Kulhavému MS nevyšlo, dojel až třináctý

15:55aktualizováno  16:11
SAALFELDEN - Olympijský vítěz v cross country Jaroslav Kulhavý skončil na mistrovství světa v rakouském Saalfeldenu bez medaile. V závodě, který opanovali Švýcaři, dojel český obhájce titulu třináctý. Světovým šampionem se stal podruhé v kariéře Nino Schurter před bratry Lukasem a Mathiasem Flückigerovými.

Kulhavý, jenž přiznával, že po olympijském triumfu bojoval s motivací, chyběl v popředí od začátku závodu a na Schurtera ztratil čtyři minuty. Po dvou medailových letech tak vyšel na MS naprázdno a poprvé od roku 2008 se nevešel ani do elitní desítky. Dvě místa za ním dojel Jan Škarnitzl.

Výsledky MS

Muži (38,3 km):
1. Schurter 1:40:55, 2. L. Flückiger -29, 3. M. Flückiger (všichni Švýc.) -51, 4. Absalon (Fr.) -1:04, 5. Giger (Švýc.) -1:16, 6. Fontana (It.) -1:45, 7. Fumic (Něm.) -1:58, 8. Stander (JAR) -2:01, 9. Tempier (Fr.) -2:06, 10. Mantecón (Šp.) -2:53, ...13. Kulhavý -4:01, 15. Škarnitzl -4:24, 22. Spěšný -6:06, Novák (všichni ČR) nedokončil.

Ženy (29,3 km):
1. Bressetová (Fr.) 1:32:25, 2. Dahleová-Flesjaaová (Nor.) -1:47, 3. Gouldová (USA) -3:12, 4. Süssová (Švýc.) -3:22, 5. Kalentěvová (Rus.) -3:23, 6. Spitzová (Něm.) -3:45, 7. Huříková -3:50, ...21. Nash -7:32, 49. Havlíková (všechny ČR) -3 kola.

Junioři (24,8 km):
1. Cooper (N. Zél.) 1:06:53, 2. Koretzky -2:17, 3. Carod (oba Fr.) -2:34, ...23. Stošek -7:21, 32. Vastl -8:48, 65. Fusek (všichni ČR) -1 kolo.

"Bylo to dnes těžké. Měl jsem tam několik problémů, chytla mě záda, takže jsem byl rád, že jsem dojel. Byla tady ale spousta fanoušků, takže jsem to dojet chtěl," řekl novinářům Kulhavý po skončení závodu s tím, že největší krize ho postihla tři kola před koncem.

"Tam to bylo úplně nejhorší - říkal jsem si, že jestli se to bude ještě zhoršovat, tak ty nejprudší kopce snad ani nevyjedu," přiznal Kulhavý. Pak si ale trochu upravil sedlo, aby zádům ulevil. "A to naštěstí pomohlo. V posledním kole jsem se už trošku rozjel, což mi však už bylo samozřejmě k ničemu. Byla to dnes souhra několika věcí a trošku jsem čekal, že to takhle skončí," připustil Kulhavý.

"Dopadlo to ještě vcelku dobře; výsledek i výkon tak nějak odpovídá tomu, co Jarda v týdnech po olympiádě prožíval a absolvoval," okomentoval s nadhledem dnešní závod jeho trenér Viktor Zapletal.

Spokojený s patnáctým místem byl Škarnitzl, i když to znamenalo pohoršení oproti loňsku. "Docela mi to dneska vyšlo, jelo se mi dobře a dobře jsem si to rozvrhl, i když ta poslední dvě kola už se mi trošku kousala, ale jsem spokojený," uvedl Škarnitzl, loni na šampionátu jedenáctý. "I když jsem si pohoršil, tak je to pořád jeden z těch mých nejlepších výsledků," dodal.

Schurter si v Saalfeldenu vynahradil zklamání z olympijského závodu, v němž těsně podlehl v souboji o zlato Kulhavému. Pro druhý světový titul po MS 2009 v Canbeře si dojel s náskokem 29 sekund. Švýcarskou dominanci, kterou narušil jen čtvrtý Francouz Julien Absalon, potvrdil pátým místem Fabian Giger.

"Jsem skutečně šťastný. Podařilo se mi závod dobře odstartovat a pak jsem ho docela v pohodě kontroloval. Poté, co měl Fontana kolizi, už jsem jel sám," připomněl Schurter na tiskové konferenci zaváhání Itala, s nímž pelotonu až do konce pátého z celkem osmi celých okruhů vévodili.

"Je to neuvěřitelný pocit. Bylo opravdu pěkné, když jsme byli s bráchou oba dva na pódiu," netajil velkou radost z trochu překvapivého bronzu Mathias Flückiger.

V neděli zakončí celý šampionát závody ve sprintech.

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...