Koukalová přišla ve finiši o triumf. Biatlonisté ve štafetě střelecky selhali

14:05aktualizováno  16:44
ANTERSELVA - Gabriela Koukalová byla blízko dalšímu triumfu ve Světovém poháru, v závodě s hromadným startem v italské Anterselvě v posledním kole dlouho vedla, těsně před cílem ji však předjela vítězná Němka Nadine Horchlerová a její krajanka a vedoucí žena průběžného pořadí SP Laura Dahlmeierová. Eva Puskarčíková obsadila 11. místo a o tři příčky za ní skončila Veronika Vítková. Čeští biatlonisté Moravec, Václavík, Šlesingr a Krčmář dojeli až třináctí ve štafetě SP v Anterselvě s odstupem čtyř minut za vítězným Německem.

Gabriela Koukalová foto: Český biatlon - Petr Slavík

Koukalová už nevede SP. Nejlepší z Češek byla v Anterselvě třináctá Puskarčíková

Koukalové v této sezony závody s hromadným startem vycházejí parádně. V Novém Městě na Moravě a v Oberhofu vyhrála a nyní jí utekl triumf o osm sekund.

„Jsem nadšená, že jsem znovu na stupních vítězů,“ řekla Koukalová na tiskové konferenci. Uvedla, že měla na trati problém s hůlkami.

Výsledky:

Ženy - závod s hromadným startem na 12,5 km:

1. Horchlerová 36:11,54 (0 tr. okruhů), 2. Dahlmeierová (obě Něm.) -3,1 (3), 3. Koukalová -8,0 (2), 4. Mäkäräinenová (Fin.) -13,5 (3), 5. Dorinová Habertová (Fr.) -19,0 (4), 6. Runggaldierová (It.) -24,1 (1), 7. Magnussonová (Švéd.) -26,4 (1), 8. Hinzová (Něm.) -27,4 (2), 9. Nicolaisenová (Nor.) -27,9 (0), 10. Džymová (Ukr.) -32,0 (3), 11. Puskarčíková -35,6 (3), ...14. Vítková -39,3 (2).

Průběžné pořadí SP (po 15 z 26 závodů):

1. Dahlmeierová 669, 2. Koukalová 652, 3. Mäkäräinenová 637, 4. Dorinová Habertová 600, 5. Wiererová (It.) 466, 6. Hildebrandová (Něm.) 418, ...8. Puskarčíková 403, 19. Vítková 249, 48. Charvátová 61, 77. Davidová 13.

Muži - štafeta 4x7,5 km:

1. Německo (Lesser, Doll, Peiffer, Schempp) 1:13:57,2 (0 tr. okruhů + 7 dobíjení), 2. Norsko (Birkeland, L'Abee-Lund, J. Bö, Svendsen) -0,1 (0+9), 3. Rusko (Cvetkov, Garaničev, Malyško, Babikov) -33,6 (0+9), 4. Ukrajina -46,7 (0+5), 5. Rakousko -49,2 (0+8), 6. USA -1:04,9 (0+10), ...13. Česko (Moravec, Václavík, Šlesingr, Krčmář) -4:01,7 (2+11).

„Nebyl to pro mě šťastný závod, protože jsem je musela měnit hned třikrát,“ prohlásila. V Anterselvě vystoupila na stupně vítězů poprvé, dosud byla v italském středisku nejlépe sedmá.

Po první polovině závodu přitom jela Koukalová až devatenáctá, protože na první i druhé střelbě vleže jednou minula a musela jet trestná kola. Stojky ale zvládla perfektně. Po té první čisté se posunula na šesté místo a po druhé už byla první.

V posledním kole se Koukalové držela za zády Horchlerová a s odstupem je stíhala Dahlmeierová.

Horchlerová nastoupila před stadionem a ve 30 letech si doběhla i díky čisté střelbě pro první vítězství ve Světovém poháru. Vedoucí žena této sezony Dahlmeierová předstihla Koukalovou v cílové rovince.

Podle kouče Zdeňka Vítka se Koukalové neběželo dobře.

„Gábina od začátku závodu kroutila hlavou, což je známka toho, že jí to ‚nechutná‘. Bylo to vidět na trati a odrazilo se to v posledním kole. Byl to přesto od Gábiny velice bojovný výkon a povedený výsledek,“ řekl Vítek v České televizi.

Koukalová se dostala podeváté v sezoně na stupně vítězů a v celkovém pořadí je druhá za Dahlmeierovou. Puskarčíkové patří průběžné osmé místo.

Biatlonisté nemohou najít čtvrtého

Biatlonisté Ondřej Moravec, Adam Václavík, Michal Šlesingr a Michal Krčmář obsadili ve štafetě Světového poháru v Anterselvě třinácté místo.

Václavík musel na druhém úseku po střelbě vestoje na dvě trestná kola a český tým nakonec zaostal o čtyři minuty za vítězným Německem.

O prvenství Německa rozhodl Simon Schempp, který ve fotofiniši porazil o desetinu sekundy Nora Emila Hegleho Svendsena. Třetí skončilo Rusko.

„Všechny členy trápila špatná střelba, i když podmínky byly takřka ideální. Úplně se to nepovedlo,“ řekl trenér Michael Málek v České televizi.

Gabriela Koukalová hází fanouškům kytici pro medailistky závodu.
Koukalová šestkrát minula a skončila čtyřiadvacátá.

Moravec nevyrazil do závodu úplně šťastně. Na trati neodhadl soupeře před sebou a ten ho bodl hůlkou pod ret.

„Cítil jsem pak, že to napuchá. Stane se,“ řekl Moravec. Před střelbou vestoje se navíc potýkal se vzpříčenou nábojnicí. „Trošku jsem s tím bojoval a rozhodilo mě to. Měl jsem trošku den blbec,“ posteskl si.

Ztrátu nabral Václavík na druhém úseku. První část i střelbu vleže zvládl ještě dobře, ale vestoje netrefil dva terče ani náhradními náboji a jel dvě trestná kola.

„Vstoje přišel malinko třes, s kterým jsem se nepopral dobře. Dvě kola jsou tragédie,“ řekl Václavík. Šlesingrovi předával jako sedmnáctý s minutovou ztrátou na 16. místo.

Šlesingr s Krčmářem vzhledem ke ztrátě a nedělnímu závodu s hromadným startem nejeli naplno. Krčmář v závěru alespoň posunul tým z 15. na 13. místo.

Češi hledají pro únorové mistrovství světa v Hochfilzenu k Moravcovi, Šlesingrovi a Krčmářovi čtvrtého člena štafety. V Ruhpoldingu jel druhý úsek Jaroslav Soukup, který po střelbě vleže musel na jedno trestné kolo. Přesto tam dojeli čeští biatlonisté pátí.