Lev dal v Záhřebu pět gólu a je jedinou výhru od postupu

22:34
ZÁHŘEB - Hokejisté Lva Praha jsou v play off Kontinentální ligy krůček od čtvrtfinále. V dnešním osmifinálovém duelu zvítězili v Záhřebu nad Medveščakem 5:2 a v sérii vedou už 3:0. Dvakrát se mezi střelce zapsal švédský útočník Martin Thörnberg, vítězný gól dal v 50. minutě jeho krajan David Ullström. Postup může jediný český zástupce v soutěži dovršit v úterý, kdy se opět hraje v chorvatské metropoli.

Hráči Lva Praha se radují z vítězství foto: ČTK

Medveščak s touhou vrátit se do série začal dobře. Vynutil si přesilovku, kterou nevyužil, ale pak měl velkou příležitost Murray, radost mu však sebral gólman Vehanen. Na druhé straně zazvonil na konstrukci branky kapitán Novotný.

V 17. minutě se provinil proti pravidlům bek Nakládal a obdržel navíc desetiminutový trest za zásah do oblasti hlavy a krku. V době, kdy už byl Lev v pěti, dostal se do přečíslení tří na jednoho, Novotný však na brankáře Brusta nevyzrál.

Ostatní výsledky

Osmifinále

Jaroslavl - Dynamo Moskva 2:1

CSKA Moskva - Petrohrad 1:2p (Červenka 1+1)

Dinamo Riga - Doněck 7:3 (za hosty Kašpar 1+0)

Pohár naděje - kvalifikace - 2. zápas

Slovan Bratislava - Dinamo Minsk 1:2 (Mojžíš - Irgl oba 0+1), první zápas 0:1, postoupil Minsk.

První polovina druhé části přinesla další nevyužité přesilovky. Góly začaly padat až po polovině zápasu. Při Řepíkově trestu otevřel skóre Thörnberg dokonce v oslabení. Následně se musel vyznamenat při závaru ve svém brankovišti Vehanen. A byl to právě Řepík, kdo přidal trefou ze vzduchu ve 36. minutě druhý gól hostů.

Chorvatský celek tvořený především hráči ze Severní Ameriky ale nerezignoval. Už o 36 vteřin později snížil Kane. Lev poté nevyužil dlouhou přesilovku pět na tři a mohlo ho to hodně mrzet. Jen 53 sekund před druhou sirénou Ševc fauloval Martinoviče vracejícího se z trestné lavice a ten nabídnuté trestné střílení využil.

"Jsem pyšný na svůj tým, jak se dokázal vypořádat se stavem 0:2. Hráči bojovali a vyrovnali na 2:2. Měli jsme výhodu na své straně, ale některé individuální výkony na straně soupeře - především Davida Ullströma - to otočily opačným směrem," litoval domácí kouč Mark French.

Ve třetím dějství se tak znovu hrálo o vedoucí gól. Domácí Cheechoo, Thomas a Murley své šance zahodili a v 50. minutě z nenápadné akce udeřil Ullström. V 57. minutě se krátce po skončení přesilovky trefil podruhé v utkání Thörnberg a v samém závěru pojistil výsledek ještě Vrána.

"Na tento zápas jsme se dokázali velmi dobře připravit. Při vyrovnaném průběhu jsme dali dva docela šťastné góly a vedli 2:0, ale pak jsme ztratili koncentraci a najednou to bylo 2:2. Během přestávky jsem se ale dokázali znovu zkoncentrovat, šli na led silní a soustředění a dosáhli na další vítězstvím," zhodnotil duel trenér vítězů Kari Jalonen.

Medveščak Záhřeb - Lev Praha 2:5 (0:0, 2:2, 0:3)

Branky a nahrávky: 37. Kane (Švarný), 40. Martinovič z tr. střílení - 33. Thörnberg (Zackrisson), 36. Řepík, 50. Ullström (Ševc), 57. Thörnberg (Mäenpää, Oystrick), 60. Vrána. Rozhodčí: Olenin, Bondar - Sivov, Šeljanin. Vyloučení: 6:5, navíc Katic 10 min. a do konce utkání - Nakládal 10 min. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 6500. Stav série: 0:3.

Záhřeb: Brust - Popovic, Martinovic, Švarný, Foster, Katic, Klubertanz, O'Connor - Cheechoo, Murley, Thomas - Vesce, Ellison, Linglet - Glumac, Jessiman, Ryan - Bjorkstrand, Murray, Kane. Trenér: Mark French.

Lev: Vehanen - Mäenpää, Ševc, Němec, Oystrick, O'Byrne, Jaakola, Nakládal, Gragnani - Azevedo, Novotný, Ullström - Thörnberg, Vrána, Sekáč - Řepík, Kapanen, Zackrisson - Matai, Cingel, Ridderwall. Trenér: Kari Jalonen.