Klesla zabodoval. Zařídil výhru Phoenixu

9:49
CHICAGO - Obránce Rostislav Klesla byl v utkání 1. kola play off NHL hlavním strůjcem vítězství hokejistů Phoenixu na ledě Chicaga, když gólem a dvěma asistencemi režíroval výhru 3:2 v prodloužení. Jeho tým se ujal vedení v sérii 2:1 na zápasy.

Rostislav Klesla (vlevo) oslavuje se spoluhráči branku foto: Reuters

Klesla byl v Chicagu u všech tří gólů Phoenixu. Nejprve ve 49. minutě tvrdou ranou z voleje zbavil neprůstřelnosti brankáře Coreyho Crawforda a svou premiérovou trefou v kariéře v play off NHL vyrovnal na 1:1. O 33 sekund později sice vrátil domácím náskok Michael Frolík, za dalších 32 sekund však po Kleslově přihrávce skóre znovu vyrovnal Ray Whitney.

Vítězný gól Phoenixu vstřelil v 74. minutě Mikkel Bödker, který propálil Crawforda z nulového úhlu. Klesla si u rozhodující branky připsal asistenci a ve třech utkáních posbíral čtyři body za gól a tři přihrávky.

"Puk prošel brankáři do sítě mezi betony. Snažil jsem se je trefit, aby někdo ze spoluhráčů mohl před brankou dorážet, ale puk prošel až za jeho záda. Skvělý pocit," radoval se Bödker.

Zápas v Chicagu poznamenalo zranění nejproduktivnějšího hráče domácího týmu Mariána Hossy, jenž v polovině první třetiny schytal tvrdý úder ramenem do hlavy od Raffiho Torrese a led opustil na nosítkách. Slovenský kanonýr byl otřesený a několik sekund se nehýbal, při transportu z haly ale komunikoval s lékaři.

"Po prvním ošetření na ledě byl odvezen sanitkou do nemocnice k podrobnému vyšetření, které přineslo povzbudivé výsledky. Z nemocnice byl propuštěn domů, kde jeho stav monitorujeme. Věříme, že se dá co nejdříve do pořádku," uvedl klub v prohlášení.

27. Fleischmann (Florida) 3 3 (1+2)

"Byl to brutální zákrok," zlobil se po zápase trenér Chicaga Joel Quenneville. Torres přitom nebyl potrestán ani dvouminutovým vyloučením. "Vím moc dobře, co se stalo. Odehrálo se to celé přímo před mýma očima. Výkon rozhodčích byl dnes katastrofální," čílil se kouč Blackhawks.

Jednou z klíčových postav, která se podílela na obratu Floridy v New Jersey, byl brankář Scott Clemmensen, jenž v sedmé minutě po třetím inkasovaném gólu nahradil v brance Josého Theodora. Clemmensen, který dříve chytal právě za Devils, zlikvidoval všech 19 střel a vychytal své první vítězství v play off.

"Ukázali jsme, že nezáleží na tom, kdo má zrovna na ledě psychickou výhodu. Ani za stavu 0:3 jsme se nevzdali a dál jsme bojovali," radoval se Clemmensen, jehož jediné zkušenosti ze zápasů play off jsou šest let staré a pojí se k pozici náhradního gólmana Martina Brodeura v New Jersey.

"Marty byl vždy jasnou jedničkou. Odchytal většinu zápasů a já se dostal na led jedině, když se něco stalo. Na Floridě je to jiné. Celou sezonu mám pocit, že jsem plnohodnotným členem týmu a dostávám mnohem více prostoru," řekl Clemmensen, jehož dřívější učitel Brodeur se poroučel na střídačku ve 23. minutě po vyrovnávacím gólu na 3:3.

Důležité pro vývoj zápasu byly dva góly Floridy v závěru první třetiny, kdy hosté dvakrát využili přesilovou hru. Rovněž vítězný gól vstřelil Campbell v početní výhodě. "Nemám žádnou odpověď na to, co bylo špatně s naším oslabením a proč jsme ztratili vedení 3:0. Jednoduše je potřeba složit soupeři poklonu. Musíme tenhle zápas hodit za hlavu, a to hodně rychle," prohlásil trenér Devils Peter DeBoer.

Svůj první gól v letošním play off vstřelil Jiří Hudler, Detroit však podlehl Nashvillu i v druhém domácím duelu 1:3 a stejným poměrem prohrává v celé sérii. Predators, které Detroit přestřílel v poměru 41:17, mohou o postupu do dalšího kola rozhodnout v pátek před vlastními fanoušky.

Výsledky NHL

Východní konference - 3. zápas:
New Jersey - Florida 3:4 (3:2, 0:2, 0:0)
Branky: 1. Parise, 4. Gionta (Židlický), 7. Eliáš - 17. Bergenheim, 20. Garrison, 23. Weaver, 27. Campbell (Fleischmann). Střely na branku: 25:26. Diváci: 17.625. Stav série: 1:2.

Západní konference - 3. zápas:
Chicago - Phoenix 2:3 v prodl. (1:0, 0:0, 1:2 - 0:1)
Branky: 20. Brunette, 49. Frolík - 49. Klesla, 50. Whitney (Klesla), 74. Boedker (Klesla). Střely na branku: 37:34. Diváci: 21.627. Stav série: 1:2.

Západní konference - 4. zápas:
Detroit - Nashville 1:3 (0:0, 0:0, 1:3)
Branky: 44. Hudler - 42. Bourque, 47. Klein (Erat), 60. Legwand. Střely na branku: 41:17. Diváci: 20.066. Stav série: 1:3.