Kouzlo Plzně prolomeno: Mladá Boleslav porazila lídra ligy 4:3

18:17aktualizováno  20:27
PRAHA - Plzeňští fotbalisté poprvé v sezoně prohráli. Lídr ligy ve 13. kole propadl na půdě Mladé Boleslavi a po prohře 3:4 přišel o svou sérii 18 zápasů bez porážky a jedenácti výher v řadě. V druhém sobotním utkání remizovala Příbram s Ústím 0:0.

Mladá Boleslav - Plzeň (dole je Adrian Rolko) foto: ČTK

Plzeň zároveň inkasovala nejvíc branek od března, kdy prohrála 0:4 právě v Mladé Boleslavi. Olomouc se Spartou se tak v případě výher mohou dotáhnout na devět bodů.

Pavel Vrba, kouč Plzně

"Kdybych byl divák, tak bych si takový fotbal užíval. Jako trenér Plzně jsem však nemohl. Musím pochválit tým za hru dopředu, kde se ukázala naše síla, ale naopak vynadat za obrannou hru, kde jsme vyhořeli. Bylo tam hrozně moc chyb. Dát tři góly venku a prohrát je špatná vizitka pro defenzivu," hodnotil Pavel Vrba.

"O těch různých sériích bez porážky ať si píšou novináři. My něco takového neřešíme. My hrajeme fotbal. Kdyby každé mužstvo řešilo, co s nimi udělá první porážka, tak to někdo řeší od začátku sezony. My se teď budeme soustředit na domácí zápas s Teplicemi. Věřím, že budeme hrát dál tak atraktivní fotbal jako dosud," dodal Vrba.

Utkání předcházel slavnostní akt. Do síně slávy mladoboleslavského klubu byl jmenován bývalý útočník domácích Luboš Pecka, který nyní obléká dres Českých Budějovic. Naopak na straně Plzně se smutnilo kvůli nedávnému tragickému úmrtí skalního fanouška Petra Žitníka. Jeho památku plzeňský kotel uctil transparentem "Žito, nezapomeneme". Navíc se všichni fanoušci oblékli do smuteční černé.

Nálada na straně Plzeňských se ještě zhoršila ve 20. minutě. Plzeňský odchovanec Procházka poslal do brejku Chramostu, ten si na levé straně pohrál s Navrátilem a křížnou střelou na zadní tyč otevřel skóre. Přitom právě Chramosta do utkání kvůli bolestivě nakopnutému palci málem ani nenastoupil.

Zaskočená Plzeň zcela vypadla z rytmu a nepřipomínala suveréna ligy. Navíc za dalších třináct minut se po závaru před brankou prosadil zblízka stoper Rolko a v tu chvíli byl konec plzeňské neporazitelnosti velmi blízko.

Jenže to hosté nechtěli připustit. Záhy po levé straně unikl Kolář, našel reprezentanta Petrželu, který se kličkou zbavil obránce a snížil. Navíc ještě do poločasu ve vyložené šanci přestřelil Kolář.

Karel Stanner, kouč MB

"Pro diváka to bylo hodně atraktivní utkání. Co víc si přát než sedm gólů. A já jsem rád, že čtyři z nich jsme dali my. Možná jsme dnes dali návod ostatním týmům jak na Plzeň hrát," uvedl Karel Stanner, trenér Boleslavi.

"Musím vyzvednout všechny naše hráče. Třeba Rolko či Opiela hráli na hranici svých možností," dodal.

Po změně stran se Plzeň hnala za vyrovnáním, sama však inkasovala. Po hodině hry fauloval Bystroň ve vápně Procházku a Táborský z nařízené penalty vrátil Boleslavi dvoubrankový náskok. Znovu však jen na chvíli. Už o dvě minuty později si totiž na Horváthův centr z přímého kopu naskočil Rada a hlavou opět snížil.

Černý den Plzně však pokračoval. V 69. minutě po Táborského rohu vstřelil čtvrtý gól domácích hlavou další stoper Dimitrovski a fanoušci začali nadšeně skandovat: "Dejte jim bůra".

Hosté se však znovu oklepali a mohli dokonce srovnat, ovšem Navrátila skvěle vychytal brankář Miller a střídající Ďuriš trefil břevno. Z tlaku Plzeň vytěžila jen snížení po Rajtoralově dorážce a v lize tak už není ani jeden neporažený tým.

Mladá Boleslav - Viktoria Plzeň 4:3 (2:1)

FK Mladá Boleslav - FC Viktoria Plzeň 4:3 (2:1)
Branky: 20. Chramosta, 33. Rolko, 59. Táborský z pen., 69. Dimitrovski - 37. Petržela, 61. Rada, 86. Rajtoral.

Rozhodčí: Zelinka - Gallo, Vysloužil. ŽK: Fabián, Procházka, Dimitrovski - Rajtoral, Rada, Pavlík, Horváth. Diváci: 3751.

Ml. Boleslav: Miller - Kalina, Rolko, Dimitrovski, Fabián - Mendy, Procházka (90.+1 Johana), Opiela, Táborský - Chramosta (65. Řezníček), Kulič (68. Toleski). Trenér: Stanner.

Plzeň: Pavlík - Rajtoral, Bystroň, Navrátil, Limberský - Petržela (65. Ďuriš), Horváth, Rada (86. Brezinský), Kolář, Jiráček (46. Bakoš) - Rezek. Trenér: Vrba.

Ústí tříbodovou domácí premiéru novému kouči Příbrami nedopřálo
U Litavky bylo od začátku jasně patrné, že se střetly dva nejméně produktivní týmy ligy. Hosté dali za dvanáct zápasů jen deset gólů, domácí dokonce ještě o tři méně. A hned po minutě názorně předvedli, proč se jim střelecky nedaří. Po rychlé akci po levé straně dostal míč na hranici malého vápna Huňa, místo zakončení však ještě přihrával do strany Klesovi, který napálil zblízka hotujícího beka.

Pozápasové ohlasy

"Během deseti dnů se nedají dělat zázraky, ale posun v té naší hře je trochu vidět. Do útočné fáze se tlačíme ve více lidech, do gólových šancí se dokážeme dostat," řekl příbramský kouč Roman Nádvorník po zápase.. "Stačí jedna náhodná střela a zlomí se to. Teď musíme udělat do konce podzimu co nejvíc bodů, abych mohl v zimě mančaft přestavit podle svých představ," dodal.

"Nakonec jsem s bodem spokojen. Doufali jsme, že tu vyhrajeme, ale to bychom museli předvést o hodně lepší výkon," připustil trenér Ústí Svatopluk Habanec.

Příbramští toužili odčinit týden starý debakl 1:5 z Jablonce při premiéře nového trenéra Nádvorníka a pokračovali v náporu. Po Klesově šanci si ale v úvodu žádné další vážnější možnosti nevytvořili.

Naopak Ústí se po čtvrthodině hry oklepalo a v sedmnácté minutě postupovalo v přečíslení do rozhozené domácí obrany. Krbečkovu přihrávku na opačnou stranu šestnáctky, kde číhal zcela volný Doležal, však v poslední chvíli zblokoval příbramský Pleško.

Na hřišti převládaly nepřesnosti a zajímavých situací viděla hrstka diváků poskrovnu. Přesto si oba celky do pauzy vytvořily slibnou šanci. V 32. minutě hostující Doležal po Jindráčkově centru vylovil míč ze skrumáže, zkusil pohotovou otočku, ale Hruška dobře zmenšil úhel a zasáhl. Na druhé straně za dvě minuty hlavičkoval Huňa těsně vedle.

Po přestávce Středočeši přidali a v 55. minutě měli hodně blízko k vedoucímu gólu. Huňův centr z pravé strany pohotově napálil z voleje Macek, ale radost mu zkazila levá tyč. Dorážející Matěj Štochl pak zbrkle poslal balon přímo do Bučkovy náruče.

Ústí se z tlaku stejně jako v první půli postupně oklepalo. V 62. minutě nejprve pálil z dálky Jindráček a pak se tlačil do zakončení Veverka, ale domácí Hruška odolal. Jeho spoluhráči znovu ožili po dvojitém střídání. Po pár vteřinách na hřišti mohl spasit Středočechy čerstvý Videgla, jenže z pozice penaltového puntíku mířil mimo.

V hektickém závěru neměl daleko k rozhodující trefě ani jeden ze soupeřů. Při šanci Matěje Štochla se zaskvěl Buček, domácí pro změnu zachránil po střelách France a Martykána Hruška.

Příbram - Ústí nad Labem 0:0