Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena

Čeští favorité hravě postoupili, Hejnová byla nejrychlejší

10:24aktualizováno  15:19
HELSINKY - Českým atletům se na mistrovství Evropy v Helsinkách daří. Roli favorita hravě zvládl v rozběhu závodu na 400 metrů Pavel Maslák, velký kandidát na cenný kov, stejně jako Zuzana Hejnová a Denisa Rosolová, které vyhrály své rozběhy na 400 metrů překážek. Formu potvrdil i koulař Antonín Žalský, který postoupil do finále třetím nejlepším výkonem.

Zuzana Hejnová foto: Reuters

V semifinále jsou vedle Masláka i další čtvrtkaři Daniel Němeček a Jan Tesař, všichni tři muži v běhu na 400 m překážek a ve stejném závodu také Zuzana Bergrová. Z rozběhu na 100 metrů prošli i sprinteři Kateřina Čechová, Jan Veleba a Rostislav Šulc a uspěli půlkaři Jakub Holuša a Jan Kubista.

Maslák neběžel ani zdaleka naplno, v závěru ale zrychlil a výsledkem byl čas 45,87 sekundy. "Ze začátku jsem to hodně chladil. Dvoustovka byla volná, pak jsem to musel řezat, protože jsem vyběhl do rovinky a tři byli přede mnou. Trochu ve mně hrklo," řekl. Zatímco ostatním docházely síly, český rekordman zrychloval. "Nějaké síly jsem ušetřil, ale ne tolik, v kolik jsem doufal. V semifinále už to bude naplno," plánoval.

Českému běžci cestu za medailí, možná i zlatou, dnes umetli rozhodčí. V rozbězích za vyběhnutí z dráhy diskvalifikovali hned sedm běžců včetně jednoho z velkých Maslákových soupeřů Brita Luka Lennona-Forda. Velkou smůlu měl Slovinec Brent Larue, který nastoupil do závodů na 400 metrů a 400 metrů překážek a byl dvakrát diskvalifikován.

Jednatřicetiletý Žalský, osmý koulař z minulého ME v Barceloně, předvedl dokonce třetí nejlepší výkon 19,94 metru, ale svému vystoupení žádnou důležitost nedával. "Třetí místo nic neřeší. Důležité bylo postoupit. Byla to povinnost, ale ulevilo se mi, že se to povedlo hned prvním pokusem. Měl jsem klid. Tělo funguje, jak má," řekl Žalský.

Žalský má finále v pátek

Finále má na programu v pátek. "Den pauzy mi moc nevyhovuje, ale poležím a uvidím, co ze mě vypadne," dodal. Na medaili podle něj může stačit při neúčasti favoritů 20,50 metru. "Když to nepokazím, tak v osmičce bych měl být," uvedl.

Čechová se do semifinále protáhla jako předposlední s časem 11,53 sekundy. Po chybě na startu už se semifinále moc nepočítala. "Podlomilo se mi koleno," řekla smutně. Nakonec její výkon těsně stačil a večer ji čeká semifinále. "Musím to napravit," prohlásila odhodlaně sprinterka, jejíž osobní rekord je o 21 setin rychlejší.

Do semifinále běhu na 800 metrů se probojovali halový vicemistr světa Holuša i talentovaný Kubista, který postoupil časem. Holuša v druhém rozběhu závěr vypouštěl a přímé postupové čtvrté místo uhájil jen těsně o pět setin. "Neběželo se mi úplně dobře. Doufám, že v semifinále to bude lepší. I když to možná vypadalo trochu dramaticky, závěr jsem si pohlídal," tvrdil.

Semifinále čeká i překážkáře Josefa Proroka, jedenáctého muže rozběhů, který dva týdny vinou svalového zranění netrénoval. Z 12. místa postoupil Václav Barák a znovu se představí i talentovaný mladík Michal Brož, jenž si časem 50,91 vylepšil osobní rekord.

Vyřazeni byli devatenáctý koulař Ladislav Prášil a výškařka Oldřiška Marešová, kterou v posledních týdnech trápilo zranění. Skočila 183 cm a obsadila 17. místo.

Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby

Přebalit, vykoupat, umýt hlavu, pořádně promazat celé tělíčko... Skvělým parťákem pro takový večerní rituál je sebamed Baby. Sháníte-li jednoho...