Konečně. Začala basketbalová liga NBA

12:32
NEW YORK - S téměř dvouměsíčním zpožděním kvůli výluce začal v neděli nový ročník severoamerické basketbalové ligy NBA. Obhájci mistrovského titulu z Dallasu na úvod doma podlehli v repríze finálového duelu minulé sezony týmu Miami 94:105.

LeBron James v dresu Miami foto: Reuters

Hvězdou utkání byl LeBron James, který 37 body vytvořil nový rekord Miami Heat v zahajovacích zápasech. Premiéra v dresu Dallasu zato vůbec nevyšla Lamaru Odomovi, který byl vyloučen za nesportovní chování.

Konečný výsledek byl pro domácí Mavericks ještě milosrdný, protože v třetí čtvrtině prohrávali až o 35 bodů. V závěru se domácím povedlo skóre zkorigovat, když už dostaly příležitost obě lavičky.

"Není to o loňském příběhu. Teď jde o to naladit náš tým na správnou notu pro novou sezonu, což se nám dnes dařilo," řekl po utkání trenér Miami Erik Spoelstra.

Výsledky NBA

New York - Boston 106:104,
Dallas - Miami 94:105,
LA Lakers - Chicago 87:88,
Golden State - LA Clippers 86:105,
Oklahoma City - Orlando 97:89.

V utkání, které zkrácenou sezonu otevřelo, zvítězili New York Knicks nad Bostonem 106:104. Domácí Knicks si v první půli udržovali desetibodový náskok, ale v třetí čtvrtině přišla šňůra Celtics 20:2. Boston se po celý zápas opíral o výkon rozehrávače Rajona Ronda, jenž si připsal 31 bodů.

Skvělým výkonem zlomil utkání ve prospěch New Yorku Carmelo Anthony, jenž v poslední části nastřílel 17 ze svých celkových 37 bodů. V závěru mohl vyrovnat Kevin Garnett, ale minul a následně se dostal do potyčky s domácím Billem Walkerem.

Své kvality potvrdil hned na úvod nové sezony nejužitečnější hráč té minulé. Derrick Rose vítěznou střelou pět vteřin před koncem zařídil výhru Chicaga nad Los Angeles Lakers 88:87.

Lakers nastoupili bez pivota Andrewa Bynuma, který si odpykává čtyřzápasový trest za zákrok z jarního play off. Kobemu Bryantovi a jeho spoluhráčům utekla mezi prsty už téměř jistá výhra, poněvadž ještě čtyři minuty před koncem vedli Lakers o devět bodů. V koncovce však domácí hráči udělali spoustu chyb a neproměnili čtyři trestné hody za sebou.

Dvacet vteřin před koncem ještě Lakers vedli o bod a měli míč, ale Bryant s Pauem Gasolem o něj přišli. Na Roseův koš se pak ještě pokusil odpovědět nejlepší střelec utkání Bryant, autor 28 bodů, ale jeho nájezd hosté zablokovali.

Nejlepší střelec posledních dvou ročníků NBA Kevin Durant dovedl s 30 body Oklahomu k vítězství nad Orlandem 97:89.

Premiéru si odbyl i posílený tým Los Angeles Clippers, který přehrál Golden State 105:86. Clippers se mohli opřít o své nově vzniklé hvězdné trio: rozehrávač Chris Paul nastřílel 20 bodů a přidal devět asistencí, další nová akvizice Chauncey Billups dal ještě o bod víc a nejlepší smečař soutěže Blake Griffin se dostal na 22 bodů.

Jan Veselý by měl v dresu Washingtonu poprvé zasáhnout do ligových bojů dnes. Wizards čeká domácí zápas proti New Jersey.