Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Vyhrocená debata o neprůhlednosti v hokeji. I šéf svazu vykoupil syna darem

Sport

  18:40
PRAHA - Tiskové konference hokejového svazu se neustále prodlužují. Už trvají déle než samotné zápasy. Páteční prezentace o situaci v mládežnickém hokeji se zvrtla ve vyhrocenou diskuzi o korupci, šedé ekonomice a rodičích, kteří za hráče platí „výchovné“.

Prezident hokejového svazu Tomáš Král. foto:  Michal Šula, MAFRA

První část setkání vedení svazu s novináři v Síni slávy českého hokeje byla klidná, možná až únavná. Publikum se ztrácelo v přehledu čísel, grafů a tabulek. Prezident Tomáš Král prezentoval, jak jeho organizace hospodaří s penězi na mládež.

Investice v posledních letech vzrostly, loňský rok šlo na výchovu mládeže celkem 85 milionů korun, což je nejvíc v historii. Z toho se platí podpora mládeže v klubech i reprezentacích.

Svaz poskytuje dětem výstroj a od roku 2011 funguje projekt Akademie ČSLH, jehož cílem je výchova kvalitních mladých hráčů schopných reprezentovat Česko na nejvyšší úrovni.

Hnilička ředitelem rozvoje

Nově byl představen program výchovy talentů v krajích (vzniknou jakési krajské reprezentace) či podpora malých klubů pomocí profesionálních regionálních trenérů. „Je to důležité pro český hokej. Chceme, aby se rozšířila členská základna,“ řekl nový ředitel rozvoje a bývalý slavný brankář Milan Hnilička.

Zajímavější část nastala až ve chvíli, kdy se stočila řeč k „výchovnému“, tedy tabulkovým hodnotám hráčů, které se platí při přestupech.

Svaz tento institut opět hájil přehledem nákladů na provoz klubu. „Extraligový klub má 12 mládežnických družstev, kde hraje 346 hokejistů a průměrné roční náklady činí 18, 4 milionu, rodičovský příspěvek je ve výši tři až 11 a půl tisíce korun,“ četl Král údaje.

Rodiče přispívají 9 procenty

Na nákladech se podílí ze 49 procent klub, 36 procent jde z rozpočtů obcí a krajů a stát přispívá šesti procenty. Rodiče pak dávají do dítěte 9 procent.

Bedřich Ščerban

„Kdyby byla možnost volného pohybu hráčů, snížila by města dotace na hokej.“

„Jestliže oddělíme profesionální hokej od mládežnického, tak zmizí polovina peněz od klubů. Mládež by byla vyřízená,“ prohlásil šéf svazu Král.

Tabulkové odstupné, s nímž se Král a spol. snaží něco udělat, má sloužit k mimo jiné také k ochraně investic jednotlivých celků (a měst). „Nikde není stanoveno, že by výchovné mělo přecházet na rodiče,“ upozornil Král s tím, že prvotní je dohoda mezi kluby. „Že do toho vstupují peníze rodičů je špatně.“

Jenže právě tady nastává problém, který dost možná způsobil současnou korupční kauzu kolem bývalého reprezentačního trenéra Vladimíra Růžičky.

Tabulkové formou sponzorského daru

Klub, kam chce malý hokejista přestoupit, nemusí chtít výchovné zaplatit druhému klubu. A tady pak vzniká prostor pro různé neprůhledné transakce. Tabulkovou částku může uhradit rodič třeba i formou sponzorského daru, což je podle hokejových řádů v pořádku.

Sám Král se přiznal, že za svého syna-brankáře v roce 2009, kdy nastupoval na svaz, zaplatil Chomutovu, který tak získal na Tomáše Krále mladšího práva z Plzně. „Chtěl jsem, aby kluk šel do zahraničí a Chomutov jej vykoupit nechtěl, tak jsem dal sponzorský dar a byl jsem ochoten ty náklady nést.“

Výchovné by se podle přítomných funkcinoářů do budoucna mohlo změnit třeba tak, že částka za jednotlivé hráče bude odstupňována podle výkonností, nestoupala by s přibývajícím věkem nebo by se částka za například extraligového hráče rozdělila mezi všechny kluby podílející se na výchově.

„Korupci budeme tvrdě trestat“

Jenže existuje mnoho případů, kdy na podobné přestupy hráčů - zejména těch méně kvalitních, kteří těžko hledají uplatnění - chybí doklady. Platný registrační lístek musí obsahovat souhlas obou klubů a zákonného zástupce hráče či plnoletého hokejisty.

Bedřich Ščerban

„Nedovedu si představit, že bych svému synovi koupil místo v týmu. Nemohl bych se podívat do zrcadla.“

„My nemůže kontrolovat účetnictví klubů,“ odpověděl Král na otázku, jak tuhle „šedou ekonomiku“ zlikvidovat.

„Šedá ekonomika je jenom v hokeji? Vždyť s tím má problémy státní aparát, čteme o policii,“ dodal Bedřich Ščerban, jeden z členů výkonného výboru. „Většina klubů to dělá poctivě a slušně.“ Král se Ščerbanem zopakovali, že jsou připravení s korupcí v hokeji bojovat a pokud se někomu prokáže vina, tvrdě trestat.

„Hokej ta aféra pošpinila, měli jsme pocit, že se zlepšujeme a vyhrabáváme se z toho nejhoršího. Tohle je průšvih strašnej. Ale nikdy by nás nenapadlo, že by Vláďa něco takového udělal,“ řekl Král a opět vybídl k tomu, aby mu lidé hlásili konkrétní důkazy nekalého jednání v hokejovém prostředí.