Kreuzigerův kolega Nibali vládne Veultě, v 19. etapě zvítězil Gilbert

18:55
TOLEDO - Italský cyklista Vincenzo Nibali zvýšil před závěrečným víkendem svůj náskok v čele Vuelty na 50 sekund. V dnešní 19. etapě, kterou vyhrál Belgičan Philippe Gilbert, najel na svého nejbližšího pronásledovatele Španěla Ezequiela Mosqueru dvanáct sekund. O vítězi závodu by definitivně měla rozhodnout sobotní náročná horská etapa s cílem na 2250 metrů vysokém vrcholu Bola del Mundo.

Vuelta 2010 (Philippe Gilbert) foto: Reuters

Gilbert si dojel pro druhé prvenství na letošní Vueltě. Specialista na jednorázové závody vyhrál už třetí etapu, po které jel pět dní v červeném trikotu vedoucího muže. V ulicích Toleda dnes zaútočil 600 metrů před cílem, kam peloton zavedlo mírné stoupání.

"Byl to hodně technický finiš, ale kolegové z týmu mi hodně pomohli, abych před tím stoupáním byl tam, kde bylo potřeba," řekl španělské televizi Gilbert, kterého marně stíhal americký spurtér Tyler Farrar. Na třetím místě dovedl první skupinu do cíle se ztrátou jedné sekundy Ital Filippo Pozzato.

Český cyklista Roman Kreuziger, jenž šetřil síly, aby mohl v sobotu v horách opět pomáhat lídrovi své stáje Liquigas Nibalimu, skončil v etapě dlouhé 231 km na 136. místě se ztrátou 2:38 minuty. Celkově mu patří 29. příčka. "Vím, že to nebude nic lehkého," řekl před sobotní bitvou v horách Nibali, který má na dosah největší úspěch v kariéře. "Jsem v pohodě. Zítra čekám velký boj. Ten kopec neznám, ale nebojím se," prohlásil.

Mosquera nabral další ztrátu poté, co se zhruba tři kilometry před cílem připletl do kolize, kterou způsobil defekt Lucemburčana Fränka Schlecka. "Byl rychlejší, já jsem na posledním kilometru nemohl popadnout dech. Uvidíme, jak to bude zítra vypadat. Určitě budu útočit," slíbil.

Z Vuelty dnes zhruba 120 kilometrů po startu odstoupil trojnásobný mistr světa v časovce Švýcar Fabian Cancellara a následně zpochybnil svou účast na nadcházejícím světovém šampionátu v Austrálii. "Pokud mám závodit, chci být připraven na sto procent. Když nenastoupím v ideální formě, mohu víc ztratit než získat," uvedl Cancellara.