Češi mě zklamali, zlobil se legendární Holeček

19:29
PRAHA - Čeští hokejisté si sice připsali důležité vítězství 2:0 nad Dánskem, ovšem podle legendárního brankáře Jiřího Holečka si tři body nezasloužili: "Hodně mě zklamali," kroutil hlavou.

Česko - Dánsko (Kim Lykkeskov vpravo a Lukáš Kašpar) foto: Reuters

Jak byste utkání zhodnotil?
Rozladil mě výkon českých hokejistů. Čekal jsem od nich mnohem lepší pohyb, větší bojovnost a vůli po vítězství. Vždyť se za celý zápas se soupeřem snad ani nesrazili.

Co bylo špatně?
Nedařilo se nám založit útok a přejít přes střední pásmo. Dánové nás jednoduše přehrávali. V první třetině se hrál vyrovnaný zápas, ale od té druhé dominovali Dánové, vytvořili si i více šancí, což se mi těžko zkousává. Když jsme dali v závěru druhé třetiny gól na 1:0, tak jsem si říkal, že do třetí třetiny půjdeme s větší vervou. Jenže místo toho nás soupeři několikrát zamkli v našem pásmu a vůbec nám nepůjčili puk.

Jiří Holeček

Jiří Holeček je bývalý československý brankář, který s národním týmem na mistrovství světa vybojoval mezi lety 1966 a 1978 tři zlaté, pět stříbrných a jednu bronzovou medaili, přičemž se stal pětkrát nejlepším gólmanem turnaje. V sedmdesátých letech si odvezl také dva cenné kovy z olympijských her.
V roce 1974 vybojoval Zlatou hokejku pro nejlepšího českého hráče sezony. Svou veleúspěšnou hokejovou kariéru, během které oblékl mimo jiné dresy Slavie, Košic či Sparty, protkanou jedním úspěchem za druhým, ukončil v roce 1981.

Co říkáte na výkon brankáře Kováře?
Podržel nás, i když měl samozřejmě také štěstí. Zejména když ho soupeř trefil do helmy. Tam chyběl ke gólu opravdu jen kousek. Mohli jsme se ale o něj opřít i při oslabení ve třech, kdy Dánové měli asi čtyři nebo pět velkých šancí. Kdyby nechytal tak dobře, tak jsme nemohli vyhrát. Z našich hráčů nikdo nezářil jako on.

Byl podle vás nějaký moment v tomto zápase zlomový?
Ubráněná dlouhá přesilovka pět na tři. Při ní mohli jít Dánové do vedení. Byli blízko skórování... Pokud by se jim to povedlo, klidně to mohlo skončit obráceně.

Myslíte si, že podobné upracované vítězství je v této fázi turnaje pro tým prospěšnější než hladký triumf se spoustou branek?
Bylo by tragédii, kdybychom po tomto výkonu prohráli, což jsme si ale asi zasloužili... Takhle to i přes špatný výkon může mužstvu hodně pomoct.