Senzace v kvalifikaci. Slováci na domácí půdě porazili Španělsko

22:30aktualizováno  22:50
ŽILINA/PRAHA - Slovenští fotbalisté v kvalifikaci o mistrovství Evropy doma senzačně porazili favorizované Španělsko 2:1 a se dvěma vítězstvími vedou skupinu C.

Radost z gólu. Slovensko se raduje ze vstřelené branky do sítě Španělska. foto: Reuters

O vedoucí gól zápasu se postaral z přímého kopu Juraj Kucka, když tvrdou střelou překvapil brankáře Ikera Casillase. Paco Alcácer sice v 81. minutě vyrovnal, ale Miroslav Stoch v závěru po brejku zařídil cennou výhru. Svými zákroky k ní pomohl i plzeňský brankář Matúš Kozáčik.

Slováci udeřili v 17. minutě. Weiss při přímém kopu přistrčil míč Kuckovi, záložník Janova tvrdě vypálil podél zdi a Casillas, který zřejmě dobře neviděl, již nezastavil svůj pád a překvapivě pustil střelu do středu branky za záda.

Ležící Jan Ďurica se snaží v krkolomné pozici zastavit Diega Costu.
Hlavička! Balon se snesl na čelo Diega Costy, brání ho Slovák Peter Pekarík.
Radost z gólu. Slovensko se raduje ze vstřelené branky do sítě Španělska.
Peter Pekarík (vlevo) a Jordi Alba.

Španělsko se poté tlačilo za vyrovnáním a mělo výraznou převahu, ale srdnatě bojující Slováci odolávali. Když už obrana zaspala, podržel je Kozáčik. Zazářil především v závěru poločasu, kdy lapil hlavičku Diega Costy i dorážku Busguetse. Po změně stran se pak vytáhl proti Fábregasovi a znovu proti Diegu Costovi.

Devět minut před koncem se však Španělé přeci jen dočkali. Střídající Paco Alcácer se vyhnul ofsajdu, ve vápně zůstal nepokrytý a propálil Kozáčika. Jenže v 87. minutě vyšel Slovensku brejk, mladoboleslavský útočník Michal Ďuriš našel na zadní tyči nabíhajícího Stocha, který hlavou zařídil vítězství Slovenska.

Kvalifikace na ME 2016 ve fotbale

Skupina C

Bělorusko - Ukrajina 0:2 (0:0)

Branky: 82. vlastní Martynovič, 90.+3 Sidorčuk. Rozhodčí: Van Boekel (Niz.).

Makedonie - Lucembursko 3:2 (1:2)

Branky: 20. Trajkovski, 66. Jahovič z pen., 90.+2 Abdurahimi - 39. Bensi, 44. Turpel. Rozhodčí: Mazzoleni (It.).

Slovensko - Španělsko 2:1 (1:0)

Branky: 17. Kucka, 87. Stoch - 82. Alcácer. Rozhodčí: Kuipers (Niz.).

Branky: 25. Jagielka, 43. Rooney z pen., 49. Welbeck, 72. Townsend,
78. vlastní Della Valle. Rozhodčí: Borski (Pol.).

Litva - Estonsko 1:0 (0:0)

Branka: 76. Mikoliunas. Rozhodčí: Gómez (Šp.). ČK: 86. Kallaste (Est.).

Maribor: Slovinsko - Švýcarsko 1:0 (0:0)

Branka: 79. Novakovič z pen. Rozhodčí: Stark (Něm.).

Švédsko - Rusko 1:1 (0:1)

Branky: 49. Toivonen - 10. Kokorin. Rozhodčí: Rizzoli (It.).

Lichtenštejnsko - Černá Hora 0:0

Rozhodčí: Evans (Wales).

Moldavsko - Rakousko 1:2 (1:1)

Branky: 27. Dedov z pen. - 12. Alaba z pen., 51. Janko. Rozhodčí: De Sousa (Port.). ČK: 82. Janko.

1. Rusko 2 1 1 0 5:1 4
2. Černá Hora 2 1 1 0 2:0 4
3. Rakousko 2 1 1 0 3:2 4
4. Švédsko 2 0 2 0 2:2 2
5. Lichtenštejnsko 2 0 1 1 0:4 1
6. Moldavsko 2 0 0 2 1:4 0