Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Krásné loučení Vrby. Plzeň porazila CSKA a na jaře si zahraje EL

20:30aktualizováno  11. prosince 0:20
PLZEŇ - Fotbalisté Plzně porazili v závěrečném 6. kole Ligy mistrů CSKA Moskva 2:1 a vybojovali 3. místo ve skupině zaručující jarní účast v Evropské lize. Stali se tak prvním českým týmem, který přezimuje v pohárech i třetí rok v řadě. Plzeň prohrávala po gólu Musy, ovšem po vyloučení hostujícího Dzagojeva skóre v poslední čtvrthodině otočila. Nejprve srovnal Kolář a vítězný gól dal v poslední minutě Wágner.

Radost fotbalistů Plzně foto: Mafra - Ladislav Němec

Hlasy po utkání

Pavel Vrba (trenér Plzně)
"Byla to úžasná tečka, na kterou budou všichni v Plzni dlouho vzpomínat. Já na to budu vzpomínat celý život. Jsem rád, že se nám podařilo dostat do jarní části evropských pohárů. Jsme prvním českým mužstvem, které postoupilo do jarní části pohárů třetí rok za sebou. To je úžasné. Je skvělé, že hráči ani za nepříznivého stavu nic nevzdali, naopak ještě přidali a byli za to odměněni. Myslím, že vstup do utkání nám vyšel velice dobře. Hlavně v první části prvního poločasu jsme byli lepší, ale v té úplně finální fázi jsme nezakončovali. Pak jsme měli při dvou šancích CSKA štěstí, podržel nás Kozáčik. Druhý poločas už byl takový taktický. Dostali jsme gól, situace byla komplikovaná. Ale určitě závěr zápasu ovlivnilo to, že CSKA dostal červenou kartu. My jsme ještě víc otevřeli hru, hráli ofenzivěji a neměli co ztratit. Pomohly i změny, dali jsme do hry více ofenzivních hráčů. Zjednodušili jsme hru a vedlo to k tomu, že jsme zápas otočili."

Leonid Sluckij (trenér CSKA Moskva)
"Místo abychom tento zápas dovedli do vítězného konce, zamotalo se to. Klíčovým faktorem bylo, že jsme dohrávali v deseti. Neměli jsme v závěru dostatek sil, z mého pohledu rozhodlo vyloučení. Myslím ale, že bylo oprávněné."

Viktoria prohrávala po gólu Musy, ovšem po vyloučení hostujícího Dzagojeva skóre v poslední čtvrthodině otočila. Nejprve srovnal Kolář a vítězný gól dal v poslední minutě Wágner. Plzeň se tak postupem v posledním zápase stylově rozloučila s koučem Pavlem Vrbou, který odchází k reprezentaci. "Byla to úžasná tečka, na kterou budou všichni v Plzni dlouho vzpomínat. Já na to budu vzpomínat celý život. Jsme prvním českým mužstvem, které třetí rok po sobě postoupilo do jarní části pohárů. To je úžasné," řekl Vrba na tiskové konferenci.

Nynější postup považuje za nejcennější. "Bylo to výrazně těžší než při té první účasti. Borisov měl možná naši kvalitu, teď jsme narazili na soupeře, který byl v druhém koši Ligy mistrů a rozpočtově je jinde než my. O to víc mě těší, že jsme postoupili," liboval si Vrba. Západočechům stačilo k postupu vyhrát 1:0 či 2:1, a tak se nemuseli hned od úvodu pustit do bezhlavého útočení. I tak byli domácí v první půlhodině aktivnější. Jako první zahrozil v desáté minutě Kolář, jehož střela z dálky o kousek minula pravou tyč.

Plzeňští se dál snažili tlačit, opravdu velkou šanci ale měli až v 27. minutě. Petržela zachytil míč po špatné rozehrávce hostující obrany, přihrál Teclovi, který si udělal prostor, ale Akinfejev jeho přízemní střelu k tyči stačil vytáhnout na roh. CSKA spoléhal převážně na brejky a po jednom z nich mohl v 31. minutě otevřít skóre. Musa přelstil ofsajdovou past a postupoval sám na Kozáčika, slovenský gólman ale Viktorii podržel. Vzápětí se hnal Musa ze strany na plzeňskou branku znovu a tentokrát ho zablokoval Procházka.

Plzeňští po nadějné půlhodině na chvíli vypadli z tempa a další šanci už si do konce první půle nevytvořili. Přidali až na startu druhého dějství, s výjimkou několika standardek ale nic nevytěžili. Loučící se trenér Vrba poslal na trávník Kovaříka místo Ďuriše, jako důležitější se ale ukázalo nasazení hostující Hondy o chvíli předtím. Japonský reprezentant v 65. minutě zacentroval ze strany a Musa hlavičkou zblízka překonal Kozáčika.

Plzeň v tu chvíli potřebovala vstřelit k postupu do Evropské ligy dva góly. Hned za dvě minuty jí ale svitla naděje, když hostující Dzagojev dostal za úmyslný faul na Procházku červenou kartu. "Neudržel nervy, šlápl mi na nohu," řekl Procházka. "Vyloučení bylo klíčovým faktorem zápasu," mínil kouč CSKA Leonid Sluckij. Vrba posílil útok o Bakoše a Plzeň uzamkla soupeře před vápno. Rajtoralovu ránu ještě přizvedla hostující obrana nad a Limberského střelu tečoval jeden z domácích hráčů do sítě z ofsajdu. V 76. minutě už ale Viktoria srovnala, Horváthův centr umístil hlavou do sítě Kolář.

Postupový druhý gól mohl v 82. minutě vstřelit Procházka, jenže trefil Ignaševiče. Vrba nasadil do hry Wágnera a nakonec si mohl k tomuto kroku gratulovat. První šanci ještě poslal hlavou vedle, ale v 90. minutě si zpracoval Rajtoralův centr a napálil míč k tyči. "Nejcennější gól. I po té hlavičce jsem si myslel, že ještě šanci mít budeme, a přišlo to," zářil Wágner.

ON-LINE REPORTÁŽ ZDE

"Je skvělé, že hráči ani za nepříznivého stavu nic nevzdali, naopak ještě přidali a byli za to odměněni. Pomohly nám i změny v sestavě, dali jsme do hry víc ofenzivních hráčů," řekl Vrba. Po závěrečném hvizdu si mohl užívat vítěznou rozlučku s nadšenými fanoušky. Kotel nejvěrnější vytáhl transparent s trenérovou podobiznou a populární kouč opět předvedl svůj vyhlášený kotrmelec vzad. "Nemohl jsem odolat. Diváci i hráči si to zasloužili," řekl Vrba. Jednu rozlučku už zažil v posledním ligovém utkání podzimní sezony s Příbramí. "S Příbramí to bylo trošku víc o emocích. Po tom posledním hvizdu jsem byl víc dojatý, jak se se mnou lidé rozloučili. Co se týče té sportovní tečky, ta byla mnohem výraznější zase dnes. Nic hezčího jsem nemohl zažít," liboval si Vrba.

FC Viktoria Plzeň - CSKA Moskva 2:1 (0:0

Branky: 76. Kolář, 90. Wágner - 65. Musa. Rozhodčí: Skomina - Arhar, Ul (všichni Slovin.). ŽK: Procházka, Bakoš - Ščennikov. ČK: 67. Dzagojev, 90.+3 Wernbloom (oba CSKA). Diváci: 11.205.
Plzeň: Kozáčik - Rajtoral, Čišovský, Procházka, Limberský - Hořava, Horváth - Petržela (70. Bakoš), Kolář, Ďuriš (58. Kovařík) - Tecl (82. Wágner). Trenér: Vrba.
CSKA: Akinfejev - Karavajev, A. Berezuckij, Ignaševič, Ščennikov - Milanov (73. Zuber), Wernbloom - Tošič (53. Honda), Dzagojev, Elm - Musa (90.+1 Vitinho). Trenér: Sluckij.