Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

LeBron James dotáhl basketbalisty Miami k obhajobě titulu v NBA

8:29
MIAMI - Basketbalisté Miami Heat obhájili titul v NBA. Tým kolem hvězdného LeBrona Jamese porazil v rozhodujícím finálovém utkání San Antonio 95:88. Floridský celek v sérii třikrát prohrával, pokaždé ale stav vyrovnal a v sedmém duelu na domácí palubovce rozhodl o zisku třetího titulu v klubové historii po letech 2006 a 2012.

Basketbalisté Miami Heat obhájili titul v NBA. foto: ČTK

Play off NBA: Finále - 7. zápas

Miami - San Antonio 95:88 (18:16, 46:44, 72:71)
Nejvíce bodů: James 37, Wade 23, Battier 18, Chalmers 14 - Duncan 24, Leonard 19, Ginobili 18, Parker 10. Fauly: 19:19. Trestné hody: 16/11 - 22/20. Trojky: 12:6. Diváci:19.900. Konečný stav série: 4:3.

James se v posledním zápase sezony zaskvěl 37 body a 12 doskoky a stejně jako před rokem získal cenu MVP pro nejužitečnějšího hráče finále. "Nedostávají se mi slova. Hodně jsem před sezonou dřel, je za tím spousta práce a to, že to teď nese na palubovce výsledky, je dokonalé. Beru jako požehnání, že tu můžu být," řekl dojatý James s trofejí v ruce.

Dwyane Wade, který byl součástí mistrovského týmu i při obou předchozích triumfech, přidal 23 bodů a 10 doskoků. Naproti tomu třetí člen hvězdného tria Chris Bosh vyšel za 27 minut hry střelecky zcela naprázdno stejně jako další člen základní pětky Mike Miller.

Basketbalisté Miami Heat obhájili titul v NBA.

Nečekaným žolíkem Miami byl ale náhradník Shane Battier, který v dosavadním play off jen jednou dosáhl na deset bodů, tentokrát si jich ale připsal hned 18, přičemž proměnil šest tříbodových střel z osmi. "Já věřím v basketbalové bohy, a cítil jsem, že mi dluží velké chvíle," řekl Battier, který dosud v play off proměnil zhruba jen každou čtvrtou střelu a průměr v něm měl čtyři body na zápas. Spurs vůbec poprvé prohráli finálovou sérii, předchozí čtyři účasti v boji o titul v letech 1999, 2003, 2005 a 2007 proměnili ve vítězství.

U všech titulů byl Tim Duncan, který byl statisticky nejplatnějším hráčem San Antonia i v tomto duelu, ale jeho 24 bodů a 12 doskoků mužstvu k vítězství nepomohlo. Double double zaznamenal i Kawhi Leonard za 19 bodů a 16 doskočených míčů. Ve vyrovnaném utkání se oba týmy dlouho přetahovaly o těsné vedení. Miami jej defintivně převzalo v poslední sekundě třetí čtvrtiny po šťastné trojce Maria Chalmerse z velké dálky. V poslední části San Antonio neustále dotahovalo, ale nepovedlo se mu vyrovnat.

Nejblíže tomu byl Duncan, který se 48 sekund před koncem utkání za stavu 90:88 nadvakrát neprosadil. Na druhé straně skóroval James a Spurs už nenašli odpověď. "Prohrát není žádná zábava, ale prohráli jsme s lepším týmem. S tím se dá žít, pokud jste ze sebe vydali všechno, a já myslím, že vydali," řekl trenér Gregg Popovich, který vede San Antonio už od roku 1996.

Hosté litovali zejména nevyužité šance při mečbolu v úterním šestém zápase, ve kterém ztratili v poslední půlminutě pětibodové vedení a pak prohráli v prodloužení. "Pořád mám ten šestý zápas v hlavě. Být tak blízko trofeje, skoro na ni sahat a pak sledovat, jak mizí, to je kruté," řekl Manu Ginobili.