Kometa zdolala po tuhém boji Zlín 3:1 a zůstává v extralize třetí

20:59aktualizováno  22:01
BRNO - Hokejisté Komety Brno porazili v 19. kole extraligy po tuhém boji v derby Zlín 3:1. Jedním ze strůjců vítězství byl brankář Marek Čiliak, který kapituloval pouze po střele Jiřího Marušáka. Góly Brna zaznamenali Vojtěch Němec, Jan Hruška a Leoš Čermák. Zlín po šesti utkáních vyšel poprvé bodově naprázdno. Brňané ukončili sérii dvou domácích nezdarů ve vzájemných utkání, ze kterých v uplynulé sezoně získali jen bod.

Hokejista Tomáš Svoboda z Brna se raduje z gólu foto: ČTK

Hlasy trenérů po utkání

Karel Beran (Brno)
"Rozhodly dva momenty. Tím prvním bylo, že jsme přestáli deset až dvanáct minut v první třetině, kdy měl Zlín tři gólové šance. Čiliak je chytil. Potom jsme se pomalu dostali do tempa. Druhý moment byl, že jsme dokázali rychle odpovědět na vyrovnávací gól Zlína druhou brankou. A zápas jsme už dotáhli do vítězného konce. Tajemství toho, že dostáváme málo gólů, žádné není. Chytají nám dobře brankáři a nejen obrana, ale celé pětky působí kompaktně."

Rostislav Vlach (Zlín)
"Utkání bylo vyrovnané, šance měly oba týmy. My jsme jich měli hodně a bohužel jsme je nevyužili. Chyběl nám důraz v zakončení, který naopak měli domácí hokejisté. Šťastně vyhráli. Ale to patří ke hře. Kometa dobře bruslila a byla šťastnější. Po reprezentační přestávce náš výkon nebyl tak dobrý. Před přestávkou měla naše hra větší tempo. Je to první zápas po deseti dnech. Věřím, že tempo nabereme a naše hra a hlavně produktivita se zlepší. Na jednu vstřelenou branku se těžko vyhrává."

Zlín vstoupil do utkání aktivně a svou hrou se snažil navázat na předcházející dobrou výsledkovou sérii před reprezentační přestávkou. Taktiku postavil na bránění středního pásma a napadáním protivníka hned po ztrátě kotouče. Brňané bez zraněného útočníka Jakuba Svobody - ale už s uzdraveným obráncem obráncem Noskem - jen s obtížemi zakládali protiútoky a také se příliš často nedostávali k zakončení. Naopak Berani byli nebezpeční i v ofenzívě. Zejména Leškova a Čajánkova řada si přesnou kombinační souhrou vypracovala několik slibných příležitostí. V šesté minutě trefil Sedláček tyčku, zbývající šance Zlína zlikvidoval brankář Čiliak.

Kometě hodně pomohla hned v úvodu druhé třetiny hrubá chyba protivníka. Rozehrávku z rohu kluziště z obranného pásma zachytil Tomáš Svoboda, přiklepl kotouč Němcovi, jenž se ocitl zcela sám před brankářem Horčičkou. I když mu střela nesedla, kotouč doplachtil do sítě. Na rozdíl od úvodní třetiny zvýšila Kometa útočnou aktivitu, pouze se stejně jako soupeř neprosadila v koncovce. Nejblíže ke zvýšení náskoku měl ve 38. minutě domácí útočník Hruška, který trefil horní tyčku. Šance měl i Zlín, bojovný hokej doplňovala i oboustranná nervozita. Více na ni doplácel častějšími vyloučeními Zlín, Kometa se ale v přesilovkách neprosadila.

V poslední třetině sice ještě vykřesal naději na bodový zisk vyrovnávací brankou Marušák. "Hrajeme podobný styl hokeje jako Kometa. Prostě se do útoků tak neženou, hrají na jistotu. Mají zabezpečenou obranu. Ovšem dnes jsme si šance na to, abychom skórovali, vytvořili," poznamenal střelec jediné branky Zlína obránce Marušák. Ovšem o dvě minuty později vstřelil vítěznou branku Jan Hruška. "Když jsem předtím trefil tyčku, tak už jsem nevěřil, že dám gól. Je to otázka štěstí a sebedůvěry," poznamenal Hruška, který poznamenal, že Zlín hraje zvláštní hokej.

"Asi jako jediní v extralize. Zápasy proto bývají trochu vyostřenější. Ale lidi to baví. Je to lepší, než kdyby tam jezdili jako leklé ryby. Hrají hodně destruktivně, boří taktiku soupeře. Ve středním pásmu hrají opravdu dobře. Zachytávají strašně moc puků. A umí jít do brejků. Mají šikovné hráče, kteří situace umí vyřešit," charakterizoval Hruška taktiku soupeře. Zlín se ještě marně pokusil 105 sekund před koncem o power play. Po chybě v rozehrávce však Čermák pečetil vítězství Brna gólem do prázdné branky.

"Chtěli jsme doma odehrát dobrý zápas. Věděli jsme, že Zlín hraje výborně do obrany. Nevyužili jsme bohužel sérii přesilových her. Laxností jsme ztráceli puky a pouštěli soupeře do přečíslení, což se nám vymstilo brankou. Naštěstí jsme hned přidali druhý gól. Soupeř prohrával a občas mu ujížděly nervy. Nenechali jsme se vyprovokovat, což se nám vyplatilo," uvedl po utkání kapitán Brna Leoš Čermák.

Kometa Brno - Zlín 3:1 (0:0, 1:0, 2:1)
Branky a nahrávky: 22. Němec (T. Svoboda), 50. J. Hruška (Jan Hanzlík, Burian), 59. Čermák - 47. Marušák (Honejsek, F. Čech). Rozhodčí: Mikula, Šír - Komárek, Ondráček. Vyloučení: 4:8, navíc Koreis - Zámorský oba 10 min. Bez využití. Diváci: 7200 (vyprodáno).
Brno: Čiliak - D. Nosek, Jan Hanzlík, Kováčik, Kempný, Kuboš, Žižka, Dujsík - H. Zohorna, L. Čermák, Holec - T. Svoboda, Němec, J. Káňa II - Dočekal, J. Hruška, Burian - P. Mrázek, Koreis, Wasserbauer. Trenéři: Kýhos, Pešout a Beran.
Zlín: Horčička - Marušák, Řezníček, Zámorský, Urbanec, Tesařík, Horák, Valenta - Balaštík, Leška, O. Veselý - Holík, Čajánek, Kubiš - Honejsek, Melenovský, F. Čech - Ondráček, P. Sedláček, Z. Okál. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.

Pardubice - Vítkovice 1:3 (1:1, 0:1, 0:1)
Branky a nahrávky: 1. T. Nosek (Kousal) - 9. Szturc (M. Hlinka), 24. Vandas (Kucsera), 42. Huna (Roman, Svačina). Rozhodčí: Šindler, Fraňo - Frodl, Charvát. Vyloučení: 2:5. Využití: 0:1. Diváci: 7109.
Pardubice: M. Růžička - Benák, Zdráhal, Píša, V. Kočí, Gregorc, Vašíček, Čáp - P. Sýkora, Cetkovský, T. Zohorna - Radil, Kousal, T. Nosek - Endál, Marha, Číp - J. Veselý, Poulíček, Rys. Trenéři: Venera a M. Říha ml.
Vítkovice: Dolejš - Kudělka, Barinka, Sloboda, L. Kovář, M. Hruška, Štencel, Stehlík - Strapáč, Burger, Húževka - Huna, Roman, Svačina - J. Káňa, M. Hlinka, Szturc - Vandas, Valčák, Kolouch - Kucsera. Trenéři: Oremus a Šimíček.

Verva Litvínov - Hradec Králové 2:3 v prodloužení (1:1, 1:1, 0:0 - 0:1)
Branky a nahrávky: 7. Lukeš (Hübl), 24. Ručinský (Šlégr, Hübl) - 7. Podlešák (Švagrovský, Knotek), 31. Šimánek (Kudrna, Mertl), 63. L. Květoň (Vydarevý, Škoda). Rozhodčí: Lacina, Hodek - Jindra, Skopal. Vyloučení: 5:7. Využití: 1:2. Diváci: 3250.
Litvínov: Francouz - Stříteský, Zeman, Gula, Šlégr, Posmyk, Kousalík - Majdan, Hübl, Lukeš - Martynek, Hanzl, Ručinský - Rosa, Piroš, J. Černý - Rapáč, Jurčík, R. Pšurný. Trenéři: Rulík a M. Hořava st.
Hradec Králové: Kantor - Harant, Vydarený, Pláněk, Mikuš, Ptáček, Frühauf, Plášil - Kudrna, Mertl, Šimánek - Škoda, Červený, L. Květoň - Švagrovský, Knotek, Podlešák - Švihálek, Langhammer, Rousek. Trenéři: Draisaitl a Kučera.

Karlovy Vary - Plzeň 1:2 (0:0, 0:1, 1:1)
Branky a nahrávky: 43. Pohl (Zaťovič, Bičánek) - 27. Kašpařík (Lev, Frolo), 54. T. Sýkora. Rozhodčí: Čech, Jeřábek - Pešek, Jelínek. Vyloučení: 6:4. Bez využití. Diváci: 4620.
Karlovy Vary: Závorka - M. Rohan, Bičánek, Rýgl, J. Drtina, Parýzek, Gulaši - Pohl, Vachovec, Zaťovič - Hovorka, Roman Vlach, Dlouhý - Zucker, J. Kverka ml., J. Doležal - M. Látal, Kytnár, Koblasa - Tomeček. Trenéři: Mlejnek a J. Kverka st.
Plzeň: Machovský - Jiří Hanzlík, Seman, Slovák, J. Jeřábek, Mozík, Frolo, Marcel - Kratěna, J. Straka, J. Sýkora - Duda, Vlasák, Pletka - Indrák, Kašpařík, Lev - Dvořák, T.Sýkora, Hollweg - Petruška. Trenéři: Razým, Michal Straka a Pejchar.

Rytíři Kladno - Bílí Tygři Liberec 0:3 (0:0, 0:2, 0:1)
Branky a nahrávky: 29. Urban (P. Nedvěd, Hunkes), 36. Výtisk (Víšek, Bulík), 59. P. Nedvěd (Bartek, Víšek). Rozhodčí: Kalivoda, Wagner - Podrazil, Zavřel. Vyloučení: 4:6. Využití: 0:2. Diváci: 2607.
Kladno: Chábera - David Růžička, T. Kaberle, Majeský, Doudera, L. Procházka, P. Hořava - Tenkrát, Patera, M. Hořava - S. Treille, Dragoun, Hlaváč - Strnad, Lukáč, Eberle - Dalecký, Kuchler, Machač - od 30. navíc Havlíček. Trenéři: Vojta, Tatíček a Kopecký.
Liberec: Melicherčík - Hunkes, Verner, Voráček, Výtisk, Šimek, Čakajík, Vitásek - Urban, P. Nedvěd, Dušek - Valský, Filipi, Víšek - Jass, Zacha, J. Vlach. Trenéři: Hynek a M. Černý.

Slavia Praha - Piráti Chomutov 5:4 v prodloužení (2:3, 1:0, 1:1 - 1:0)
Branky a nahrávky: 11. Skokan (Tomica), 16. Krenželok (Bednář), 32. Poletín (T. Doležal, Wharton), 50. V. Růžička ml. (Sklenář, Žejdl), 63. Bednář (Valach, Kadlec) - 7. Račuk (O. Kaše), 14. D. Hruška (Kubinčák), 20. Jaroslav Svoboda, 60. D. Hruška (Divíšek, Bartečko). Rozhodčí: Pavlovič, Polák - Flégl, Štofa. Vyloučení: 5:6. Využití: 1:3. Diváci: 3071.
Slavia Praha: Furch - Kadlec, Štich, Kolařík, Holub, Wharton, Valach - Micka, Bednář, Krenželok - Žejdl, V. Růžička ml., Sklenář - Klhůfek, T. Doležal, Poletín - Skokan, Vrdlovec, Tomica. Trenéři: V. Růžička st. a Weissmann.
Chomutov: Kostúr - Krstev, Malec, J. Mrázek, Pulpán, Rutta, Kučný, Bartejs, Šulák - D. Hruška, Divíšek, Kubinčák - Balej, Jaroslav Svoboda, Bartečko - Jíra, Kůs, Hřebejk - O. Kaše, Kämpf, Račuk. Trenéři: Turek a R. Kaše.

Třinec - Sparta Praha 3:2 po sam. nájezdech (0:1, 1:1, 1:0 - 0:0)
Branky a nahrávky: 23. D. Květoň (Roth, Varaďa), 45. Polanský (Adamský), rozhodující nájezd Polanský - 18. Kumstát (Pech), 24. Rolinek (Piskáček). Rozhodčí: Hradil, Hrubý - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 5:7, navíc J. Hlinka (Sparta) 10 min. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 3160.
Třinec: Hrubec - Hrabal, Galvas, Roth, Linhart, Krejčí, Kania, Lojek, Foltýn - Martin Růžička, Zagrapan, Rákos - Orsava, Polanský, Adamský - D. Květoň, Peterek, Varaďa - Matuš, Marek Růžička, Rufer. Trenéři: Kalous a Marek.
Sparta: Pöpperle - Pilař, Piskáček, Švrček, Krejčík, Sičák, Philipp, Kubát - P. Ton, J. Hlinka, Rolinek - Kumstát, Pech, Buchtele - Klimek, Přibyl, I. Rachůnek - Simon, Bahenský, T. Rachůnek. Trenéři: Jandač a Moták.