Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

König nabírá energii v lázních. V listopadu už chce ale zase na kolo

Tour de France

  10:30
PRAHA - Za sezonu má v nohách 10 731 závodních a 20 tisíc tréninkových kilometrů. Kolo si vzal Leopold König také do Karlovy Studánky, ale pouze jako dekoraci. Do lázní přijel kvůli celkové údržbě jiného pracovního náčiní: vlastního těla.

Leopold König foto: ČTK/AP

Leží upnutý v mohutných modrých nohavicích, které se od nohou až k břichu postupně nafukují. Tlak vyhání z těla lymfu. „Lidé si tu připadají jako kosmonauti,“ říká jeho fyzioterapeutka o lymfodrenáži. Při půlhodinové proceduře König občas i usne. Tak končí další bolavá sezona sedmého cyklisty z Tour de France.

Předloni ho sužovala záda. Loni vracející se nemoci. Letos na jaře zánět v koleni.

Aby v budoucnu takové výpadky utlumil, přemístil se nyní na dva týdny do lázeňského ticha Karlovy Studánky. Už v březnu, kdy mu tu dávali dohromady zanícené koleno, místní ředitel, doktor Radomír Maráček, navrhl: V říjnu uděláme generálku celého těla.

Pravda, tehdy se König obával: Co tu budu tak dlouho dělat? Nejsou lázně pro mě až příliš klidné?

Jeho posezonní program býval dříve podobný jako u většiny předních profesionálních cyklistů. Vyrážel k moři, za exotikou i za sluncem. „Dva týdny jsem se tam jen válel a jedl a potom jsem ta kila shazoval pomalu až do května.“

Zato letos? Žádné slané moře, ale horské lázně, kde je maximálně „moře“ čistého čirého vzduchu. „Tady se mi neskutečně dobře spí,“ libuje si ve výšce 800 metrů. Však také v lázeňské vile vstává ráno až kolem osmé. V devět čeká první procedura, uhličitá koupel ve 34 stupních. „Vzpruží mě a dodá mi úžasnou energii.“  Brzy ji bude potřebovat...

Následuje totiž lámání těla. Dvě hodiny cvičí a úpí s fyzioterapeutem. „Zapojujeme svaly, o kterých jsem předtím ani nevěděl, že je mám. A v polohách, které vůbec nejsou příjemné,“ uleví si.

Teprve tady při vyšetření zjistili, že po čtyřech pádech na Tour měl König popraskané vazy v rameni! „Jsou už relativně zahojené, přesto i na nich pracujeme.“

Po obědě se na 20 minut prospí. Odpoledne má naordinován buď rašelinový zábal a masáž, nebo lymfoven a procházky. „Dnes jsem si v krámu koupil dlouhou superpláštěnku. Už jsem se rozchodil, tak zkusím vylézt na Praděd,“ hlásí s pohledem, upřeným k zamračené obloze. Cesta údolím Bílé Opavy má převýšení 700 metrů.

Aby nebyl za tři roky vyhořelý

Při večeři tady platí zasedací pořádek. Starší lázeňský host si na cedulce přečte, kdo vedle něj vlastně sedí: Leopold König. „To snad není možné,“ reaguje. Jindy sám cyklista na Facebook píše: „Sedím na baru po náročném regeneračním dnu, přijde ke mně mladej kluk a říká: Gratuluju k Tour. A já mu s půllitrem v ruce poděkuju.“

Ano, i na nějaké to pivo, které si celý rok odpíral, tu dojde. Po večerech si podávají dveře návštěvy kamarádů. Konečně má na ně čas. Je pohoda, půllitry se naplní. Koneckonců, nespravuje jen tělo. „Po hektické sezoně jde zároveň o velké čištění hlavy.“

V sezoně dostala zabrat nejméně čtyřikrát. Nejprve na jaře, kdy s bolavým kolenem stál a nezávodil. Potom na Tour, kde po sérii pádů málem vzdal boj o celkové pořadí. Pak při rozhodování o přestupu. A posléze při takřka dvouměsíčním utajování, kam vlastně přestoupil. „Byl jsem nucen trošku i lhát, protože já sám nevěděl, kdy to můj nový tým Sky bude chtít oznámit. Těch vypjatých období bylo letos tolik, že teď regeneruju taky mentálně.“

V profipelotonu je vlastně průkopníkem lázeňských pobytů. „Naočkoval“ tím i týmového kolegu Davida De La Cruze. Španěl odjel do katalánských lázní, odkud mu psal: „Hrozně si to užívám, měl jsi super nápad.“ Ti ostatní... „Možná někteří regeneraci poněkud flákají,“ usoudí König. Což může být podle jeho kondičního kouče Radka Kaftana až osudová chyba.

„Lázně jsou po sezoně dávno běžné v jiných sportech, ale do programu cyklistů teprve pronikají,“ říká Kaftan. „Snažíme se být s Leem o krok napřed, protože kdo v tomto směru zaspí, má smůlu. Tělo pak nepřijme další dřinu. Leo chce růst dalších deset let a ne aby byl po třech letech vyhořelý.“

Regenerace místo dopingu

Není to tak dávno, kdy nejlepší profesionálové „regenerovali“ prostřednictvím dopingu. „Ten představoval až 20 procent výkonu,“ myslí si König a srovnává časy, jež jsou dosahovány na nejslavnějších kopcích Tour či Gira. „Profíci z dopingové éry tam byli za pomoci dopingu o 10 i více procent rychlejší. Dnes závodí nová, čistá generace. Doping se snažíme nahradit lepšími tréninkovými metodami, výživou, logistikou i tou regenerací.“

V průběhu sezony sám podstupuje ledové koupele ve vodě do 10 stupňů a cvičí podle Kaftanova návodu. Ale sauna? Vířivka? „To bych pak druhý den neobjel trénink. Tělo by bylo příliš uvolněné.“

Raději věří pestrému, zdravému jídelníčku. „Tour jsem v podstatě objel na bezglutenovou stravu a cítil jsem se výborně.“ Když se ho na samém konci sezony ptám, co ho bolí nejvíc, zasměje se: „Snadná odpověď – ta hlava.“

A kromě toho? „Záda. Na kole vůbec nejsou ve fyziologickém postavení, v jakém by měla být. U někoho se to nejvíc projevuje v krční oblasti, u jiného v hrudníku, u mě v bedrech. Na zádech pracujeme nejvíc.“

Přestupem do týmu Sky se zásadně změní též lékařské zabezpečení jeho kariéry. „Od 1. ledna jsem povinen každou návštěvu lékaře hlásit v centrále týmu v Manchesteru. A kdyby bylo nutné operační řešení, má tým v Británii své vlastní specialisty, kteří ho provedou.“

Mark Cavendish tyto experty vychvaloval natolik, že i po přestupu ze Sky do Omegy si u nich Brit domluvil operaci ramenních vazů. „I v tomto směru je Sky jedničkou,“ věří König. Na sobě má stále ještě bundu týmu NetApp, taková jsou pravidla. Teprve od 1. listopadu smí trénovat na kole firmy Pinarello, která vybavuje tým Sky. A až od 1. ledna může oblékat rovněž kompletní výstroj Sky.

Zatímco Ir Dan Martin z Garminu vyprávěl, jak rád závodí až do října, načež si dopřeje šestitýdenní pauzu bez kola, König tak dlouho čekat nevydrží. „Jakmile tři týdny nejezdím, v kolenech mi dost povolují vazy. Kdybych v listopadu jen regeneroval, je asi 80procentní šance, že mi kolena zase odejdou. Takže se už začátkem listopadu začnu rozjíždět na Mallorce.“

Má za sebou životní sezonu, ale i životní přestup. Proto ho pohlcuje vize cyklistického roku 2015. „Při mé návštěvě v Manchesteru na mně upravovali novou výstroj Sky do posledního centimetru. Stoupl jsem si před zrcadlo a hned se začal těšit, až v ní vyjedu. Pocítil jsem nával emocí i motivace.

Autor: