Úterý 19. března 2024, svátek má Josef

Kvalifikace o MS: Němci si hravě poradili také se Severními Iry. Poprvé vyhráli Slováci

22:56
Fotbalisté Německa zůstali i po třetím zápase kvalifikace mistrovství světa v čele „české“ skupiny C. Severní Irsko porazili 2:0, dosud neztratili bod ani neinkasovali a vedou o dva body před Ázerbájdžánem. V dalším utkání skupiny C Norsko porazilo outsidera San Marino 4:1. Seveřané získali první body a posunuli se na čtvrté místo před českou reprezentaci, San Marino zůstalo na chvostu tabulky bez bodu.

Radost fotbalistů Německa proti Severnímu Irsku. foto: Reuters

Němcům se povedla první dvacetiminutovka, v níž vstřelili dvě branky. Nejprve se prosadil Draxler po přihrávce od Müllera, který se podílel na šesti z osmi gólů německé reprezentace v této kvalifikaci: čtyři dal a na dva přihrál.

O chvíli později přidal druhou branku Khedira, který skóroval poprvé od semifinále MS 2014 v Brazílii, kde přispěl k demolici domácího týmu 7:1. Německý trenér Joachim Löw zaznamenal 94. výhru na lavičce reprezentace a vyrovnal tak rekord Seppa Herbergera.

Kvalifikace na MS 2018 ve fotbale

Skupina C:

ČR - Ázerbájdžán 0:0 - VÍCE ZDE!

Hannover: Německo - Severní Irsko 2:0 (2:0)
Branky: 13. Draxler, 17. Khedira. Rozhodčí: Tagliavento (It.).

Oslo: Norsko - San Marino 4:1 (1:0)
Branky: 11. vlastní D. Simoncini, 77. Diomande, 82. Samuelsen, 84. King - 54. Stefanelli. Rozhodčí: Bastien (Fr.).

Skupina E:

Astana: Kazachstán - Rumunsko 0:0
Rozhodčí: De Sousa (Portug.).

Varšava: Polsko - Arménie 2:1 (0:0)
Branky: 48. vlastní Mkojan, 90.+5 Lewandowski - 50. Harojan. Rozhodčí: Kružliak (SR). ČK: 30. Andonjan (Arménie).

Kodaň: Dánsko - Černá Hora 0:1 (0:1)
Branka: 32. Bečiraj. Rozhodčí: Mallenco (Šp.).

Skupina F:

Lublaň: Slovinsko - Anglie 0:0
Rozhodčí: Aytekin (Něm.).

Vilnius: Litva - Malta 2:0 (0:0)
Branky: 76. Černych, 84. Novikovas z pen. Rozhodčí: Manzano (Šp.). ČK: 82. Caruana (Malta).

Trnava: Slovensko - Skotsko 3:0 (1:0)
Branky: 18. a 56. Mak, 68. Nemec. Rozhodčí: Strömbergsson (Švéd.).

Norsko se nenachází v optimální formě a potvrdilo to i proti San Marinu. Od 11. minutě sice Norové vedli, pomohl jim k tomu ale vlastním gólem Davide Simoncini. Krátce po přestávce navíc vyrovnal Stefanelli a San Marino se radovalo z gólu poprvé od září 2015, kdy v rámci kvalifikace na evropský šampionát podlehlo 1:2 v Litvě.

Skandinávský celek ale přece jen „povinné“ tři body získal a výraznou měrou k tomu pomohli střídající hráči. Z nich se prosadili Diomande a Samuelsen, další gól přidal útočník anglického Bournemouthu King.

Slovensko se už v prvním dějství zápasu se Skotskem dostalo do několika nadějných situací. S většinou si poradil gólman hostů Marshall, na Makovu dorážku z 18. minuty ale stačit nemohl. Slovenský tým se prosadil po 423 minutách.

Po změně stran domácí definitivně rozhodli o zisku prvních bodů v kvalifikaci. Druhý gól v zápase dal záložník Zenitu Petrohrad Mak, na 3:0 posléze upravil Nemec.

Slovinci byli velmi blízko otevření skóre proti Anglii v desáté minutě. Nejprve proti Bezjakovi dobře vyběhl brankář Hart, posléze Kurtič trefil tyč. Devětadvacetiletý gólman Hart se zaskvěl zejména v druhém poločase, kdy reflexivně zasáhl po slovinských standardkách. Až v závěru se do šancí dostali také hosté, stav ale zůstal bez branek a Anglie tak po více než třech letech v kvalifikaci nevyhrála.

Ve skupině E porazilo Polsko 2:1 Arménii. V páté minutě nastavení rozhodl Lewandowski, jenž se v kvalifikaci trefil už čtyřikrát. Černá Hora zvítězila 1:0 v Dánsku zásluhou Bečiraje a vede tabulku, Kazachstán remizoval 0:0 s Rumunskem.