Král je definitivně zpět! Federer nedal Čiličovi šanci a poosmé ovládl Wimbledon

16:59
LONDÝN - Švýcarský tenista Roger Federer dokráčel bez ztráty setu k rekordnímu osmému triumfu ve Wimbledonu a celkově již k devatenáctému grandslamovému titulu v kariéře. Vládce londýnské trávy v dnešním finále nedal šanci Chorvatovi Marinu Čiličovi, kterého za hodinu a 41 minut porazil 6:3, 6:1 a 6:4.

Wimbledon 2017: Roger Federer poosmé slaví s milovanou trofejí. foto: Reuters

Devatenáctým grandslamovým titulem se Federer vyrovnal Američance Helen Willsové Moodyové na čtvrtém místě v historickém pořadí podle počtu získaných vavřínů. První je s 24 triumfy Australanka Margaret Courtová.

Mezi muži je Švýcar v počtu vyhraných grandslamů nejlepší a v 35 letech 342 dnech se stal navíc v open éře nejstarším vítězem Wimbledonu.

Semifinálový přemožitel Tomáše Berdycha Federer odvrátil ve čtvrté hře první brejkbol utkání a uklidnil se. Od té doby proměnil finále v nejjednoznačnější duel o titul za patnáct let. Čilič se trápil a první set ukončil při setbolu dvojchybou.

Wimbledon 2017: Marin Čilič v péči lékařů.
Wimbledon 2017: Chorvat Marin Čilič ve finále proti Rogeru Federerovi.

V úvodu druhého setu získal Federer další brejk a za stavu 3:0 pro Švýcara se soupeř nechal ošetřit. Na lavičce se nečekaně rozplakal a utíral si slzy do ručníku. Set získal Federer hravě 6:1 a po něm lékař převázal Čiličovi levé chodilo.

Vítěz US Open z roku 2014 Čilič se poté uvolnil, možná zabraly i prášky proti bolesti, a třetí set nabídl vyprodanému centrkurtu nejvyrovnanější tenis. Federer ale ani trochu nepolevil, hrál soustředěně a suverénně mířil za očekávanou výhrou.

16.července 2017 v 18:24, příspěvek archivován: 16.července 2017 v 18:31

Roger Federer wins #Wimbledon for a record 8th time adding 2017 to 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2009 and 2012 https://t.co/x9uSfPzuhE https://t.co/RfOHdGQSas

V sedmé hře třetího setu vzal Federer popáté v utkání Čiličovi podání a při svém servisu byl jistý. Když šel podávat na vítězství, jeho manželka Mirka si stoupla a tleskala. O pár chvil později její muž a idol milionů fanoušků po celém světě utkání při druhém mečbolu ukončil esem.

Díky vítězství se Federer posune na třetí místo světového žebříčku. Za vítězství v turnaji dostal 2,2 milionu liber (v přepočtu přes 65 milionů korun).

Smíšenou čtyřhru ve Wimbledonu ovládli Hingisová a Jamie Murray

Martina Hingisová a Jamie Murray porazili ve finále smíšené čtyřhry ve Wimbledonu obhájce loňského prvenství, domácí Heather Watsonovou a Fina Henriho Kontinena, dvakrát 6:4. Švýcarská hráčka si připsala už 23. grandslamový triumf v kariéře, její britský spoluhráč čtvrtý.

Šestatřicetiletá Hingisová má na kontě pět grandslamových triumfů ve dvouhře, dvanáct ve čtyřhře a šest v mixu, ve kterém bývalá světová jednička ve Wimbledonu triumfovala poprvé před dvěma lety. Také Jamie Murray, starší bratr světové jedničky Andyho Murrayho, vyhrál smíšenou čtyřhru ve Wimbledonu podruhé, když navázal na triumf z roku 2007.

Ve finále čtyřhry juniorů český tenista Michael Vrbenský titul nezískal. Spolu s Rakušanem Jurijem Rodionovem podlehli dvakrát 4:6 druhému nasazenému páru Axel Geller z Argentiny a Yu Hsiou-hsu z Tchaj-wanu.

Grandslamový turnaj Wimbledon v Londýně

(tráva, dotace 31,6 milionu liber)

Muži, dvouhra - finále: Federer (3-Švýc.) - Čilič (7-Chorv.) 6:3, 6:1, 6:4.

Smíšená čtyřhra - finále: Hingisová, J. Murray (1-Švýc./Brit.) - Watsonová, Kontinen (Brit./Fin.) 6:4, 6:4.

Junioři, dvouhra - finále: Davidovich (8-Šp.) - Geller (Arg.) 7:6 (7:2), 6:3.

Čtyřhra - finále: Geller, Yu Hsiou-hsu (2-Arg./Tchaj-wan) - Rodionov, Vrbenský (4-Rak./ČR) 6:4, 6:4.

Juniorky, čtyřhra - finále: Danilovičová, Juvanová (Srb./Slovin.) - McNallyová, Osuigweová (4-USA) 6:4, 6:3.