Lafata vyrovnal Messiho. Šestý gól byl vlastní, odmítá absolutní rekord

6:30
PRAHA - Na tenhle zápas asi nikdy nezapomene. Kapitán sparťanských fotbalistů David Lafata dal pět gólů v jednom zápase. Nebo jich bylo šest? UEFA vede jednu branku v úvodním utkání 2. předkola Ligy mistrů proti Levadii Tallinn (7:0) jako vlastní. "Bylo jich pět, ten jeden byl opravdu vlastní," přiznal Lafata.

David Lafata se raduje po úžasném zápase se svými dětmi a spoluhráči. foto: MAFRA - Michal Růžička

I tak 32letý střelec odehrál mimořádný zápas. Na čistý hattrick, tedy tři góly v řadě nepřerušené jinou brankou ani přestávkou, mu stačilo 23 minut. A kdyby mu zůstal připsaný i soupeřův vlastní gól, dosáhl by druhého hattricku dokonce za pouhých pět minut!

"Jsem za to rád. Tohle se vám nepovede pokaždé," usmíval se Lafata, když hodinu před půlnocí vyšel z kabiny v doprovodu šestileté Vandy a čtyřletého Toníka. "Snad mi děti nevezme sociálka, když je nechám takhle ponocovat. Ale jsou prázdniny a já jsem rád, že to viděli." O tatínkově rekordním utkání možná budou jednou vyprávět svým vlastním dětem...

Víte, že v Lize mistrů dokázal před vámi dát pět gólů jen Messi?
...ale to asi bylo proti trochu jinému soupeři.

Bylo to před dvěma lety v osmifinále proti Leverkusenu.
Hmm, vždyť to říkám...

VÍCE O ZÁPASE

Dal jste už někdy v soutěžním utkání tolik gólů?
Možná v žácích nebo v dorostu, ale mezi muži určitě ne.

Nemrzí vás, že vám nepřipsali i ten šestý gól? Měl byste rekord pro sebe.
Je mi jedno, jestli jsem dal pět nebo šest gólů. Chtěli jsme hrát vzadu na nulu a že jsme dali tolik gólů, to je třešnička na dortu. Jsme sice jen v polovině dvojzápasu, ale teď už to nepustíme.

Proměnil jste snad všechny šance.
Někdy to tak vyjde, že tam spadne každá střela, jindy můžete hrát do rána a gól nedáte. Tolik gólů v jednom zápase už asi nikdy nedám, ale jsem rád, že jsme to dneska zvládli a doufám, že jsem si ještě nějaké góly schoval na další zápasy.

David Lafata slaví jeden ze svých gólů proti Tallinnu.

Jaké to byly góly? Byly pro vás lehké?
Dával jsem to často do prázdné brány, ale to tam musí být někdo, kdo vám to připraví, tak jako to udělal Pepa Hušbauer nebo Costa při prvních dvou gólech. Dneska nám to všechno klapalo.

Měli jste velkou převahu, ale dlouho to bylo 1:0. Nebál jste se v tu chvíli, že by to mohlo být drama až do konce?
Na začátku jsme měli velký tlak, kopali jsme tři nebo čtyři rohy za sebou a tam bylo škoda, že jsme toho nevyužili. Pak to vypadalo dlouho na 0:0, ale věděli jsme, že musíme být trpěliví, a první dva góly to pak zlomily.

Gólman Levadie nedostal 1758 minut gól, teď jich bylo sedm. Jak je to možné?
Hráli jsme trpělivě, dost jsme se tlačili jsme se do koncovky a byli jsme hladoví po gólech. To rozhodlo.