Kvitová postoupila na US Open do druhého kola

US Open

7:01aktualizováno  9:10
NEW YORK - Česká tenistka Petra Kvitová postoupila na US Open do druhého kola. Jedna ze spolufavoritek posledního grandslamu sezony porazila Slovinku Polonu Hercogovou po vyrovnaném prvním setu 7:6 a 6:1 a odčinila loňské vyřazení v prvním kole. V dalším zápase narazí Kvitová na Francouzku Alize Cornetovou.

Kvitová postoupila na US Open do druhého kola foto: ČTK

Dvaadvacetiletá Kvitová se po turnajových triumfech v Montrealu a New Havenu zařadila mezi hlavní adeptky na vítězství, v prvním kole ve Flushing Meadow se ale tradičně dostávala do tempa déle. Tenistka z Fulneku sice 65. hráčce světa brzy sebrala servis, jenže vzápětí přišla o svůj a sadu získala až v dramatickém tie-breaku. V něm proměnila třetí setbol.

O rok mladší Slovinku ztráta první sady zlomila a v druhém dějství už pátá nasazená Kvitová na dvorci jasně kralovala. Dvakrát prolomila soupeřčino podání a stylově esem ukončila zápas. I když za poslední tři týdny odehrála tři turnaje, únava ji netrápila. "Cítila jsem se dobře, i jsem líp spala. Jsem překvapená, jak rychle jsem zregenerovala," řekla Radiožurnálu.

Kvitová se připojila ke třem Češkám, které už na US Open postoupily do druhého kola. Svůj úvodní zápas v New Yorku zvládly Lucie Šafářová, Lucie Hradecká a Kristýna Plíšková. Neuspěly naopak Iveta Benešová a Barbora Záhlavová-Strýcová. Ta sice na úvod rozhodujícího setu prorazila podání Flipkensové, za stavu 3:1 však prohrála pět her v řadě a s dvouhrou na turnaji se rozloučila.

Poslední turnaj kariéry zahájila vítězně Kim Clijstersová. Devětadvacetiletá belgická tenistka porazila 6:3 a 6:1 šestnáctiletou Američanku Victorii Duvalovou a prodloužila vítěznou sérii na US Open na dvaadvacet zápasů. V New Yorku triumfovala při svých posledních třech startech v letech 2005, 2009 a 2010, loni chyběla kvůli zranění. "Byla jsem nervózní, možná skoro stejně jako ona. Jsem šťastná, že jsem pořád tady a pořád vyhrávám zápasy," řekla Clijstersová.

Její soupeřka startovala na posledním grandslamu sezony na divokou kartu díky vítězství na národním šampionátu do osmnácti let a byl to pro ni nepopsatelný zážitek. "Bylo to mnohem větší, než jsem čekala. Celá atmosféra byla prostě neuvěřitelná. Byla jsem fakt nervózní," uvedla Duvalová.

Nezaváhaly obě nasazené jedničky. Viktoria Azarenková povolila jedinou hru Rusce Alexandře Panovové, Roger Federer porazil za 94 minut 6:3, 6:2 a 6:4 Američana Donalda Younga. Švýcarský tenista je nasazenou jedničkou na třiadvacátém grandslamu, čímž překonal rekord Peta Samprase. "Být zpátky v New Yorku jako světová jednička je bláznivé a opravdu si to užívám," uvedl pětinásobný vítěz US Open.