 35. Alexandrov (Spiridonov, Solarjov), 35. Gavrilin (Žajlauov, Hutchinson), 43. Krasnoslobodcev (Žajlauov, Gavrilin), 53. Savčenko, 57. Krasnoslobodcev - 8. Surový (Hossa). Rozhodčí: Kiseljov, Romasko - Michajevič, Nestěrov. Vyloučení: 5:8. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 2737.

Sestavy: Astana: Polujektov - Novopašin, Hutchinson, Grigorjev, Beljakov, Savčenko, Litviněnko - Dawes, Boyd, Bochenski - Starčenko, Upper, Ruděnko - Žajlauov, Gavrilin, Krasnoslobodcev - Solarjov, Alexandrov, Spiridonov. Trenér: Vladimir Krikunov.

Lev Praha: Pöpperle - Němec, Krejčík, Nakládal, Lepistö, Hunkes, Mikuš, Oystrick, Porseland - Klepiš, Vrána, T. Rachůnek - Gynge, Novotný, Sekáč - Hossa, Karamnov, Surový - Řepík, Cingel, Birner. Trenér: Václav Sýkora.

Do branky Lva se stejně jako při páteční porážce s Omskem (0:4) postavil Pöpperle, který dostal přednost před Štěpánkem, a v páté minutě podržel svůj tým při velké šanci Dawese.

Za tři minuty se ale dostali do vedení Pražané, přestože hráli po Vránově faulu v oslabení. Hossovo nahození vypadlo Polujektovovi z lapačky a Surový ze vzduchu úspěšně dorazil. Při přesilovce Lva v úvodní části se pak skóre nezměnilo.

Na začátku druhého dějství mohl Lev zvýšit, když se po akci Novotného dostal do šance Sekáč, ale gólman Astany zasáhl vyrážečkou. Český klub se následně ubránil při Porselandově trestu a Barys také odolal při vyloučení Spiridonova.

Po nedovolených zákrocích Porselanda a Rachůnka nevyužil Barys ani 51 vteřin trvající přesilovku pěti proti třem a Lev mohl znovu skórovat v oslabení. Klepiš vysunul Porselanda, který naskočil z trestné lavice, ale švédský bek blafákem do bekhendu na Polujektova nevyzrál.

Astana ale předvedla v 35. minutě bleskový obrat. Nejdříve ještě neuspěl Upper, ale pak vyrovnal osamocený Alexandrov a za 20 vteřin se po zaváhání defenzivy Pražanů odrazil puk před volného Gavrilina, který zakončil do odkryté branky.

Na začátku závěrečné třetiny se při Klepišově vyloučení trefil znovu Krasnoslobodcev a Lev měl už dvoubrankové manko. Ve 45. minutě mohl snížit Birner, ale do jeho rány se obětavě položil Beljakov. Pražanům se pak nedařilo v přesilovkách a v 53. minutě definitivně rozhodl střelou od modré čáry Savčenko. Vzápětí trefil Bochenski horní tyč. Výsledek ještě dovršil Krasnoslobodcev.

Sýkora nepřipisoval špatný výkon náročnému cestování. "Nevím, proč jsme se dnes tak špatně pohybovali. Neřekl bych, že to bylo únavou nebo časovým posunem. V našich možnostech je určitě odehrát dva zápasy během tří dní na hřištích soupeře. Podle mě to dneska bylo spíše v hlavách hráčů," řekl Sýkora.

"Po třech prohrách v řadě jsme opravdu nutně potřebovali zvítězit a jsem moc rád, že se nám to povedlo," prohlásil kouč Astany Vladimir Krikunov.

"Věděli jsme, že proti nám stojí silný soupeř, a nebylo to pro nás jednoduché, když se dostal do vedení. Navíc to bylo při naší přesilovce. Poté jsme se ale semkli, výrazně jsme se zlepšili a začali střílet góly," dodal Krikunov.