Kreuziger klesl na Giru na 6. místo

18:41
SESTRI LEVANTE (Itálie) - Cyklista Roman Kreuziger klesl po dvanácté etapě Gira d'Italia v průběžném pořadí ze čtvrté na šestou příčku. V čele závodu zůstal Španěl Joaquín Rodríguez, na kterého český jezdec dál ztrácí 52 sekund. Etapové vítězství vybojoval Dán Lars Ytting Bak, který si po úspěšném úniku dojel ve 32 letech pro životní úspěch.

Giro (vlevo Kreuziger) foto: Reuters

Trojnásobný dánský šampion v časovce se zapojil do sedmičlenné skupinky uprchlíků, která ujela z pelotonu více než 100 kilometrů před cílem. Po chvíli se je vydal stíhat český jezdec Jan Bárta, ale brzy byl zpět v hlavním poli. Úspěšnější byli Nizozemec Martijn Keizer a Venezuelan Jackson Rodríguez, takže se čelní skupina rozrostla na devět jezdců.

V závěrečných dvou kilometrech z ní vyrazil Bak a zbylí uprchlíci jeho tempu nestačili. Člen stáje Lotto, který dosud na Grand Tours slavil prvenství jen v týmových časovkách, si připsal první individuální etapový triumf po třech letech.

Na druhém místě dojel se ztrátou 11 sekund Francouz Sandy Casar, jenž díky náskoku skupinky během dne měl šanci svléknout Joaquína Rodrígueze z růžového trikotu. Nakonec se posunul "jen" na třetí místo s odstupem 26 sekund na lídra závodu. Před Kreuzigra, který dokončil členitou etapu dlouhou 157 km s krátkými prudkými kopci v hlavním poli se ztrátou 3:34 minuty, předstihl ještě další z uprchlíků Ital Ivan Santaromita.

V pátek čeká peloton nejkratší etapa letošního ročníku ze Savony do Cervere, která měří 121 km.