Lev Praha vyhrál v Astaně a prodloužil vítěznou sérii

16:50aktualizováno  18:30
ASTANA - Hokejisté Lva Praha v Kontinentální lize potvrdili formu a vyhráli na ledě Barysu Astana 3:2. Jediný český zástupce v soutěži bodoval podeváté za sebou, z toho poosmé zvítězil. V 48. minutě rozhodl útočník Jiří Sekáč, který po 38 vteřinách odpověděl na vyrovnání domácích. Lev zakončil sérii čtyř venkovních zápasů a ztratil v ní jediný bod. V pondělí se představí doma proti nejlepšímu týmu soutěže Petrohradu.

Hráči Lva Praha se radují z vítězství foto: ČTK

"Předvedli jsme nejlepší výkon na tripu a podle mého zaslouženě vyhráli. Do hry jsme tentokrát poslali osm obránců, protože jsme znali útočnou sílu soupeře a chtěli jsme ji rozložit na více hráčů. Ukázalo se to jako správný krok," prohlásil finský kouč Lva Kari Jalonen po duelu s týmem, který ve 31 zápasech nastřílel 116 gólů, nejvíce v soutěži.

Do sestavy Lva se vrátil po třízápasové pauze z marodky dosud nejproduktivnější hráč týmu Klepiš. Po čtyřech utkáních dostal místo jedničky Vehanena v brance příležitost Engren.

Další výsledky KHL

• Omsk - Slovan Bratislava 4:2 (za hosty Netík 1+0)
  • Chanty-Mansijsk - CSKA Moskva 3:4 (za domácí Trončinský a Smoleňák oba 1+0)
  • Jekatěrinburg - Dinamo Riga 3:1 (domácí brankář Kovář 24 zákroků).
  • Kazaň - Novokuzněck 4:5sn
  • Nižnij Novgorod - Vladivostok 2:1
  • Viťaz Podolsk - Chabarovsk 2:1sn
  • Spartak Moskva - Ufa 2:3
  • Dinamo Minsk - Čeljabinsk 4:2
  • Doněck - Nižněkamsk 2:1sm (za domácí Nedorost 1+0)
  • Záhřeb - Novosibirsk 6:1

V úvodu se Lev ubránil při Azevedově vyloučení. V polovině úvodní třetiny mohl otevřít skóre domácí Gavrilin, jenže vzápětí se radovali Pražané. Thörnberg po Dawesově chybné rozehrávce zachytil puk na modré čáře, šikovně se vyhnul dvěma protihráčům a z levého kruhu překvapil Ahonena.

Blízko vyrovnání byl Puškarjov, ale na Engrena nevyzrál. V 15. minutě měl šanci Ridderwall, náskok Lva však nenavýšil. Domácí po vyloučeních O'Byrneho a Nakládala získali početní výhodu pěti proti třem, kterou využil Američan Bochenski.

Na začátku druhého dějství měl po Sekáčově akci možnost Thörnberg a ve 24. minutě se Pražané radovali znovu. Birnerovo nahození od pravého mantinelu tečoval Matai a při třetím startu za Lva si připsal premiérovou branku. Pro dvacetiletého útočníka, který nastupuje také za prvoligové Litoměřice, to byla první trefa v KHL. V soutěži už odehrál také 19 zápasů za Lev Poprad v sezoně 2011/12.

Lev držel těsný náskok, Engren zmařil Gavrilinovu šanci. Na druhé straně mohl zvýšit Novotný. V 47. minutě už se ale Barys dočkal a smazal ztrátu. Mäenpää nekontroloval puk, sebral mu jej Ruděnko a nabil osamocenému Starčenkovi.

Vzápětí se ale uvolnil v rohu přes dva hráče Zackrisson a volný Sekáč vrátil hostům vedení. "Puk mi přišel přímo na hokejku, tak jsem vystřelil nahoru a ujalo se to. Oni předtím byli v euforii, a když dostali tak rychle gól, tak to byl pro ně takový kopanec dolů," řekl Sekáč, který se díky gólu a asistenci posunul na post týmového lídra produktivity.

Druhý tým Východní konference se pak už snažil o další gól marně, Lev se ubránil i závěrečnému tlaku při power play Astany. Pražané si znovu upevnili na Západě pozici v první osmičce pro play off.

"Lev je velmi kvalitní tým a potvrdil to. My jsme si nezasloužili vyhrát. Udělali jsme několik hloupých chyb. Někteří hráči si mysleli, že to půjde samo. To ale nic nemění na faktu, že Lev vyhrál zaslouženě," řekl finský trenér Barysu Ari-Pekka Selin.

Astana - Lev Praha 2:3 (1:1, 0:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 18. Bochenski (Barker, Lundin), 47. Starčenko (Ruděnko) - 11. Thörnberg (Sekáč), 24. Matai (Birner, Cingel), 48. Sekáč (Zackrisson). Rozhodčí: Bulanov, Gofman - Maťuša, Sazonov. Vyloučení: 3:7. Využití: 1:0. Diváci: 4070.

Astana: Ahonen - Blochin, Lundin, Savčenko, Litviněnko, Semjonov, Barker - Bochenski, Boyd, Dawes - Starčenko, Poliščuk, Ruděnko - Puškarjov, Upper, Žajlauov - Gavrilin, Romanov, Rachmanov. Trenér: Ari-Pekka Selin.

Lev: Engren - Mäenpää, Ševc, Němec, Gragnani, O'Byrne, Jaakola, Mikuš, Nakládal - Ullström, Novotný, Azevedo - Thörnberg, Zackrisson, Sekáč - Klepiš, Vrána, Ridderwall - Matai, Cingel, Birner. Trenér: Kari Jalonen.