Kozák konečně překonal Buffona. Po zápase ale smutnil

9:20
TURÍN - V italské lize ne, v reprezentaci také ne. Šest zápasů, žádný gól. "Strach ne, ale respekt z něj mám," říkal Libor Kozák o Gianluigim Buffonovi, italském brankáři, kterého ne a ne překonat. Až teď. To bylo radosti!

Per Jiráček a Libor Kozák (vpravo) oslavují branku foto: Reuters

Jenže vydržela jen necelou hodinu, přesně 48 minut včetně patnácti v kabině, než Italové po přestávce srovnali a pak duel bleskově otočili. Po zápase byl čtyřiadvacetiletý útočník zdrcený, přitom předtím tak jásal.

Vždyť Buffona pokořil v bitvě o fotbalové mistrovství světa, na stadionu Juventusu, za nějž jeden z nejlepších gólmanů světa už dvanáct let chytá. Navíc v zápase, v němž si připsal už 136. start a vyrovnal italský rekord.

A jak! Žádná šmudla, žádná náhoda, prostě paráda. Při rychlé akci pádil dopředu a Jiráčkův centr udeřil pravačkou ze vzduchu bez přípravy. Míč svištěl ke vzdálenější tyči, kam by Buffon snad ani dosáhnout nemohl a ani se nepokusil.

Italský kouč Prandelli vztekle rozhazoval rukama, zatímco Kozák pádil do rohu pod úzký sektor strmých tribun plný červených - tedy českých - dresů. V rámusu by sotva bylo slyšet slovo, ale výraz ve tváři říkal za něj: "Jsem šťastný!"

Mohl být ještě víc, těsně před přestávkou pálil těsně vedle. Být to 2:0, Kozák je hrdinou, ač se jinak moc neukázal.

Takhle jeho zásah jen na krátko oživil naději na Brazílii, nic víc.