Lev musí postupové oslavy odložit, druhé utkání v Jaroslavli prohrál

20:28
JAROSLAVL/PRAHA - Pár minut chybělo hokejistům Lva Praha k postupu do finále do finále KHL. Český klub však vedení v závěru neudržel a Lokomotiv Jaroslavl zvítězil 3:2, rozhodující branku vstřelil domácí Sergej Plotnikov 19 sekund před koncem prvního prodloužení. Lvi mohou sérii ukončit ve čtvrtek v pražské O2 areně.

Niko Kapanen (vlevo) ze Lva a Vladislav Kartajev z Lokomotivy. foto: ČTK

Pražský Lev vede ve finále Západní konference 3:1 na zápasy, na Východě zatím favorizovaný Magnitogorsk hraje s Ufou 2:1.

I když na Západě už mohl být klid. Lvům k souboji o Gagarinův pohár chybělo necelých šest minut. Jenže v 54. minutě vyrovnal přesnou střelou mezi brankářovy betony Sergej Konkov, jeho jmenovec Plotnikov pak využil tlak domácích a došťouchl puk do branky. Čas? 79:41. Diváci v zaplněné aréně nadšeně oslavovali, sezona jejich Lokomotivu ještě nekončí.

Ohlasy trenérů

Dave King (Jaroslavl): "Náš tým v dnešní zápase skvěle pracoval a nepolevil ani na vteřinu. Chtěl bych poděkovat fanouškům, kteří nás neustále podporují a dneska nám pomohli se vrátit do zápasu. Teď jedeme do Prahy a věříme, že ještě sérii vrátíme do Jaroslavle."

Kari Jalonen (Lev Praha): "Nelíbilo se mi, jak jsme do zápasu vstoupili. Nehráli jsme v první třetině tak, jak jsme chtěli. Ale pak se pro nás zápas vyvíjel dobře, ve druhé i třetí třetině a v prodloužení. Měli jsme v něm také šance rozhodnout, ale nevyužili jsme je."

Český klub sice nenaplnil cíl o snadné jízdě ke konferenční výhře a postupu do finále na první pokus, ale stále má dva mečboly.

Ve čtvrtém duelu dlouho držel šance českého týmu skvělý brankář Petri Vehanen. Právě zkušený finský gólman má "lví podíl" na tom, kam až Pražané došli. A znovu to dokázal.

Hráči Lokomotivu byli od začátku aktivnější a Vehanen v první třetině zlikvidoval se štěstím několik velkých šancí Jaroslavli. Holos ho trefil do ramene, Apalkov mířil do betonů a Kronwallovu střelu brankář českého týmu vyrazil před sebe, kde však nikdo z domácích nebyl.

A tak na začátku druhé části skórovali nečekaně hosté. Po Riderwallově střele se puk odrazil do brankoviště, kam se nacpal kapitán Jiří Novotný, kterému byl nakonec připsán první gól. Do situace se ještě připletl kanadský útočník s portugalskými kořeny Justin Azevedo. Toho označili rozhodčí původně jako střelce branky. Gólmana Sanforda navíc ještě vlastní spoluhráč natlačil na tyčku.

Jaroslavl hnaná skvělým publikem se nevzdala, naopak ještě přidala na důrazu a zaslouženě vyrovnala, gól obránce Jegora Jakovleva dokonce padl v oslabení. Plotnikov zatlačil na rozehrávajícího Němce, posunul puk bekovi, který projel půlku hřiště a po krásné stahovačce propálil Vehanena.

Pak měli domácí ještě další obrovskou šanci v oslabení, ale na konci druhé třetiny skóroval kanadský obránce Nathan Oystrick. Pro fanoušky Jaroslavle to byla krutá rána, ovšem v minulosti byli zkoušeni osudem daleko více a jejich Lokomotiv ukázal, že je psychicky silný.

Hosté sice dobře bránili a už spíš jen čekali na rychlé protiútoky, ale nakonec postupové vedení neudrželi. Pražští Lvi si tak z Jaroslavle odvezou pouze vzpomínku na zesnulé kolegy při leteckém neštěstí v roce 2011. Na místním památníku uctili památku mimo jiných také tří Čechů - Karla Rachůnka, Josefa Vašíčka a Jana Marka. Ve čtvrtek budou bojovat o to, aby už se nemuseli na smutné místo vracet...

Lokomotiv Jaroslavl - Lev Praha 3:2p (0:0, 1:2, 1:0 - 1:0)

Branky a nahrávky: 35. Jakovlev, 54. Koňkov (Holös, Kartajev), 80. Plotnikov (Kartajev) - 25. Novotný, 39. Oystrick (Vrána, Thörnberg). Rozhodčí: Gašilov, Kulakov - Birin, Morozov. Vyloučení: 7:7. Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 9071. Stav série: 1:3.

Jaroslavl: Sanford - Jakovlev, Kronwall, Vasiljev, Ljubuškin, Holös, Višněvskij, Gorochov - Plotnikov, Apalkov, Averin - Platt, Kapustin, M. Redlihs - Galimov, Kartajev, Koňkov - Černikov, Petrov, Sprukts - Musatov. Trenér: Dave King.

Lev: Vehanen - Ševc, Mäenpää, Němec, Oystrick, O'Byrne, Gragnani, Nakládal - Azevedo, Novotný, Ridderwall - Thörnberg, Vrána, Sekáč - Řepík, Kapanen, Birner - Kubalík, Zackrisson, Matai. Trenér: Kari Jalonen.