Kubina táhl Toronto k triumfu

9:49
NEW YORK - Hokejista Václav Prospal zařídil vítězství Tampy Bay 4:3 v nedělním utkání NHL proti Bostonu. Český útočník vstřelil 93 sekund před koncem třetí třetiny v přesilové hře rozhodující čtvrtý gól, když zužitkoval přihrávku Jeffa Halperna zpoza branky.

Obrovitý bek Toronta Pavel Kubina (vlevo) přijímá gratulaci od Jasona Blakea. foto: ČTK

Bruins si připsali již šestou porážku z posledních sedmi zápasů, přesto stále vládnou tabulce Východní konference. Naopak Tampa navzdory vítězství okupuje až třináctou pozici, s beznadějnou ztrátou 16 bodů na poslední postupové místo do play off. "Ale pořád máme o co hrát. Kdyby pro nás tým jako Boston nebyl výzvou, asi bychom si měli hledat novou práci," řekl po utkání Prospal. "Na play off ztrácíme hrozně moc bodů, ale to neznamená, že nemůžeme každý zápas hrát naplno a bojovat o vítězství." Utkání začalo pěkně zostra.

Už v druhé minutě otevřel brankový účet hostující Phil Kessel, ale domácí hokejisté v 5. minutě dvěma góly v rozmezí 15 sekund otočili skóre ve svůj prospěch. Poté dal o sobě vědět také český bitkař v dresu Lightning David Kočí, který v pěstní potyčce nedal šanci Shawnu Thorntonovi. Kočí si také připsal asistenci u třetího gólu Tampy a zaznamenal svůj první bod v NHL.

BODOVÁ PREMIÉRA DAVIDA KOČÍHO (ČÍSLO 33):

Hráči Bostonu nakonec přestříleli soupeře v poměru 43:18, jenže v koncovce se trápili. V poslední třetině byl poměr střel 15:4 pro Bruins, jediný gól však dala Tampa. "Všichni tvrdě makali a myslím, že není sporu o tom, že jsme dnes byli lepším týmem, i když jsme prohráli," uvedl trenér hostů Claude Julien. "Pokud budeme hrát s takovým nasazením i nadále, brzy se zase naladíme na vítěznou vlnu."

Velmi povedený večer prožil obránce Pavel Kubina, který dovedl Toronto k vítězství 3:2 v prodloužení na ledě New Yorku Rangers. Kubina přihrál na všechny tři góly Maple Leafs, kteří přerušili sérii tří porážek, a byl vyhlášen nejlepším hráčem zápasu. Vítězný gól vstřelil po třech minutách nastavení v přesilové hře Niklas Hagman.

U obou branek Rangers byl další český bek Michal Rozsíval, který se před zápasem musel vzdát svého čísla 3 na počest bývalého zadáka Rangers Harryho Howella, jehož dres s číslem tři byl slavnostně vyvěšen ke stropu Madison Square Garden. S novým číslem 33 si Rozsíval nejprve připsal asistenci u trefy Scotta Gomeze na 1:1, čtyřicet sekund před koncem třetí třetiny pak sám vyrovnal na 2:2 a zařídil pro svůj tým alespoň bod.

Rangers prohráli pátý z uplynulých šesti zápasů a fanoušci v Madison Square Garden dali najevo svou nespokojenost, když občasnými pokřiky žádali odchod generálního manažera Glena Sathera a trenéra Toma Renneyho. "Vzhledem k průběhu zápasu jsme získali cenný bod. Vyrovnávací gól v poslední minutě je důkazem toho, že se tenhle tým ještě nevzdává," prohlásil Renney.

Po páteční prohře s Coloradem si spravili chuť hokejisté Washingtonu výhrou 5:2 nad Pittsburghem. Již 43. gólem v sezoně otevřel v sedmé minutě skóre Alexander Ovečkin, který suverénně míří za cenou pro nejlepšího střelce základní části. V utkání navíc přidal asistenci a předčil dva elitní útočníky Penguins Sidneyho Crosbyho a Jevgenije Malkina, se kterými soupeří i o zisk trofeje Arta Rosse pro nejproduktivnějšího hráče soutěže.

DNEŠNÍ ZÁPASY:
Washington - Pittsburgh 5:2 (2:1, 3:1, 0:0)
Branky: 7. Ovečkin, 14. Sjomin, 21. Fjodorov, 33. Morrisonn, 34. Laich - 13. Talbot, 25. Gončar. Střely na branku: 34:33. Diváci: 18.277

Carolina - Colorado 5:2 (1:1, 2:1, 2:0)
Branky: 8., 22. a 60. Cullen, 38. Pitkänen, 49. Bayda - 1. Wolski, 23. Tucker. Střely na branku: 39:19. Diváci: 18.680.

Chicago - Minnesota 1:2 (0:0, 1:1, 0:1)
Branky: 31. Toews (Havlát) - 33. Fritsche, 44. Olvecký (Škoula). Střely na branku: 45:24. Diváci: 22.443.

NY Rangers - Toronto 2:3 v prodl. (0:0, 0:0, 2:2 - 0:1)
Branky: 46. Gomez (Rozsíval), 60. Rozsíval - 44. Mitchell (Kubina), 47. White (Kubina), 64. Hagman (Kubina). Střely na branku: 41:26. Diváci: 18.200.

Tampa Bay - Boston 4:3 (2:2, 1:1, 1:0)
Branky: 5. Halpern, 5. Hall, 31. Recchi (Melichar, Kočí), 59. Prospal - 2. Kessel, 17. Ference, 36. Chára. Střely na branku: 18:43. Diváci: 18.454.