Lafatovo srovnání nepomohlo. Sparta prohrála s Dortmundem 1:3

21:00
ESSEN - Sparťanští fotbalisté v náročném přípravném utkání proti Dortmundu sice ještě po hodině hráli 1:1, ale pak během chvíle dvakrát inkasovali a v Essenu podlehli 1:3. Jejich gól dal krátce po půli Lafata, poprvé v rudém dresu nastoupila nejčerstvější posila Šural.

Pierre-Emerick Aubameyang vstřelil Spartě dva góly. foto: Reuters

Plzeň první zápas v Turecku prohrála. Nestačila na bundesligový Duisburg

Sparťané druhému týmu bundesligy podlehli sice „jen“ o dva góly, ale herně příliš neobstáli. Především proto, že pro Dortmund to byla generálka na sobotní start jarní části bundesligy.

Kdežto pro Spartu to bylo neobvyklé zpestření zimní dřiny, do jara vstoupí až za čtyři týdny v sobotu 13. února ve Zlíně. Nebo-li Dortmund ladí formu, sparťané zatím spíš tvrdě trénují. A na pohybu obou týmů to bylo znát nejvíc.

Spartě sice patřila první útočná akce i střela na bránu, ale pak už hrál jen Dortmund. Měl zřetelnou převahu, chvílemi soupeři nepůjčoval míč.

Sparťané v obraně nestíhali

Sparťané pak v defenzívě nestíhali. Po chybách v rozehrávce domácí předváděli, co je poslední léta zdobí - hbitý přechod do útoku. Viditelné to bylo pokaždé, když sparťané měli míč pod kontrolou, ale nešikovností o něj přišli a zadní řada nebyla připravená.

Domácí brejkové situace i celkem dobře řešili, ale zakončení už jim nešlo. Někdy skvěle zakročil brankář Bičík, jindy měli sparťané štěstí.

K Turkovi za víc než 35 milionů. Liberecký kapitán Pavelka podepsal v Kasimpase

Než Aubameyang ve 41. minutě skóroval, zahodil tři šance. Nejdřív ho vychytal Bičík, podruhé z vyložené pozice mířil nad, pak trefil břevno.

Gól mu připravil Gündogan který přešel přes tři hráče - postupně přes Marečka, Costu i Bičíka a přihrál před prázdnou bránu.

Sparťané nastoupili i s nejnovější posilou Šuralem na levé straně zálohy, což odnesl Krejčí, jenž usedl na lavičku. Do druhé půle však už nastoupil místo hodně nevýrazného Fataie a Šural se přesunul vpravo.

Sparťany sestřelil Aubameyang

Na pravém kraji obrany nastoupil další nový hráč Zahustel, původem spíš ofenzivní záložník. S agilním Reusem to měl složité, ale postupně se s rolí, kterou dostává ve Spartě, srovnal.

Do druhé půle vedle Krejčího přišel i Matějovský a právě po jeho akci středem pole sparťané vyrovnali, což se vzhledem k průběhu první půle nečekalo.

Borussia Dortmund - Sparta Praha 3:1 (1:0)

Branky: 41. a 65. Aubameyang, 68. Mchitarjan - 49. Lafata.

Sestava Sparty: Bičík - Zahustel, Costa, Brabec, Frýdek - Fatai (46. L. Krejčí), Mareček (69. Jiráček), Vácha (46. Matějovský), Dočkal, Šural - Lafata (66. Juliš). Trenér: Ščasný.

Matějovský nezazmatkoval, udržel míč, vyhnul se protihráči, Dočkal pak přiťukl Lafatovi, který tísněn obránce ze 14 metrů střelou k tyči skóroval.

Domácí na stadionu v Essenu krátce po přestávce už tolik nevyčnívali, ale stačilo, aby Costa s Frýdkem nechali příliš prostotu Aubameyangovi, který si míč zpracoval do běhu a povedenou střelou z hranice vápna poslal míč nechytatelně k tyči.

Běžela 64. minuta a Dortmund zase vedl. A o chvíli později vítězství stvrdil po krasné akci. Mchitarjan prošel středem hřiště, mladík Leitner stahovačkou vyřadil ze hry střed sparťanské obrany a střílel do tyče. Odražený míč poslal do sítě Mchitarjan.

O výsledku bylo rozhodnuto, sparťané se pak už jen bránili, zápas se dohrával za vytrvalé převahy Dortmundu, který do hry postupně poslal devět náhradníků, většinou mladíků.