Kornfeil přišel o stupně vítězů, Abraham byl devátý

11:52aktualizováno  15:52
BRNO - Motocyklista Jakub Kornfeil dlouho bojoval ve Velké ceně České republiky v Brně o stupně vítězů ve třídě Moto3, nakonec dojel šestý. Ještě dvě kola před cílem byl na druhém místě. V závěru jej ale předstihla čtyřčlenná skupinka jezdců, kteří startovali s nastavením motocyklů na sucho. Druhý pravidelný účastník šampionátu Karel Abraham dojel v královské třídě MotoGP devátý, což je jeho nejlepší výsledek na Masarykově okruhu v kariéře.

Jakub Kornfeil foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Nejsledovanější závod Grand Prix ovládl Španěl Dani Pedrosa, který v dramatické koncovce porazil lídra šampionátu a svého krajana Jorgeho Lorenza. V Moto3 zvítězil Němec Jonas Folger, v Moto2 byl nejlepší Španěl Marc Márquez.

Zatímco Abraham si připsal nejlepší výsledek v Brně, Kornfeil vylepšil své maximum v sezoně. "Šesté místo je super, je to spousta bodů. Zároveň jsem ale trochu zklamaný, protože jsem patnáct kol jezdil druhý a nakonec mě v předposledním kole předjeli tihle rychlíci," řekl Kornfeil.

Druhý Čech na startu nejslabší kubatury Miroslav Popov, který se také zpočátku pohyboval v čele, čtyři kola před koncem po kolizi se soupeřem upadl.

Závod Moto3 ovlivnil dopolední déšť, po kterém trať rychle osychala a jezdci se museli rozhodnout, na jakých pneumatikách a s jakým nastavením motocyklů pojedou. V úvodu měli navrch závodníci s "mokrými", z čehož dlouho těžili Španěl Efrén Vázquez, Folger nebo Popov, který se do popředí posunul hlavně díky jízdě na hraně rizika.

Kornfeil sice z depa vyjel na mokrých pneumatikách, ale před startem se rozhodl je vyměnit. "Viděl jsem, že na trati je spousta suchých míst.

Rozhodli jsme se pro suchou variantu a taktika byla v prvních pěti kolech nespadnout. Věděli jsme, že se vyjede stopa a bude to neskutečně sedět. Jen jsem si prvních pár minut musel dávat neskutečně bacha," uvedl.

Devatenáctiletý jezdec se v čele držel od začátku a rychle se propracoval na druhé místo. V sedmém kole mohli nadšení diváci vidět dvojici Čechů na medailových pozicích. Skupina favoritů s lídrem MS Němcem Sandro Cortesem a vítězem kvalifikace Španělem Maverickem Viňalesem, kteří měli motocykly nastavené na sucho, se ale přibližovala. Kornfeil startoval se suchými pneumatikami, hondu měl ale částečně nastavenou na mokro.

I přes pád byl Prokop spokojený

Popov, jenž dostal v Brně šanci jako náhradník, se postupně propadal a tři kola před cílem navíc po kontaktu se soupeřem skončil na zemi. "I tak jsem spokojený. Ukázal jsem se. Trošku jsem riskoval, ale já jsem to tak nebral. Začátek byl v pohodě. Pak jsem se sice propadal, ale celkově to nebylo špatné," řekl Popov, který se zviditelnil i divokou gestikulací k Alexisi Masbouovi.

Právě po kontaktu s ním přímo na cílové rovince upadl. "Trošku do mě šťouchnul a už jsem se válel. I když jsem se propadal dozadu, tak jsem chtěl závod dokončit. Štvalo mě to. Normálně jsem klidný, ale teď mě naštval," uvedl.

Kornfeil dlouho bojoval o vytoužené stupně vítězů, ale v závěru pronásledovatelům neodolal. Od druhého Španěla Luise Saloma a třetího Corteseho ho dělilo zhruba šest desetin. "Měl jsem informace, jak jede skupina za mnou, takže jsem věděl, že mě dojedou a předjedou. Zkusil jsem se s nimi udržet, ale nešlo to," přiznal. Pomohlo by mu jen, kdyby byl závod o kolo kratší. "Pak by to asi vyšlo. Škoda," usmál se.

Folger si připsal druhý triumf v MS po loňském vítězství v závodě tehdejší třídy do 125 ccm v Silverstonu. Jeho krajan Cortese si upevnil vedení v šampionátu. Na Viňalese, který dojel čtvrtý, má k dobru 32 bodů. Kornfeil je průběžně dvanáctý.

Pedrosa Lorenza udolal

V MotoGP se o vítězství od začátku přetahovali hlavní adepti na titul Lorenzo a Pedrosa. Až do poloviny závodu byl v čele Lorenzo, poté jej ale Pedrosa předjel. Hlavní souboj si nechali na samotný závěr. Lorenzo se dostal do čela, když se mu podařilo Pedrosu podjet, ten mu ale atak vrátil a díky druhé výhře v MS za sebou snížil ztrátu na první místo na 13 bodů.

Abraham se po startu držel na dvanáctém místě, poté předjel Španěly Toniho Eliase a Alexe Espargara, Američan Ben Spies upadl a dvaadvacetiletý Čech skončil devátý. Počtvrté v sezoně tak bodoval, v Brně dojel podruhé v kariéře. Od roku 2005 zde viděl cílový praporek jen jednou, v roce 2007 byl ve dvěstěpadesátkách čtrnáctý.

Karel Abraham (v čele skupinky)

"Po všech nepovedených brněnských závodech u mě převládá spokojenost, že se podařilo závod dokončit a navíc na docela solidním umístění. Na druhou stranu jsem trochu naštvanej, protože vím, že jsem měl být o vteřinu na kolo rychlejší. V kvalifikaci jsem to dokázal a nevím, proč to v závodě nešlo," řekl Abraham, který za Pedrosou zaostal o více než minutu. "Nebyl jsem si vůbec jistý předkem. Nechtěl jsem proto tlačit na pilu, protože tady v Brně se mi to nevyplácí," poukázal na své předešlé domácí výsledky.

Závod třídy Moto2 vyhrál Španěl Marc Márquez a šestým triumfem v sezoně si upevnil vedení v MS. Druhý v napínavém závěru skončil se ztrátou pouhých 61 tisícin sekundy Švýcar Thomas Lüthi. Třetí byl další Španěl Pol Espargaró, jenž za vítězem zaostal o necelou půlsekundu. V průběžném pořadí MS Espargaró ztrácí na Márquese už 48 bodů.