Kvitová končí v Melbourne už ve 2. kole, nestačila na Robsonovou

US Open

6:58aktualizováno  17:13
MELBOURNE - Česká tenistka Petra Kvitová neobhájí na grandslamovém Australian Open loňské semifinále. Osmá nasazená hráčka udělala osmnáct dvojchyb a ve druhém kole prohrála s Britkou Laurou Robsonovou 6:2, 3:6 a 9:11 v duelu, který skončil půl hodiny po půlnoci australského času.

Petra Kvitová foto: Reuters

"Ještě nikdy jsem se tak neprala s podáním jako dneska, to byl klíč," komentovala Kvitová hlavní problém. "Nezahrála jsem dobrý zápas. Nezvládla jsem to," řekla osmá hráčka světového žebříčku českým novinářům v Melbourne.

Český tenis prožil ve čtvrtek v Melbourne černý den. Před Kvitovou podlehl Lukáš Rosol třináctému nasazenému Kanaďanovi Milosi Raonicovi po setech 6:7, 2:6 a 3:6 a Lucie Šafářová prohrála se Srbkou Bojanou Jovanovskou dvakrát 5:7.

Navíc hned v prvním kole skončily naděje Radka Štěpánka na obhajobu deblového titulu. Spolu s Indem Leanderem Paesem prohráli z pozice druhého nasazeného páru s jihoafricko-izraelskou dvojicí Kevin Anderson, Jonathan Erlich 3:6 a 5:7.

Páteční program

(začátky v 1:00 SEČ)

• Rod Laver Arena: Kerberová (5-Něm.) - Keysová (USA), Li Na (6-Čína) - Cirsteaová (27-Rum.), Djokovič (1-Srb.) - Štěpánek (31-ČR), od 9:00 V. Williamsová (25-USA) - Šarapovová (2-Rus.), Ferrer (4-Šp.) - Baghdatis (28-Kypr).
  • Hisense Arena: Watsonová (Brit.) - A. Radwaňská (4-Pol.), Ivanovičová (13-Srb.) - Jankovičová (22-Srb.), Anderson (JAR) - Verdasco (22-Šp.), od 9:00 Meltzer (26-Rak.) - Berdych (5-ČR).
  • Margaret Court Arena: Makarovová (19-Rus.) - Bartoliová (11-Fr.), Benneteau (32-Fr.) - Tipsarevič (8-Srb.), Queerey (20-USA) - Wawrinka (15-Švýc.).

Kvitová přitom začala nadějně a v prvním setu získala od stavu 1:2 pět her v řadě, byť především díky chybám osmnáctileté soupeřky. Už v poslední hře první sady ale odvracela čtyři brejkboly a set uzavřela až dvěma esy po sobě. Ve druhém setu už Britka, která dostala favoritku do úzkých agresivním returnem, dominovala a vzala Češce dvakrát servis.

V rozhodujícím dějství už vedla Kvitová 3:0 a 4:2, ale nechala Britku vyrovnat. Za stavu 6:5 podávala Robsonová na výhru, ale Češka, která dala vedle osmnácti dvojchyb i osmnáct es, ještě zápas zachránila.

Další kritický moment zvládla Kvitová za stavu 7:7. Rozhodčí nechala opakovat výměnu poté, co jestřábí oko ukázalo, že dala eso. Rozhozená Kvitová pak zkazila volej, ale brejkbol odvrátila. K mečbolu se ale sama nedostala a o čtyři hry později už servis ztratila a zápas trvající skoro tři hodiny už nezachránila.

Rosol hrál s favorizovaným Raonicem vyrovnaně celý první set, který ztratil až v tie-breaku. Ve zbylých dvou sadách už za soupeřem zaostával. "Zápas mě stál dost sil. Nedal mi moc šancí, když podával po větru. To jsem mohl jenom tipovat stranu, ale to mi tam zase pořád padala esa," řekl Rosol český novinářům v Melbourne. Raonic mu nastřílel celkem osmnáct es.

Rosol byl v Melbourne již druhým Čechem, který na úvodním grandslamu roku skončil na Raonicově raketě. Jednadvacetiletý Kanaďan v předchozím kole porazil Jana Hájka. Zápas se hrál opět pod spalujícím paprsky slunce. "Pálily mě spánky i chodidla," řekl Rosol, který se o pauzách chladil ledem.

Šafářovou potopilo vedro

Šafářová první set ztratila po dvojchybě při setbolu. Ve druhém dokázala srovnat z 2:5 na 5:5, ale po chybách další dvě hry i zápas ztratila. "Byla jsem špatná, vůbec jsem se necítila na kurtu dobře. To vedro jsem až takhle nezvládla. Od začátku zápasu jsem se nemohla pořádně pohnout, všude jsem byla pozdě. Ona hrála dobře, střílela do toho. Já byla jak zpomalená," řekla svěřenkyně Biljany Veselinovičové.

Do třetího kola ženské dvouhry jasně postoupily favoritky Viktoria Azarenková z Běloruska a Američanka Serena Williamsová. Nasazená jednička Azarenková smetla přemožitelku Karolíny Plíškové z prvního kola Řekyni Eleni Daniiliduovou 6:1 a 6:0. Turnajová trojka Serena Williamsová porazila Španělku Garbine Muguruzaovou 6:2 a 6:0 a uchovala si naději na triumf na třetím grandslamovém turnaji v řadě po Wimbledonu a US Open.

Seppi (21-It.) - Istomin (Uzb.) 7:6 (7:4), 5:7, 6:7 (3:7), 7:6 (7:3), 6:2
Tomic (Austr.) - Brands (Něm.) 6:7 (4:7), 7:5, 7:6 (7:3), 7:6 (10:8).
Federer (1-Švýc.) - Davyděnko (Rus.) 6:3, 6:4, 6:4
Del Potro (6-Arg.) - Becker (Něm.) 6:2, 6:4, 6:2
Gasquet (9-Fr.) - Falla (Kol.) 6:3, 6:2, 6:2
Monfils (Fr.) - Lu Yen-hsun (Tchaj-wan) 7:6 (7:5), 4:6, 0:6, 6:1, 8:6.

Čtyřhra - 1. kolo: Anderson, Erlich (JAR/Izr.) - Štěpánek, Paes (2-ČR/Indie) 6:3, 7:5.

Ženy:
Dvouhra - 2. kolo: Robsonová (Brit.) - Kvitová (8-ČR) 2:6, 6:3, 11:9.
Moritaová (Jap.) - Becková (Něm.) 6:2, 6:0

Čtyřhra - 1. kolo: Peschkeová, Grönefeldová (9-ČR/Něm.) - Erakovicová, Watsonová (N. Zél./Brit,) 6:4, 6:0
Beguová, Niculescuová (13-Rum.) - Birnerová, Oprandiová (ČR/Švýc.) 6:2, 6:4.

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...