Krejčí a Jágr byli u senzačního obratu Bruins, dál jdou i Rangers

6:15aktualizováno  10:22
NEW YORK - Hokejisté Bostonu senzačně otočili rozhodující sedmý zápas play off NHL proti Torontu z 1:4 a po výhře 5:4 v prodloužení postoupili do 2. kola. Dvěma asistencemi se na triumfu Bruins podílel David Krejčí, jednu přihrávku zaznamenal Jaromír Jágr, který však v nastaveném čase předčasně odstoupil ze hry.

Radost hokejistů Bostonu Bruins (zleva) Patrice Bergerona, Davida Krejčího a Nathana Hortona foto: ČTK

Boston se v další sérii utká s New Yorkem Rangers, kteří rovněž v pondělním sedmém duelu deklasovali Washington na jeho ledě 5:0. Hlavním strůjcem postupu Rangers byl švédský brankář Henrik Lundqvist, který zneškodnil všech 35 střel a podruhé za sebou vychytal čisté konto. Boston prohrával s Torontem o tři góly ještě 11 minut před koncem třetí třetiny! V 50. minutě však vykřesal jiskřičku naděje Nathan Horton, 82 sekund před třetí sirénou snížil při power-play Milan Lucic a za dalších 31 sekund vyrovnal rovněž při hře bez brankáře střelou od modré čáry Patrice Bergeron.

Stejný hráč se pak stal i hrdinou v prodloužení. Na začátku sedmé minuty se dostal po závaru před brankou Toronta k odraženému puku, nad ležícím brankářem Jamesem Reimerem jej poslal do sítě a v zaplněné TD Garden odstartoval nekonečnou euforii. "Ani za stavu 1:4 jsme se nepoložili a zůstali dál houževnatí," řekl po zápase Bergeron, který v předchozím průběhu série vstřelil pouze jeden gól. "Určitě jsme neodehráli zápas podle našich představ, ale nakonec jsme našli cestu k vítězství. Na konci třetí třetiny jsme ukázali charakter a sílu mužstva, získali převahu a v prodloužení jsme ji dokázali využít," radoval se Bergeron.

Přitom za stavu 4:1 pro Toronto by na Boston vsadil asi málokdo. Maple Leafs byli do té doby lepším týmem, přesto nepostoupili. "Došel nám benzin," prohlásil trenér Randy Carlyle. "Když vedete 4:1, chcete jenom srážet soupeře a bořit hru. Jenže jak už jsem řekl, celému týmu jednoduše došla šťáva."  V kabině Toronta samozřejmě zavládlo velké zklamání. Vždyť Maple Leafs dokázali vyrovnat sérii z 1:3 na 3:3 a k celkovému obratu už jim scházel kousíček.

"Vypracovali jsme si velmi dobrou šanci na postup a takhle jsme ji zahodili. Takhle je to jednoduché," litoval obránce Cody Franson, který vstřelil dva góly. "Darovali jsme jim to. Určitě si zaslouží uznání za to, jak se dokázali vrátit, ale byly to naše chyby, které zápas rozhodly," řekl. Krejčí dvěma asistencemi rozšířil svou bilanci v letošním play off na 13 bodů (5+8) a po prvním kole vede tabulku produktivity s náskokem dvou bodů před Jevgenijem Malkinem z Pittsburghu.

Henrik Lundqvist a Steve Eminger se objímají.

Při obou gólech Bostonu v závěru třetí třetiny byl na ledě Jágr, který však krátce před rozhodující trefou v prodloužení zmizel v kabině a neprožil tak se spoluhráči vítěznou radost na ledě. Jágr nejspíš schytal ránu pukem do nohy, o jeho zdravotním stavu ale nebyly po zápase k dispozici žádné konkrétnější informace. Pokud se dá do pořádku, už ve čtvrtek může v prvním zápase 2. kola nastoupit proti svému bývalému klubu z New Yorku. V Rangers strávil v letech 2004-2008 tři a půl sezony a třikrát si zahrál o Stanley Cup.

Úspěch Rangers byl překvapením

Na rozdíl od Bostonu se Rangers v sedmém zápase proti Washingtonu nemuseli nervovat. Od začátku byli pány na ledě a brzy si vybudovali bezpečný náskok. "Myslím, že jsme předvedli náš nejlepší výkon v celé sérii," konstatoval po výhře 5:0 trenér John Tortorella. Rangers přitom v sérii prohráli všechny tři předchozí zápasy na ledě Washingtonu a vstřelili v nich dohromady jen dva góly. A tomu, že by se měli rozstřílet, nenasvědčoval ani šestý nedělní duel, který vyhráli nejtěsnějším rozdílem 1:0.

Dvojice pro 2. kolo play off

Východní konference: Pittsburgh - Ottawa, Boston - New York Rangers.

Západní konference: Chicago - Detroit, Los Angeles - San Jose.

Jenže v pondělí si ve Washingtonu otevřeli střelnici. Prosadili se přitom hráči, kteří předtím nijak nevyčnívali. Hned čtyři z pěti autorů gólů Rangers skórovali v letošním play off poprvé, pouze Arron Asham si připsal druhou trefu v sérii. Na druhou stranu pořád zaznamenal více branek než elitní útočníci Washingtonu včetně Alexandra Ovečkina, který daleko zaostal za svou formou ze závěru základní části. V sedmi zápasech ruský kanonýr posbíral jen dva body za gól a asistenci, jinak si vylámal zuby na skvělém brankáři Lundqvistovi, který zneškodnil 29 jeho střel.

"V první třetině jsme podali dobrý výkon, tvrdě jsme makali, ale Lundqvist nás několika skvělými zákroky vychytal. Soupeř se pak dostal šťastně do vedení, na začátku druhé třetiny přidal další dva góly a pak už to bylo těžké. Vypadalo to, jako by se každý puk dnes odrážel na jejich hokejky. Samozřejmě jsme velice zklamaní," litoval trenér Capitals Adam Oates. Zatímco jeho tým má po sezoně, Rangers se mohou chystat na sérii s Bostonem. V play off se oba celky utkají poprvé od roku 1973, kdy Rangers ve čtvrtfinále oplatili Bostonu porážku z finále Stanley Cupu 1972.

Výsledky NHL:

1. kolo play off NHL

Washington - New York Rangers 0:5 (0:1, 0:2, 0:2)
Branky:
14. Asham, 24. Pyatt, 26. Del Zotto, 41. Callahan, 47. Zuccarello.
Střely na branku: 35:27. Diváci: 18.506. Konečný stav série: 3:4.

Boston - Toronto 5:4 v prodl. (1:1, 0:1, 3:2 - 1:0)
Branky:
60. a 67. Bergeron (na první Krejčí a Jágr), 6. Bartkowski, 50. Horton (Krejčí), 59. Lucic - 10. a 26. Franson, 43. Kessel, 46. Kadri. Střely na branku: 35:28. Diváci: 17.565. Konečný stav série: 4:3.

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...