Kuvajstká zimní posila Mašán vystřelil Příbrami výhru nad Teplicemi

18:25aktualizováno  19:25
PŘÍBRAM - Fotbalisté Příbrami dokázali po pěti neúspěšných zápasech v lize zvítězit a v důležitém souboji o záchranu si připsali tři body po výhře 3:1 nad Teplicemi. Domácí se díky dvěma trefám kuvajtského záložníka Azíze Mašána bodově dotáhli na předposlední České Budějovice a na svého soupeře, kterému patří 14. příčka, ztrácejí jediný bod.

1. FK Příbram - FK Teplice. Autor dvou gólů Příbrami v prvním poločase Mašán Azíz (vpravo). Vlevo je Lukáš Pleško foto: ČTK

1. FK Příbram - FK Teplice 3:1 (2:1)

Branky: 10. a 20. Mašán, 90.+2 Valenta - 36. Litsingi. Rozhodčí: Adam - Jiřík, Pospíšil. ŽK: Jugas - Čajič, Podaný, Vachoušek. Diváci: 2671.
Příbram: Hruška - Jugas, Hájovský, Mišůn, Pleško - Krbeček, Mašán, Tarczal, Trapp (62. Pilík) - Koukal (90. Divíšek), Střihavka (85. Valenta). Trenér: Marko.
Teplice: Slavík - Vondrášek, Kaufman, Jablonský, Podaný - Chovanec (68. Kerič), Matula, Čajič (88. Vůch), Vachoušek, Litsingi - Mahmutovič. Trenér: Ščasný.

"Z týmu mám dobrý pocit, už v minulém kole hrál velice dobře a nyní dokázal bodovat. Je velký rozdíl, jestli vyhrajete, nebo získáte jenom bod a my jsme vítězství opravdu potřebovali," chválil své svěřence příbramský kouč Karol Marko.

Příbram vstoupila do utkání velice dobře a po deseti minutách hry ji poslal do vedení Mašán, který se při svém prvoligovém debutu trefil k tyči z přímého volného kopu z pětadvaceti metrů. Po 393 minutách tak ukončil střelecký půst příbramského celku. "Česká liga je velice náročná soutěž a pro tyto typy hráčů není vůbec jednoduché se aklimatizovat. Jsem pochopitelně rád, že dal dvě branky, protože pro nás byly opravdu důležité. Nicméně jestli bude pokračovat v těchto výkonech i nadále, ukáže až čas," dodal Marko.

Domácí pokračovali v tlaku a soupeře jasně přehrávali. Další branku mohli přidat po rohovém kopu Lukáše Pleška, avšak hlavičkující David Střihavka trefil pouze břevno. Po dvaceti minutách už Příbram přesto vedla o dva góly - střelou z dvaceti metrů se o to postaral Mašán. "Bohužel jsme vstoupili do utkání velice špatně a zbytečně nás to stálo bodový zisk. V úvodní půlhodině jsme hráli velmi profesorsky a soupeř nás potrestal. Celý zápas jsme hráli velmi komplikovaně a ztráceli balóny v přechodové fázi, proto jsme nedokázali vyrovnat," řekl hostující trenér Zdeněk Ščasný.

Kuvajtský fotbalista mohl po půlhodině hry zkompletovat hattrick, jeho pokus ze střední vzdálenosti ale o pár centimetrů minul pravou tyč. Teplice oživily naději na bodový zisk v 36. minutě, když se prosadily ze své jediné vážnější akce v utkání. Po malém důrazu domácích obránců na hranici pokutového území se k míči dostal konžský záložník Francis Litsingi a pohotovou střelou k tyči snížil. Atraktivní první poločas zakončili nebezpečnou akcí Příbramští, ale po voleji Zdeňka Koukala vyrazil brankář Martin Slavík míč na rohový kop.

Po změně stran se už tolik aktivně nehrálo a šancí výrazně ubylo. Spíše se bojovalo ve středu hřiště a ani jeden z brankářů nemusel výrazněji zasahovat. Lehce navrch měli dál domácí hráči, postupně se však do útoku tlačili i hosté, jenže brankáře Aleše Hrušku ohrozit nedokázali. V nastaveném čase všem unikl Radim Valenta, přešel přes polovinu hřiště a potřetí překonal Slavíka. Příbramští fotbalisté tak dokázali Teplice porazit po více než dvou letech. "Od doby, kdy jsem přišel do Teplic, bojujeme o záchranu a v tuto chvíli nepanikařím. Situace sice není lehká, ale do konce sezony zbývá ještě mnoho utkání," snaží se zůstat klidný Ščasný.