Úterý 19. března 2024, svátek má Josef

Klokani trápili Spartu. Ta ale zápas otočila hlavně díky Bednářovi

22:22
PRAHA - Fotbalisté Sparty otočili malé pražské derby s Bohemians Praha 1905, vyhráli i čtvrté ligové kolo a minimálně do neděle se s plným bodovým ziskem osamostatnili na čele tabulky před druhou Plzní. Letenští přitom od desáté minuty prohrávali po Moravcově trefě, po změně stran ale otočili skóre na 2:1 střídající Bednář a kapitán Lafata.

Sparta Praha - Bohemians Praha 1905. Lukáš Vácha a střelec Roman Bednář (zády) ze Sparty se radují z gólu foto: ČTK

Ohlasy trenérů po utkání

Vítězslav Lavička (trenér Sparty)
"Měli jsme velmi špatný vstup do zápasu, naší nedůsledností jsme soupeře nechali jít prakticky z první střely do vedení. Inkasovaná branka nás v dalším průběhu poznamenala, chyběla nám větší agresivita a odražené balony většinou sbírala Bohemka. Obraz prvního poločasu nás vedl k tomu, že jsme sáhli ke změně a do hry přišel Roman Bednář. Naši hru jsme zjednodušili a hlavně přidali větší kvalitu. Z tlaku jsme vytěžili vyrovnání a pak rozhodující gól. Ale celkově to bylo hodně upracované, chyběla větší lehkost a kvalita. Spokojenost s body, ale to je vše. Těší nás, že do utkání s Plzní půjdeme s plným bodovým ziskem. Máme k Plzni zdravý respekt, ale sparťan se nikdy nebojí. Máme velkou sebedůvěru, i když opticky to může vypadat rozdílně."

Jozef Weber (trenér Bohemians)
"To, co jsme slibovali po těch dvou prvních nepovedených utkáních sami sobě i našim fanouškům, že musíme hrát jinak, se dneska povedlo. Hlavně vstup do utkání jsme měli odvážný, hráli jsme aktivně a byla z toho branka. Už před zápasem jsem říkal, že pokud má ten slabší tým uspět, musí podat maximální výkon, udělat málo chyb a favorit je nesmí potrestat. To se bohužel Spartě ve druhé půli povedlo a potrestala nás. Příchodem Bednáře zjednodušila hru a my jsme se dostali pod tlak. Ve chvíli, kdy jsme se dostávali zpět do ofenzivy, přišla vyrovnávací branka, která domácí nabudila. Utkání pak rozhodl David Lafata, což mu neodpustím. Za druhou půli si Sparta zasloužila vyhrát, ale my jsme podali statečný výkon a nemáme se za co stydět."

Sparta porazila "klokany" v lize pošesté za sebou. Zatímco sparťanské posily Dočkal a Ujfaluši zatím zůstali na tribuně, Bohemians čerstvou akvizici ofenzivního záložníka Horu z Plzně nasadili rovnou do základní sestavy. A novic v zelenobílém dresu mohl svoji premiéru hned okořenit gólem, kdyby ve čtvrté minutě hlavou lépe zamířil.

Na opačné straně mohl otevřít skóre Lafata, který ve skluzu těsně minul. Jinak ale začali aktivněji hosté, jako by jim dodala sebevědomí nejen předešlá domácí výhra nad Příbramí, ale i nedávná remíza 1:1 na Spartě v závěru přípravného období. Po deseti minutách "klokani" dobrý nástup gólově zužitkovali. Novic Hora našel centrem Moravce a ten střelou o tyč překonal Vaclíka. Dal svůj třetí ligový gól v kariéře a zároveň se zasloužil o to, že Bohemians po 650 minutách dokázali v nejvyšší soutěži proti Spartě skórovat.

Letenské inkasovaná branka zaskočila a přes pružnou hostující obranu se bez zraněného Matějovského nemohli prosadit. Až poté, co začalo na Letné hustě pršet, napřáhl Krejčí, ale jeho střela proletěla těsně nad břevnem. Domácím se hrubě nedařilo a ve 34. minutě mohli prohrávat už o dvě branky, kdyby Hora lépe využil Holkovy chyby. Za tři minuty Kadlec těsně hlavou netrefil centr od Vacka, hrajícího 100. ligový duel, a domácí následně vyprovázel do šaten ostrý pískot naštvaných fanoušků.

Kouč Lavička poslal do druhé půle místo Vacka Bednáře a Letenští uzamkli soupeře před jeho vápno. Costa pálil těsně nad a pak promarnil obrovskou šanci Lafata, který potvrdil trápení z posledních zápasů a pálil jen do Berkovec. Hosté se z tlaku vymanili a Šírl z přímého kopu málem zaskočil Vaclíka. Po následném rohu střihl nůžkami Ndiaye a domácí jen sledovali, jak míč těsně minul tyč.

DALŠÍ SOBOTNÍ ZÁPASY ZDE

Sparta v polovině druhé půle opět zvyšovala nápor v 69. minutě se dočkala vyrovnání. Balon se po centru odrazil k Bednářovi a ten ranou pod břevno nedal Berkovcovi šanci. Letenští pokračovali v tlaku a v 78. minutě dokonali obrat. Přetažený centr vrátil před bránu Krejčí a Lafata hlavou doklepl do sítě. Ligový nováček přesto mohl z Letné odjet s bodem, Koláře i Jindřiška ale vychytal Vaclík.

Sparta Praha - Bohemians Praha 1905 2:1 (0:1)

Branky: 69. Bednář, 78. Lafata - 10. Moravec. Rozhodčí: M. Paták - Nádvorník, Dobrovolný. ŽK: Vácha, Krejčí - Ndiaye, Šírl. Diváci: 9072.
Sparta: Vaclík - Kadeřábek, Švejdík, Holek, Costa - Vacek (46. Bednář), Vácha, Hušbauer - Kadlec (89. Zápotočný), Krejčí (83. Přikryl) - Lafata. Trenér: Lavička.
Bohemians: Berkovec - Kalina, J. Štochl, Šmíd, Šírl - Moravec, Jindřišek, Nerad (70. Růžička), Kolář - Hora (72. Bartek) - Ndiaye (76. M. Štochl). Trenér: Weber.