Kožíšek v životním závodě v Praze na 'medaili' nedosáhl, skončil čtvrtý

20:02aktualizováno  20:36
PRAHA - Skvělý výkon podal dnes v rámci Tour de Ski v pražském sprintu na Strahově Dušan Kožíšek. Po vítězství ve čtvrtfinálové jízdě a druhém místě v semifinálové mu jen těsně unikla bronzová příčka ve finále, které ovládl suverénní švédský blesk Emil Jönsson, který se dostal do čela průběžného pořadí Tour de Ski. Ženám dnes kralovala Ruska Natalia Korostělevová, celkově vede Finka Aino Kaisa Saarinenová.

Dušan Kožíšek. foto: ČTK

V Praze přišel o vedení v Tour dosavadní suverén Petter Northug. Norský favorit překvapivě nepostoupil z kvalifikace, v níž obsadil 45. místo. V čele ho měl vystřídat vítězný Jönsson. Do páté etapy, která se jede ve středu z Cortiny do Toblachu, však z první pozice neodstartuje. "Je to můj poslední den na Tour, jedu domů. Rozhodli jsme se před dvaceti minutami.

Není to veselé, ale byl jsem zraněný a hlavní je olympiáda," řekl Švéd novinářům. Šestadvacetiletému Kožíškovi sice unikly stupně vítězů, ale čtvrté místo je nejlepším výsledkem jeho kariéry. "Bylo to dost náročné, ale jsem strašně spokojený," řekl.

Finále rozjel skvěle a po startu šel do čela a diváci bouřili. Pak se před něj dostal suverénní Jönsson a v další zatáčce i další Švéd Marcus Hellner. "Podcenil jsem je a pustil je před sebe. To byla moje jediná chyba, ale jinak se mi to tady moc povedlo," konstatoval Kožíšek.

V závěru finálové jízdy se před něj dostal ještě Nor Simen Östensen. Čtvrté místo Kožíšek uhájil před Švédem Teodorem Petersonem. Mezi strahovskými stadiony nejdříve zazářil Koukal v kvalifikaci, v které dojel druhý o jedinou setinu za Jönssonem. Ve čtvrtfinále Koukal vybojoval postup až v cílové rovince, která byla do kopce, a o špičku boty porazil Fina Matiase Strandvalla.

Naopak jistě prošel do semifinále Kožíšek, jenž vyhrál svou jízdu stylem start-cíl. "Sníh přituhl, je to rychlejší, což mi sedí," řekl Kožíšek. O postup do finále bojovali čeští běžci ve společné jízdě. "Doufám, že se spolu nesrazíme," bál se Kožíšek.

Semifinále začal lépe Kožíšek a dostal se na třetí místo, zatímco Koukal se strkal o páté místo s Francouzem Mauricem Manificantem a propadl se na chvost. "To škobrtnutí bylo nepodstatný, podstatný byl start, ten rozhoduje. Říkal jsem, že městský sprinty rád nemám, protože z devadesáti procent rozhodují starty. S výsledkem jsem spokojený, ale celkově se závod nepovedl. Trať byla připravená strašně špatně," řekl Koukal.

Naopak Kožíškovi se povedlo dostat na druhé místo v zatáčce před Američana Andrewa Newella, díky čemuž vybojoval finále. Korostělevové ve finále pomohlo, že její soupeřky měly před cílem kolizi. "Jsem moc nadšená. Předloni tady vyhrál můj bratr a teď se raduji já, takže mám Prahu moc ráda," řekla.

Podle očekávání se mezi třicítku pro finálové jízdy nedostal nejlepší český běžec Lukáš Bauer, který byl v kvalifikaci šedesátý. "Měl jsem klasické problémy na sprintu - vyjedu, chci jet rychle, ale tím, jak se to hrabe, tak mi to nejde," řekl jednatřicetiletý běžec. Měl dojem, že jede naplno, ale nestihl se ani zadýchávat. "A najednou tu byl kopec do cíle, ale víc jsem asi nemohl chtít," uvedl Bauer.

Pro Aleše Razýma a Kožíška po pražském sprintu Tour končí. "Pro ně jako sprintery to dál nemá v distancích význam. Předem jsme se takhle domluvili," řekl reprezentační trenér Miroslav Petrásek.

Tour de Ski v běhu na lyžích v Praze

Sprinty na 1,2 km volně:

Muži: 1. Jönsson 2:26,5, 2. Hellner (oba Švéd.) -3,8, 3. Östensen (Nor.) -3,0, 4. Kožíšek (ČR) -3,6, 5. Peterson (Švéd.) -3,8, 6. Newell (USA) -6,7, ....9. Koukal - vypadl v semifinále, ...60. Bauer, 61. Jakš, 64. Razým, 69. Šperl, 81. Magál (všichni ČR) - nepostoupili z kvalifikace.

Průběžné pořadí Tour (po 4 z 8 závodů): 1. Jönsson 51:50,2, 2. Hellner -43,8, 3. Östensen -44,3, 4. Vylegžanin (Rus.) -46,5, 5. Northug (Nor.) -47,3, 6. Cologna -57,4 ...18. Bauer -1:59,5, 20. Koukal -2:01,0, 45. Kožíšek -3:07,5, 52. Jakš -3:53,9, 61. Magál -4:36,3, 68. Razým -5:14,6, 70. Šperl -5:18,4.

Ženy: 1. Korostělevová (Rus.) 2:45,7, 2. Brunová-Lieová (Nor.) -0,9, 3. Procházková (SR) -2,2, 4. Follisová (It.) 2,7, 5. Saarinenová (Fin.) -10, Fabjanová (Slovin.) -20,5, ...49. Nývltová, 54. Rajdlová, 58. Janečková (všechny ČR) - nepostoupily z kvalifikace.

Průběžné pořadí Tour (po 4 z 8 závodů): 1. Saarinenová 40:16,3, 2. Kowalczyková (Pol.) -24,9, 3. Majdičová (Slovin.) -29,7,5, 4. Follisová -31,7, 5. Korostělevová -45,2, 6. Steiraová (Nor.) -1:13,7, ...36. Nývltová -3:35,8, 37. Rajdlová -3:38,0, 53. Janečková -4:15,7.