Kvitová si sportovního 'Oscara' z Londýna neveze

B. J. King Cup

20:54
LONDÝN - Wimbledonská vítězka Petra Kvitová sportovního "Oscara" nezískala. Česká tenistka aspirovala v prestižní anketě Laureus na ocenění pro sportovkyni a průlom roku, ale ani v jedné kategorii neuspěla.

Česká tenistka Petra Kvitová na vyhlašování sportovního "Oscara". Nakonec nevyhrála ani jednu ze dvou kategorií, ve kterých byla nominována foto: ČTK

Sportovkyní roku se na slavnostním večeru v Londýně stala keňská běžkyně Vivian Cheruiyotová a golfista Rory McIlroy dostal cenu za průlom roku. Nejlepším sportovcem se podle očekávání stal loňský suverén tenisových kurtů a světová jednička Novak Djokovič ze Srbska.

Týmem roku jsou fotbalisté Barcelony, vítězové Ligy mistrů. Golfista Darren Clarke získal cenu za návrat roku, jihoafrický čtvrtkař Oscar Pistorius vyhrál mezi handicapovanými sportovci a speciální cenu dostal fotbalista Bobby Charlton.

Kvitová získala jako první český sportovec nominaci na ceny Laureus zásluhou titulů ve Wimbledonu, na Turnaj mistryň a v další čtyřech turnajích. Díky tomu je aktuálně druhou hráčkou světa. Navíc pomohla Česku vyhrát po 23 letech Fed Cup.

V komisi hlasovala i Navrátilová

Jednadvacetiletá Kvitová se ceremoniálu zúčastnila v černých šatech s flitrem. Před večerem ve Westminsterském paláci byla společně s ostatními nominovanými hostem u britského premiéra Davida Camerona v Downing Street 10.

O vítězích jednotlivých kategorií rozhodovala komise složená s 47 členů, které předsedal slavný americký atlet Edwin Moses a mimo jiné v ní hlasovala i česká rodačka a bývalá wimbledonská vítězka Martina Navrátilová.

Za minulou sezonu získala Kvitová, kterou v Londýně doprovázel trenér David Kotyza, korunku pro Sportovce roku ČR, hráčkou roku ji vyhlásily tenisové organizace WTA a ITF a je i královnou české tenisové ankety Zlatý kanár.

Charlton si cenu osobně nepřevzal, byl u lékařů

Legenda Manchesteru United a anglické reprezentace Charlton podstoupil malý chirurgický zákrok a nemohl se tak v Londýně osobně zúčastnit slavnostního vyhlašování ankety. Charlton dostal cenu za celoživotní přínos sportu.

Čtyřiasedmdesátiletý mistr světa z roku 1966 onemocněl v neděli a o den později odjel do Manchesteru, kde se podrobil nespecifikované operaci. Cenu za něj v Londýně převzal Alex Ferguson. "Sir Bobby je v pořádku, ale cítil, že by se měl raději vrátit do Manchesteru. Říkal, že by tady moc rád byl a cenu si převzal osobně," uvedl při slavnostním vyhlašování.

Trenér Manchesteru Ferguson ve svém emotivním projevu rovněž připomněl, že před 54 lety Charlton přežil leteckou nehodu u Mnichova, při které zahynulo osm jeho spoluhráčů z Manchesteru, s nímž slavný fotbalista vyhrál v roce 1968 Ligu mistrů. "Byl by to pro něj velmi emotivní večer," prohlásil kouč.