Kweuke dvěma góly sestřelil Baník. Kerič na obě branky nahrál

17:30aktualizováno  20:42
OSTRAVA/PRAHA - Šlágrem 18. kola fotbalové Gambrinus ligy byla pondělní dohrávka Ostravy se Spartou. Letenští se museli obejít bez Kadlece a Pekharta, kteří od disciplinární komise dostali dvouzápasové tresty za podvod s dresy. Trenér Chovanec vyfasoval desetitýdenní zákaz na lavičku. I přes tyto absence Sparta vyhrála 2:0, když oba góly zařídil Leonard Kweuke, u obou asistoval Kerič.

Sparta - České Budějovice (Léonard Kweuke) foto: ČTK

Sparta je druhým nejžhavějším kandidátem na titul, o krok před ní je plzeňská Viktorka. Ta v sobotu přehrála Hradec Králové a vytvořila se na Spartu sedmibodový náskok. Letenští ale po výhře nad Baníkem deficit stáhli o tři body.

Za Spartou do Ostravy vycestovalo devět desítek fanoušků. Na rizikový střet fandů obou táborů dohlíželo 310 policistů. Zápas se ale obešel bez větších excesů obou táborů.

Fanoušci Sparty.

Sparta nastoupila do utkání na Bazalech aktivně a soupeře k brankáři Blažkovi moc nepouštěla. Už ve 4. minutě mohla jít do vedení, ale Kweukeho střelu gólman Daněk vykopl na poslední chvíli.

V desáté minutě se Letenští dožadovali penalty, když v pokutovém území nešetrným zákrokem Bolf sestřelil Kladrubského, rozhodčí to ponechal bez povšimnutí.

První velkou chybu Baníku Sparta potrestala po dvaceti odehraných minutách. Domácí obránce se zapomněli na polovině soupeře, tudíž se trio Matějovský - Kerič - Kweuke řítilo na jediného obránce. A přečíslení zužitkovalo bravůrně. Středopolař Matějovský vysunul exlibereckého rychlíka, ten ve vápně uvolnil Kweukeho, jenž už před prázdnou bránou nezaváhal.

Baník Ostrava - Sparta.

Baník se osmělil až na samotném konci první půle. Varadi se prosadil podél pravé postranní čáry, nacentroval, ovšem hlavičku Zehera brankář Blažek výtečně lapil tygřím skokem.

Do přestávky tak šla Ostrava s jednobrankovým deficitem. "V první půli jsme mohli být spokojeni s jednotlivci. Míň už s tím, že jsme nedali druhý gól, po kterém by soupeř kladl menší odpor," konstatoval trenér Sparty Martin Hašek, který hosty vedl jako hlavní kouč.

Vstup do druhé dvacetiminutovky byl v podání hostů famózní. Po minutě hry se na brankáře Daňka řítil Kweuke, jehož na poslední chvíli vytlačili obránci Baníku ze střelecké pozice.

Ve 48. minutě se před Daňkem objevil druhý sparťanský forvard Kerič, gólmana po naznačení obešel, ale vyprášil pouze boční síť domácí svatyně.

Sparta (Abena).

Po hodině hry ale mohl promarněné sparťanské šance Baník potrestat, obranu hostů po hlavičce Varadiho zachránila tyč. "Druhý poločas jsme hráli na půlce Sparty, která však hrozila Keričem a Kweukem. Hráli jsme na riziko. Měli jsme tam i nějaké náznaky šancí, ale neskórovali," komentoval ostravský trenér Marko.

"Kondičně nám ve středu hřiště odešel Kladrubský, trochu i Abena a přestali jsme vyhrávat odražené míče. To byl úsek, kdy to vypadalo, že bychom mohli inkasovat. Začalo se hrát nahoru-dolů a to jsem nechtěli. Naštěstí to netrvalo dlouho a druhý gól jistil naši výhru," viděl příčiny šancí Baníku Hašek.

Tři body definitivně pojistil v 89. kamerunský útočník. Pasem za obranu ho uvolnil Kerič a Kweuke se tváří v tvář ostravskému gólmanovi nemýlil - 0:2.

Fotbalová Gambrinus liga - 18. kolo

FC Baník Ostrava - AC Sparta Praha 0:2 (0:1)
Branky: 21. a 89. Kweuke. Rozhodčí: Drábek - Kordula, Jiřík. ŽK: Šenkeřík, Šmejkal (oba Ostrava). Diváci: 8133.

Ostrava: Daněk - Řezník (35. Frejlach), Bolf, Neves, Šmejkal (88. Kraut) - Marek, Hušbauer - Varadi, Lukeš, Fantiš - Zeher (56. Šenkeřík). Trenér: Marko.

Sparta: Blažek - Kušnír (53. Zápotočný), Brabec, Řepka, Pamič - Abena - Kerič (90. Lačný), Kladrubský (78. Sionko), Matějovský, Podaný - Kweuke. Trenér: Hašek.