Koudelka znovu zazářil. Druhým skokem se posunul na třetí místo

16:52
WILLINGEN - Skokan na lyžích Roman Koudelka obsadil v závodu Světového poháru ve Willingenu třetí místo a posedmé ve své životní sezoně dosáhl na stupně vítězů. Na třetí pozici se český reprezentant posunul také v průběžném pořadí seriálu. Před domácím publikem vyhrál Němec Severin Freund.

Český skokan na lyžích Roman Koudelka. foto: ČTK/AP

„Dneska jsem měl radost ze skákání, to je hlavní,“ řekl novinářům po závodu Koudelka. Po poklesu formy na přelomu roku se dostal zpět do špičky vítězstvím a třetím místem v Sapporu, kde závody bral jako trénink a nestresoval se. Podobně přistoupil i k pohárovým skokům ve Willingenu.

„To je přístup, který nese ovoce, jsem uvolněný, žádná křeč. Nesmím chtít pořád skákat na pódia a chtít vyhrát každý závod. Spíš se musím snažit pracovat na tom, co je potřeba, stupně vítězů pak přijdou. To se potvrdilo v Japonsku i tady,“ řekl skokan.

Pětadvacetiletý Koudelka zaútočil na stupně vítězů ze zadních pozic. Po prvním kole byl vítěz čtyř závodů v sezoně za skok 146 metrů sedmý, nicméně na třetí místo ztrácel pouze 4,3 bodu.

V druhém kole nejlepší český skokan dopadl na značku 139 metrů, což byl výkon, jenž mu v měnících se větrných podmínkách a sněžení pomohl k posunu vzhůru. Koudelku následně nepřekonali vítěz pátečního závodu Kamil Stoch z Polska ani druhý muž průběžného pořadí SP Peter Prevc ze Slovinska. Dostal se před něj pouze Nor Rune Velta, po prvním kole třetí spolu s krajanem Andersem Fannemelem.

Nejlepší letošní skok

Když na Koudelkův součet nestačil ani Fannemel a poté ani vítěz Turné čtyř můstků a lídr SP Stefan Kraft z Rakouska, bylo jasné, že český reprezentant dosáhne potřetí z posledních čtyř závodů na stupně vítězů.

„Ten skok v druhém kole byl super. Takový jsem letos ještě neudělal, na ty podmínky byl výborný,“ radoval se Koudelka. Moc prý ale s pódiem dnes nepočítal. „Hlavně mám radost, že skoky jsou o kus lepší než před dvěma týdny,“ zdůraznil.

Zopakoval, že poslední závody před MS, lety ve Vikersundu, vynechá. Čeká ho už jen jedna zastávka SP v Titisee, který je náhradou za zrušený Liberec. „Jsem unavený. Po Japonsku jsme dělali testy a nebylo to moc dobré. Takže chci trochu trénovat, abych byl co nejlíp připravený na Falun,“ připomněl světový šampionát.

Závod zakončil letem dlouhým 146 metrů Freund, jenž vedl už po prvním kole a Veltu porazil o rovný bod. Koudelka za Norem zaostal už o 17 bodů.

V čele průběžného pořadí SP zůstal dnes šestý Kraft (1083), druhý je Prevc (1054) a na třetí místo se po výpadku Rakušana Michaela Hayböcka posunul Koudelka (916). Čtvrtý Freund na českého skokana ztrácí pouhé tři body.

Z kvarteta Čechů si dnes kromě Koudelky zaskákal dvakrát už jen veterán Jakub Janda, jenž skončil osmadvacátý. Jan Matura (40.) a Lukáš Hlava (47.) zůstali bez bodů.