Boj o olympiádu: Basketbalistky mají blízko čtvrtfinále

18:36aktualizováno  19:10
ANKARA - České basketbalistky zvítězily v úvodním utkání kvalifikace o olympijské hry v Ankaře nad Novým Zélandem 70:51 a mají nakročeno do čtvrtfinále. Jistotu jim může dát úterní výhra Argentiny nad Zélandem. S Argentinou se český tým utká ve středu. Vítěz čtvrtfinále si zajistí účast v Londýně.

Česká basketbalistka Kateřina Bartoňová (vlevo) foto: Reuters

"Vyhrát první zápas je dobré. Udělali jsme ale zatím jen ten první, základní krok. Ta cesta je ještě dlouhá a olympiáda je ještě daleko," prohlásil po utkání trenér Lubor Blažek.

Českým hráčkám vůbec nevyšla generálka na kvalifikaci proti Velké Británii, v níž prohrály 57:81, ovšem od začátku naplňovaly roli favorita. A to přesto, že kvůli zranění paty do utkání nezasáhla opora Veselá. Už v první čtvrtině předvedly šňůru 12:0, po které se ujaly vedení o 16 bodů.

Předváděly kolektivní basketbal, když chvíli zakončovaly z pod koše Kulichová s Burgrovou, záhy daly trojky Horáková s Vítečkovou. Novozélanďanky tak nevěděly, na koho se v obraně soustředit, a Češky toho využívaly. Především Vítečková chytila střeleckou formu, proměnila čtyři trojky a v zápase nastřílela 22 bodů.

Trenér Blažek před koncem už šetřil opory

Soupeřky z Oceánie se ve druhé čtvrtině přece jen trochu chytily a udržovaly ztrátu kolem 20 bodů. Ještě větší zlepšení předvedly ve třetí části, kdy přitvrdily v obraně a dovolily Češkám jen 10 bodů. Samy se však proti české obraně prosadily stejně, a tak se jim ztrátu snížit nepovedlo.

V poslední části už Češky náskok jen udržovaly a trenér Lubor Blažek mohl šetřit opory Vítečkovou, Burgrovou a Horákovou. "Jsem velice ráda, že jsme zápas takto zvládly. Tím, že bylo skóre po celou dobu o 20 bodů, jsme si vyzkoušely různé věci do dalších zápasů," uvedla Horáková.

Vedle Vítečkové se na výhře výrazně podílela také pivotka Kulichová, která ke 13 bodům přidala i 13 doskoků a tři bloky. Double double měla na dosah i Burgrová s 12 body a devíti doskoky. Kapitánka Horáková zaznamenala 7 bodů, 9 doskoků a 4 asistence.

"První utkání na turnaji je vždy náročné. Jsem rád, že jsme do utkání vstoupili plně koncentrováni, což ukázala celá první čtvrtina. Nemyslím si, že jsme další tři čtvrtky nějak podcenili, ale přeci jen jsme si potřebovali zkusit nějaké věci do dalších zápasů, což se podařilo," hodnotil zápas trenér Blažek.

Češky překvapivě předčily Nový Zéland v agresivitě a větším počtem faulů, což se přitom očekávalo od soupeře. Hlavní rozdíl byl především v úspěšnosti střelby, české hráčky při téměř totožném počtu střel jich proměnily o 10 více. Nový Zéland nedal ani jednu trojku.

Výsledky kvalifikačního turnaje o olympijské hry

Skupina B
ČESKO - Nový Zéland 70:51
(20:6, 44:25, 54:35)
Nejvíce bodů: Vítečková 22, Kulichová 13, Burgrová 12, Elhotová 10 - Harmonová 9, Taylorová a Wallbuttonová po 7. Fauly: 19:12. Trestné hody: 6/3 - 25/19. Trojky: 5:0.

Skupina A: Portoriko - Turecko 53:65.

Skupina C: Chorvatsko - Mosambik 84:62.

Skupina D: Mali - Kanada 23:89.