Úterý 19. března 2024, svátek má Josef

Lev přetlačil chorvatský Záhřeb a play off začne na domácím ledě

19:49
PRAHA - Hokejisté Lva Praha porazili v Kontinentální lize Záhřeb 2:1 v prodloužení a mají jistotu, že skončí v Západní konferenci třetí a začnou play off doma. O osmé domácí výhře Lva za sebou rozhodl v 62. minutě Martin Thörnberg.

Hráči týmu Lev Praha se radují z pátého gólu. Vpředu zleva Jakub Matai, Michal Řepík a Lukáš Cingel. foto: ČTK

Pražané začali zápas aktivně a brankář Dekanich tak od začátku musel dokazovat své kvality. V polovině první třetiny se v útočném pásmu začali osmělovat i hosté a ve 12. minutě se dostali do vedení. Vehanen sice vyrazil střelu Jessimana, na Ryanovu pohotovou dorážku ale nedosáhl. Rozjásal tak početnou skupinu fanoušků, kteří s Medveščakem do Prahy přicestovali.

Ostatní výsledky

Čeljabinsk - Nižnij Novgorod 0:1

Magnitogorsk - Kazaň 1:0 (Kovář 1+0)

Ufa - Dynamo Moskva 1:3

Atlant Mytišči - Chanty-Mansijsk 5:1

Čerepovec - Barys Astana 2:1

Nižněkamsk - Viťaz Podolsk 5:1 (za domácí Koukal 0+1)

Petrohrad - Jekatěrinburg 4:0 (Červenka 0+1)

CSKA Moskva - Doněck 2:1sn

Jaroslavl - Omsk 4:1

Dinamo Minsk - Dinamo Riga 5:2 (za domácí Krajíček 0+3, Irgl 1+0)

Slovan Bratislava - Spartak Moskva 0:3

Vzápětí navíc mohl přidat druhý gól Kane, ale finský gólman si s jeho šancí poradil. V 15. minutě naopak domácí vyrovnali: na konci rychlého protiútoku byl kapitán Novotný a připsal si jedenáctou trefu v sezoně. "Sehráli jsme to dobře. Na jednu přihrávku jsme přešli (střední) pásmo a Mäenpää mi to super dal. Věděl jsem, že jsem blízko gólmana, tak jsem to chtěl dát nahoru, což se mi povedlo," řekl Novotný.

Souboj dvou potencionálních soupeřů v prvním kole play off byl spíš urputnou bitvou než pohledným hokejem. Domácí se snažili vyrovnat důraznému stylu chorvatského týmu, plného hráčů ze zámoří, což se jim dařilo.

V 25. minutě trefil Thörnberg z úhlu boční tyč, z rychlého útoku nebezpečně střílel Řepík, druhý gól se ale Lvu nedařilo přidat. Blízko k němu měl v 35. minutě Azevedo, nastřelil ale jen horní tyč.

Stejně jako v předešlém domácím zápase Lva tak bylo patrné, že tým, který za nerozhodného stavu 1:1 vstřelí druhou branku, bude blízko k výhře. V pátek proti Minsku se to v 57. minutě podařilo Thörnbergovi, dnes se ale nikomu v základní hrací době rozhodnout nepodařilo. O vítězi zápasu tak rozhodlo až prodloužení, v němž se prosadil opět švédský kanonýr.

Základní část zakončí Lev úterním soubojem se Spartakem Moskva, hned v pátek ale může narazit opět na Medveščak. V play off bude hrát se Záhřebem nebo stejně jako před rokem s CSKA Moskva. "Nashle. Možná se uvidíme už brzy," loučil se také po tiskové konferenci kouč Lva Kari Jalonen se svým protějškem Markem Frenchem.

Lev Praha - Medveščak Záhřeb 2:1p (1:1, 0:0, 0:0 - 1:0)

Branky a nahrávky: 15. Novotný (Mäenpää, Azevedo), 62. Thörnberg (Jaakola, O'Byrne) - 12. Ryan (Jessiman). Rozhodčí: Kulakov, Cyplakov - Goljak, Parfjonov. Vyloučení: 7:8. Bez využití. Diváci: 5123.

Lev: Vehanen - Mäenpää, Ševc, Němec, Gragnani, O'Byrne, Jaakola, Nakládal - Ullström, Novotný, Azevedo - Thörnberg, Vrána, Sekáč - Řepík, Kapanen, Zackrisson - Pacovský, Cingel, Ridderwall. Trenér: Kari Jalonen.

Záhřeb: Dekanich - Popovic, Martinovič, Foster, Švarný, Klubertanz, Katic, O'Connor - Cheechoo, Murley, Thomas - Ellison, Vesce, Linglet - Glumac, Ryan, Jessiman - Bjorkstrand, Murray, Kane. Trenér: Mark French.