Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

Lev Praha slaví druhou výhru v KHL. Porazil 1:0 Doněck

21:49aktualizováno  23:01
PRAHA - Hokejisté Lva Praha porazili ve svém třetím domácím zápase na úvod Kontinentální ligy Donbass Doněck těsným poměrem 1:0. Vítěznou branku zápasu vstřelil ve 20. minutě v přesilové hře Jakub Klepiš. Lev nyní čeká série utkání na soupeřových kluzištích. Své první čisté konto v soutěži vychytal díky 20 úspěšným zákrokům Tomáš Pöpperle.

Utkání KHL: Lev Praha - Doněck. Zleva Mathias Porseland, Jakub Klepiš, Petr Vrána a Marcel Hossa z HC Lev Praha se radují z Klepišova gólu foto: ČTK

Lev vstoupil do třetího utkání aktivněji než Doněck a gólman Ersberg měl hlavně v úvodu zápasu podstatně více práce než Pöpperle v brance Lva. Na toho šla v prvních deseti minutách všeho všudy jedna nebezpečnější střela a naopak Doněck se tlaku Lva bránil jen za cenu faulů. Domácím se ale dlouho nedařilo v přesilových hrách prosadit.

Lev Praha - Doněck 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)

Branka a nahrávka: 20. Klepiš (Hossa). Rozhodčí: Zacharov, Čerenkov - Putilin, Birin. Vyloučení: 5:5. Využití: 1:0. Diváci: 4875.

Sestavy
Lev: Pöpperle - Oystrick, Němec, Mikuš, Hunkes, Picard, Porseland, Mojžíš, Cingel - Bartečko, Vrána, Klepiš - Novotný, Christensen, Řepík - Hossa, Jar. Svoboda, Surový - T. Rachůnek, Karamnov, Sekáč. Trenéři: Josef Jandač, Jiří Kalous a Vitalij Karamnov.

Doněck: Ersberg - Puistola, Wilson, Podhradský, Obšut, Pilař, Bartulis, Silnickij, Šalimov - Tuppurainen, Wirtanen, Kiiskinen - Pettersson, Nedorost, Dadonov - Kočetkov, Běluchin, Kašpar - Matoušek, Solovjov, Varlamov. Trenér: Július Šupler, Sergej Viter a Miroslav Miklošovič.

Skóre tak otevřel až půl minuty před koncem první dvacetiminutovky Jakub Klepiš, který po přihrávce Marcela Hossy využil závěr přesilovky. I do druhé třetiny vstoupil lépe Lev, před brankou Doněcku byl ale nedůrazný a nepřesný. Gólman Ersberg navíc předváděl jisté zákroky. Z tlaku se Doněck nevymanil ani v několika přesilových hrách a byl to naopak Klepiš ze Lva, který mohl ve vlastním oslabení zvýšit.

Pražský tým byl v druhé dvacetiminutovce nebezpečnější, nicméně nedokázal se prosadit střelecky. Nezměnila to ani Klepišova tvrdá střela z poslední minuty, která jen orazítkovala tyč Ersbergovy branky.

Ve třetí třetině se Doněck dostal do větší gólové šance až minutu před koncem. Pöpperle ale brankovou čáru i přes zmatek v brankovišti uhájil a ustál i závěrečnou power play, v níž domácí mohli rozhodnout při nájezdu na prázdnou branku, ale vystavili se do ofsajdu. Lev tak zápas vyhrál fotbalovým skóre 1:0.

!O výsledku se rozhodlo v první třetině, kdy hrál Lev deset minut v přesilovce a my jsme dostali gól v posledních vteřinách. Ve druhé třetině jsme se zlepšili, v té třetí náš výkon gradoval, ale otevřeně musím přiznat, že Lev hrál výborně v obraně a nedovolil nám vytvořit si moc šancí," přiznal po utkání slovenský trenér hostujícího celku Július Šupler.

"Měli jsme čtyři pět čistých šancí, ale naši hráči to nezrealizovali do úspěšného konce," litoval Šupler. Jeho protějšek Josef Jandač potvrdil, že se svými svěřenci chtěl hrát hodně zodpovědně v obraně. "Což ostatně vyplývá i z výsledku. Chtěli jsme za každou cenu vyhrát, protože to bylo další utkání doma a my jsme chtěli napravit to poslední vystoupení se Spartakem, které se vyvíjelo podobně, ale pak jsme to v poslední třetině pokazili," připomněl.

Celkově vyslovil s výkonem svého týmu spokojenost. "Myslím, že jsme hráli dobře a měli velkou střeleckou převahu, ale naše zakončení bohužel nemá lehkost, uvolněnost a tu správnou dravost," poznamenal Jandač. Litoval, že pro uklidnění do řad jeho svěřenců nepřišel druhý gól, přestože šance na to byly. "Jsem ale rád, že mužstvo podřídilo všechno výsledku a i třeba na úkor toho útoku jsme utáhli tři body, které jsou pro nás teď na začátku strašně důležitý," prohlásil Jandač.