Kvitová je ve čtvrtfinále, narazí na S. Williamsovou

15:55aktualizováno  17:44
LONDÝN - Petra Kvitová vydřela postup do čtvrtfinále Wimbledonu. Obhájkyně titulu v osmifinále porazila italskou tenistku Francesku Schiavoneovu 4:6, 7:5 a 6:1 za dvě hodiny a 39 minut. Příští soupeřkou Kvitové bude čtyřnásobná vítězka turnaje Serena Williamsová z USA.

Petra Kvitová foto: Reuters

"Předchozí dva zápasy šly dobře a rychle. Tohle bylo o boji, v prvním setu to bylo utrpení, ale důležitá je výhra," oddechla si Kvitová. "Kdybych to měl zhodnotit, tak bych řekl, že se ocitla ve čtvrtfinále," komentoval zápas její trenér David Kotyza.

Zápas začal kvůli dešti o čtyřicet minut později a Kvitová v chladu dlouho nezářila. Nepomáhala si servisem, k vítězném returnům měla daleko a údery míjely čáry. Italka úspěšně mixovala čopy s lifty i přechody k síti a nutila favoritku chybovat.

Zima Kvitové neprospěla

"Peťe nefungovalo od začátku vůbec nic. Ta zima jí neprospěla, byla tuhá a míče neletěly," řekl Kotyza. "Leckdo by se z toho zhroutil, co tam předváděla, ale ona to pořád zkoušela, až to vypižlala. Nakonec ji podržel servis," dodal trenér.

Kvitová v první sadě nevyužila ani jeden z deseti brejkbolů a sama o podání přišla ve třetí hře. "Věděla jsem, že jsem měla tolik šancí a zase nic. To bylo ubíjející," líčila Kvitová. Po dvaapadesáti minutách set i proto ztratila a hodila raketou. "Ať si klidně raketou hodí, ať to nedusí v sobě. Občas se to hodí," řekl Kotyza.

Před zraky wimbledonského vítěze Jana Kodeše si Kvitová prohrála jako první podání i v druhé sadě, ale vzápětí i díky dvojchybě soupeřky vyrovnala na 2:2. Postupně se cítila jistěji, údery hrála precizněji, ale stále hodně kazila.

Druhý set rozhodla dvanáctá hra. Kvitová v ní po dvou dvojchybách Italky první setbol ještě nevyužila. Pak rozhodčí Fiona Edwardsová zápas přerušila, protože tráva ve vlhkém počasí klouzala. Když se začalo znovu hrát, Kvitová vyhrála obě výměny a po dvou hodinách na kurtu posunula zápas do rozhodující třetí sady.

Zápas byl přerušen kvůli kluzké trávě.

Italka se snažila kouskovat hru a opětovně si stěžovala, že tráva klouže. Proto byl zápas přerušen i za stavu 1:0 pro Kvitovou, což se české hráčce nelíbilo. "Je to vlhké, míč pořádně neskáče, sklouzává," stěžovala si pak Schiavoneová a nechtěla pokračovat, když po pár minutách hlavní sudí vyzvala obě hráčky ke hře.

Kouč Kotyza dával za pravdu Schiavoneové. Rozhodčí podle něj měla poslat hráčky do šatny jako na jiných kurtech. "Bylo vidět, že míče sjížděly," řekl.

Kvitová udržela během pauzy koncentraci, dobře zreturnovala podání Italky a vybojovala brejk na 2:0. Vzápětí při svém podání prohrávala 0:40, ale hru za pomoci servisu zachránila. Získala sebedůvěru a zápas už z rukou nepustila. V poslední hře dala Kvitová své čtvrté eso v utkání a zápas zakončila čistou hrou.

"Franceska to měla v hlavě, že měla zápas v rukou a neudělala druhý set. Pak šla dolů a nezvládla to. Naopak Peťa to zvládla v závěru dobře. Jestli to měla něčím vyhrát, tak tím, že se jen tak nepoloží," konstatoval Kotyza.

Ve čtvrtfinále Kvitovou čeká bývalá světová jednička Američanka Serena Williamsová, která ji předloni v semifinále jako poslední na londýnské trávě porazila.