Krejčího nepustili na šampionát lékaři, Jandač na soupisku dopsal Hyku

15:07
PRAHA - Útočník David Krejčí z Bostonu českou hokejovou reprezentaci na mistrovství světa v Paříži a Kolíně nad Rýnem neposílí. Jednatřicetiletý centr si v play off NHL poranil koleno, a přestože chtěl na turnaji startovat, jeho účast nakonec neposvětili lékaři. Na soupisku byl naopak dopsán třináctý útočník Tomáš Hyka.

Čeští hokejisté se radují z branky v úvodním zápase MS. foto: ČTK

„David už byl na ledě, cítil se dobře a koleno ho nebolelo. Následně ale musel k doktorovi pro požehnání, aby dostal od klubu svolení a ten mu start nedoporučil z důvodu, že koleno není úplně doléčené. A kdyby se mu to stalo znovu, musel by na operaci, což byl velký risk pro Boston,“ uvedl generální manažer reprezentace Martin Ručinský před dnešním zápasem s Běloruskem.

ONLINE z duelu Česko - Bělorusko sledujte ZDE:

Krejčí se zranil 21. dubna v první třetině pátého utkání série 1. kola bojů o Stanleyův pohár na ledě Ottawy a o dva dny později v posledním zápase Bruins chyběl.

MS v hokeji - Jakub Voráček.

„Zklamaní nejsme. David projevil velký zájem tady hrát, chtěl na mistrovství světa. Chtěl nám pomoct, ale v play off se zranil a šlo jen o to, zda se dá dohromady,“ řekl Ručinský Účastník dvou olympijských her Krejčí si nakonec třetí start na mistrovství světa neužije. Bronzový medailista ze šampionátu ve Stockholmu a Helsinkách z roku 2012 přišel i o zářijový Světový pohár v Torontu, kam ho klub nepustil po dubnové operaci kyčle.

Na soupisku českého týmu se naopak objeví útočník Tomáš Hyka. Toho trenér Jandač dopsal po úvodním utkání proti Kanadě. Hyka, jenž se stane šestým debutantem na MS v kádru trenéra Jandače, začne dnešní utkání proti Bělorusku jako třináctý forvard.

Roman Červenka v souboji s Alexandrem Kulakovem.
Lukáš Radil a jeho skok v zápase proti Bělorusku.

Co o historii zápasů s tímto týmem říkají statistiky?

Pohledem na data Lidových novin a serveru Lidovky.cz zjistíme, že Bělorusko patří k nejoblíbenějším protivníkům českých hokejistů na MS. Od roku 1998, kdy se s ním náš tým poprvé v samostatné historii na světovém šampionátu potkal, dokázali Češi zvítězit ve všech šesti zápasech.

Bělorusko jsme rovněž přestříleli v poměru 28 ku 8 brankám, naposledy se oba týmy střetly v osmifinálové skupině MS 2009 ve švýcarském Bernu, kde se po dvou gólech Petra Čajánka a jedné Patrika Eliáše radoval český tým z vítězství 3:0.

Pohled na statistiku také odhalí, že český tým s tímto soupeřem nejčastěji skóruje v rozmezí 25. a 30. minuty (4 branky), je ale třeba si dávat pozor na poslední pětiminutovku první třetiny, kdy se Bělorusové prosadili z celkových osmi gólů dvakrát.