Koukalová vybojovala díky 4. místu a výbuchu Dahlmeierové malý glóbus za sprint

14:57aktualizováno  18:11
HOLMENKOLLEN - Skvěle pro české barvy začal finálový víkend Světového poháru biatlonistů v norském Oslu. Ve sprintu žen na 7,5 kilometrů totiž selhala německá hvězda Laura Dahlmeierová, která na první střelecké položce minula tři terče, a dala tak šanci zaútočit české soupeřce Gabriele Koukalová na malý křišťálový glóbus za vítězství v disciplíně. Ta nabízenou šanci díky čtvrtému místu v cíli využila.

Dalhmeierová a Koukalová. foto: InstagramReuters

Hned za Koukalovou dojela na páté příčce další Češka Veronika Vítková. Obě udělaly shodně po jedné chybě na druhé střelecké položce. Koukalová ztratila na vítěznou Finku Mari Laukkanenovou 37,4 vteřiny, Vítková o čtyři sekundy více.

Za vítěznou Laukkannenovou se poskládaly na medailových příčkách posledního sprintu žen v sezoně Francouzky Justine Braisazová a Anais Bescondová.

Ondřej Moravec skončil v závodu mužů sedmý za vítězným Norem Johannesem Thingnesem Böem. Už jistý vítěz celkového hodnocení seriálu i disciplíny Francouz Martin Fourcade byl druhý.

Koukalová ztrácela před závodem na již jistou celkovou vítězku SP Dahlmeierovou v pořadí sprintu 28 bodů. Na Holmenkollenu ale česká reprezentantka vybojovala za čtvrté místo 43 bodů, Němka získala bodů pouze deset a Koukalová ji tak překonala v celkovém pořadí disciplíny nakonec o pět bodů.

Jak otevřít šampaňské? Praktické školení dostala Gabriela Koukalová (vpravo) od...
Gabriela Koukalová a Laura Dahlmeierová.

Dahlmeierová totiž dojela do cíle až na 31. příčce, necelé dvě minuty po vítězce a 3,4 vteřiny před další Češkou Lucií Charvátovou, která jako poslední Češka postoupila do stíhačky. Obě chybovaly na střelnici třikrát.

Naopak o dvě příčky unikl postup Evě Puskačíkové (62.) a neuspěla ani Jessica Jislová, která obsadila až 96. místo.

Stoprocentní účast budou mít v sobotní stíhačce čeští reprezentanti. Vedle Moravce v něm bude startovat i Michal Šlesingr, který dnes na střelnici jednou minul a obsadil třinácté místo. Michal Krčmář doběhl s dvěma zásahy mimo terč osmadvacátý. Do elitní šedesátky se vešli i Jaroslav Soukup (52.) a Adam Václavík (56.).

Koukalová plná paradoxů

Mistryně světa ve sprintu z Hochfilzenu Koukalová střílela přesně vleže a vstoje chybovala třetí ranou. „Vleže mi mírně foukalo zprava, reagovala jsem a vyšlo to. Vstoje se mi zdály podmínky jednodušší než vleže, takže nevím, čím to bylo,“ řekla Koukalová v České televizi.

Závod rozběhla pomaleji a snažila se v každém kole zrychlovat. „Je vidět, že přemíra snahy někdy škodí. Vyšla taktika pochodového cvičení v prvním kole. Říkala jsem si, že nevydržím jet celý závod, proto jsem první kolo vyšla a doufala, že ve finiši nějaké vteřiny najedu, a asi to byla dobrá taktika,“ řekla Koukalová, která měla šestý běžecký čas ze 103 startujících.

Vítková útočila na své první individuální stupně vítězů po dvou letech, naposledy byla třetí v Oslu 2015 ve vytrvalostním závodu, ale minula poslední ranou. „Nula plus jedna na střelnici je výborná střelba, ale poslední rány se dávají. Chvilku jsem na ni čekala a bohužel minula. Zhoršily se povětrnostní podmínky, ale v hlavě,“ řekla Vítková.

Výsledky SP v biatlonu v Oslu

Sprint - ženy (7,5 km): 1. Laukkanenová (Fin.) 20:33,5 (0 tr. okruhů), 2. Braisazová -7,9 (0), 3. Bescondová (obě Fr.) -23,1 (0), 4. Koukalová -37,4 (1), 5. Vítková (obě ČR) -41,4 (1), 6. Olsbuová (Nor.) -51,0 (1), 7. Dukleeová (USA) -56,7 (2), 8. Gregorinová (Slovin.) -56,9 (1), 9. Sanfilippová (It.) -58,2 (1), 10. Frolinová (Korea) -1:06,9 (1) a Runggaldierová (It.) -1:06,9 (0), ...32. Charvátová -1:58,2 (3), 62. Puskarčíková -2:47,8 (4), 96. Jislová (všechny ČR) -4:40,5 (6).

Konečné pořadí sprintu (po 9 závodech): 1. Koukalová 377, 2. Dahlmeierová (Něm.) 372, 3. Mäkäräinenová (Fin.) 337, 4. Dorinová Habertová (Fr.) 297, 5. Braisazová 281, 6. Eckhoffová (Nor.) 277, ...18. Puskarčíková 156, 28. Vítková 111, 52. Charvátová 41, 72. Davidová (ČR) 13.

Průběžné pořadí SP (po 24 z 26 závodů): 1. Dahlmeierová 1147, 2. Koukalová 1013, 3. Mäkäräinenová 897, 4. Dorinová Habertová 821, 5. Wiererová (It.) 673, 6. Chevalierová (Fr.) 645, ...11. Puskarčíková 492, 26. Vítková 315, 53. Charvátová 93, 91. Davidová 13.